Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Uspjeh studenata Arhitektonskog fakulteta Sarajevo

Preporučeno

Jedan od radova studenata koji su se takmičili u sarajevskoj amabasadi ušao je u uži izbor organizatora takmičenja te je osvojio prvu nagradu publike i drugo mjesto po izboru žirija.

U Sarajevu je nedavno održano međunarodno studentsko takmičenje DOCExDOCE, koje je organizirano treću godinu zaredom, a prvi put u BiH. Takmičenje je prvobitno organizirano u španskoj Granadi, ali je ubrzo dobilo internacionalan karakter, te se istovremeno odvija u svim ambasadama evropskih država koje prisustvuju takmičenju na dan održavanja. Ove godine od studenata se tražio arhitektonski i urbanistički prijedlog za uređenje jednog dijela obale rijeke Limmat u Zurichu.

Upravo se čita:  Danas je Svjetski dan voda, jesmo li svjesni značaja ovog resursa?

Organizaciju bosanskohercegovačke ambasade preuzela je Asocijacija studenata arhitekture, s Medinom Hadžić kao službenom ambasadoricom. Uz Budimpeštu, sarajevska ambasada imala je najveći broj prijavljenih studenata, čak 65, od kojih je 58 uspješno završilo zadatak na kraju dana. Na takmičenje je pristiglo preko 500 radova 2000 učesnika sa prostora cijele Europe.

Jedan od radova studenata koji su se takmičili u sarajevskoj amabasadi ušao je u uži izbor organizatora takmičenja te je osvojio prvu nagradu publike i drugo mjesto po izboru žirija.

Grupu koja je radila na pobjedničkom radu pod imenom LIMMATLINE su činili studenti drugog ciklusa Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu- Sabira Muftić, Esma Hećimović-Huseinbašić, El-Gazija Bajramović i Haris Handžić.

Upravo se čita:  Zbog američkih sankcija u banci ugašen račun Fondacije koju je osnovala Gorica Dodik

Veliki izazov je bio odgovoriti na složenu temu i projektni zadatak putem dobrog, estetski prijatnog, inovativnog i smislenog arhitektonskog rješenja u roku od 12 h. Inače stvarni vremenski period izvedbe ovakvih projekata u praksi traje mjesecima ili čak godinama.

Ovo je jedna velika pobjeda za bh. studente, fakultet i Bosnu i Hercegovinu jer se BiH prvi put takmičila na ovom internacionalnom takmičenju i prvi put se desilo da je jedan rad osvojio dvije nagrade na takmičenju. Na ovaj način se naša domovina i studenti reklamiraju, pokazuju znanje i sve više priključuju evropskim tokovima inovacija u polju arhitekture i urbanizma.

Upravo se čita:  Dženaza Abdulahu Sidranu u srijedu, bit će sahranjen u haremu sarajevske džamije Ferhadija

Inače, koncept ovog takmičenja je prilično jednostavan, i sažet je u samom naslovu. DOCExDOCE, u prijevodu 12×12, označava 12 sati rada na dan održavanja takmičenja na temi koja do tog dana ostaje tajna, i 12 nagrada za 12 najboljih radova iz 25 zemalja širom Europe. Cilj takmičenja je ujediniti studente arhitekture u Europi, tako što se na taj dan svi bave istom temom.

Oficijelni jezici takmičenja su bili francuski, španski i engleski, a rad se predavao putem interneta u vidu plakata.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ministrica Pozder posjetila Arcelor Mittal

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je u Zenici sa direktorom Arcelor Mittala Nikhil Mehtom i drugim...

Još vijesti za vas