Petak, 29 ožujka, 2024

Sve češći susreti s morskim psima na Jadranu: O kojoj se vrsti radi i postoji li opasnost za kupaće?

Preporučeno

Morski pas koji je prije četiri dana snimljen na obali kod Makarske, a zatim u Korčulanskom kanalu, jučer je ponovno snimljen kod Makarske, javljaju mediji u Hrvatskoj.

Mnogi ljudi su u panici i zanima ih šta je razlog sve češćeg pojavljivanja morskih pasa na hrvatskoj obali, te o kojoj se vrsti morskog psa radi.

Dr. Branko Dragičević, naučni saradnik na Institutu za oceanografiju i ribarstvo, David Udovičić, stručni suradnik na Institutu za oceanografiju i ribarstvo te Frane Madiraca, istraživač pri Centru za marinsku i slatkovodnu biologiju Sharklab ADRIA kažu da se radi o psu kučku, odnosno vrsti mako, piše Slobodna Dalmacija.

Upravo se čita:  Treći dan potrage za malenom Dankom: Bageri ispred kuće porodice Ilić, policija otvara šahtove

”Smatramo da su najočitiji znakovi da se radi o morskom psu mako (Isurus oxyrinchus). Dorzalna peraja je zašiljena dok je kod modrulja ona zaobljena. Zatim, taman prije početka repne peraje dolazi do proširenja kada se životinja gleda iz dorzo-ventralne perspektive. Ova značajka se na engleskom zove “caudal keel”. Usporedbom slika možete primijetiti da je kod modrulja ovaj dio mnogo uži nego kod morskog psa mako. Gubica također odaje dojam veće zašiljenosti nego što je slučaj kod modrulja. Cijelo tijelo također izgleda jače i mišičastije nego u modrulja. Nadalje odnos položaja dorzalne i pektoralne peraje također odgovara morskom psu vrste mako – ujedinjeno tvrde kolege koji su nedavno objavili rad na temelju ove vrste pod nazivom “On the recent occurrences of shortfin mako shark, Isurus oxyrinchus (Rafinesque, 1810) in the Adriatic Sea”.

Upravo se čita:  Potraga za dvogodišnjom djevojčicom u Srbiji i dalje traje: Sve službe i građani su na nogama

U njihovom radu je vidljivo da prije 2014. ova vrsta zadnji put zabilježena 1972. godine u Jadranu. Snimku su također proslijedili i kolegi iz Italije koji se, kažu, složio s njihovom tezom.

”Razgovarali smo sa stručnjakom Alessandrom de Maddalenom iz Italije koji je potvrdio našu tezu da se radi o morskom psu kučku”, ističu sugovornici Slobodne Dalmacije.

U želucima ove vrste često su se nalazili ostaci brzo plivajućih riba kao što su tune, igluni pa čak i najbrža morska životinja – iglan. Najveća zabilježena brzina psa kučka, kažu sugovornici, iznosila je čak 74 km/h. Narastu u prosjeku do oko 3.2 metra te teže između 60 i 135 kilograma, ali su zabilježeni i mnogo veći primjerci. Tako je najdulji izmjereni primjerak imao čak 4.45 metara. Također, nedavno u Italiji ova vrsta snimljena da u ustima drži velikog morskog goluba.

Upravo se čita:  Dvogodišnja djevojčica Danka još nije pronađena: “Samo sam se okrenula i nje više nije bilo”

Naglasili su da sa svim većim životinjama treba paziti prilikom susreta, no fatalni napadi od strane morskih pasa su diljem svijeta izuzetno rijetki.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Uskoro jedan TAG uređaj za sve autoceste u regionu

Nakon što je uvođenjem zajedničkog TAG uređaja za naplatu cestarine omogućeno da vozači iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske...

Još vijesti za vas