Petak, 26 travnja, 2024

Sedam mjesta koja su najveća svjetska misterija

Preporučeno

Postoji puno toga što možemo da naučimo o drevnom svijetu. Sa svakim otkrićem arheolozi saznaju više o civilizacijama koje su postojale prije naše, pa čak i danas, ovih 7 istorijskih lokacija i dalje predstavljaju veliku misteriju za čovječanstvo.

stonehenge23
Stonehenge

Stonehenge

Stonehenge, koji se nalazi u Viltšajeru u Engleskoj, izgrađeni je između 3.000 i 2.000 godine prije Hrista i pretrpio je nekliko modifikacija u proteklih 5.000 godina. Teorije o ovom misterioznom mjestu naravno podrazumijevaju i brojne mistične obrede iz prošlosti a čak i danas se mnogi sakupljaju na ovoj lokaciji imitirajući drevne običaje.

Uskršnja ostrva

Stanovnici ovih udaljenih ostrva uspjeli su da sagrade 887 džinovskih Moai kamenih stauta, od kojih najlakše teže 86 tona ali i da ih potom pomijeraju od platforme do platforme koje su bile raštrkane po ostrvu. Ni dan danas nismo sigurni kako su oni to uspjeli.

Nazca linije

Ovi masivni crteži na zemlji u gradu Ika, udaljenom 320 kilometara od Lime, glavnog grada Perua, mogu se vidjeti iz vazduha ili posebnih tornjeva za posmatranje. Ideja za postojanje ovih crteža i dalje nije jasna, ali najnovije teorije smatraju da je u pitanju lavirint za duhovno putovanje.

Teotihuacan

Vrlo malo se zna o ljudima koji su nastanjivali ovaj grad koji se nalazi vrlo blizu Meksiko Sitija. Ovo je takođe bio najveći grad u Zapadnoj hemisferi prije dolaska Maja i Asteka. Kada su Asteci otkrili ovaj grad, nazvali su ga Teotihuacan – „mjesto koje je bog stvorio“.

Ravnice ćupova

Širom provincije Ksieng Kouang u Laosu nalaze se raštrkani ćupovi, a u pojedinim formacijama ima i do 250 ćupova. Neki vjeruju da su bile korišćene za posmrtne ostatke, a po nekim legendama, ove ćupove koristili su džinovi koji su u njima čuvali alkohol.

Velike piramide u Gizi

U pitanju je jedino čudo drevnog svijeta koje postoji i dan danas, ali čovječanstvo i dalje ne zna kako je drevni svijet uspio da sagradi ove nevjerovatne građevine.

Gobekli Tepe

Ova religiozna lokacija u Turskoj sagrađena je pre 10.000 godina prije Hrista. Iskopavanja na ovoj lokaciji započeta su tek 1995. godine, ali već sada se postavljaju mnoga pitanja. U vremenu kada su zemljom hodali samo lovci i sakupljači hrane, kako su oni uspjeli da sagrade ovako kompleksne građevine?

(Vijesti.ba)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavili raniju isplatu aprilskih penzija

Ministarstvo finansija saopštilo je da će u Republici Srpskoj u petak, 26. aprila, biti isplaćene aprilske penzije, za koje...

Još vijesti za vas