Četvrtak, 18 travnja, 2024

Analiza DW-a: Srbija i RS u fusnoti trenutno glavni oslonac ruskih interesa na Balkanu

Preporučeno

Ruska delegacija je bila, reklo bi se, prva liga ruske administracije, a u pratnji ruskog predsjednika bili su i brojni novinari i privrednici iz Rusije, prenosi Danas.

Kako je ovo četvrta posjeta Vladimira Putina Srbiji pitanje koje se nameće glasi: čime je to mala Srbija zaslužila toliku pažnju Rusije?

Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić smatra da su za ovu posjetu Putin i Vučić imali obostrani interes: „Putinov interes je da bilo koji sporazum između Srbije i Kosova koji bi pisali Vašington i Brisel, sačuva Srbiju pod ruskim uticajem. Srbija – i Republika Srpska u fusnoti – trenutno ostaju glavni oslonac ruskih interesa na Zapadnom Balkanu. Vučić sa druge strane želi da čuje kako Putin reaguje na mogućnost sporazuma Beograda i Prištine. Pri tome je poslao poruku, prije svega onima koji su protiv tog sporazuma, kako za to ima Putina na svojoj strani“, ocjenjuje Jakšić.

Sagovornici DW primjećuju da Putin, ako izuzmemo neke veće međunarodne događaje, nema puno adresa u Evropi na koje može da otputuje. U tom smislu i Vladan Marjanović, novinar nedeljnika NIN, primećuje „kako Putinu nikako ne može da šteti da u jednoj evropskoj zemlji, pritom još kandidatu za članstvo u EU, bude dočekan srdačnije nego što bi ovih dana bio dočekan u nekoj ruskoj guberniji bogu iza nogu. Posebno nakon nedavnog podizanja starosne granice za odlazak u penziju u Rusiji, što se odmah negativno odrazilo i na stepen Putinove popularnosti“.

Marjanović dodaje da, nakon poraza ruske politike u Crnoj Gori i Makedoniji, Putinu dobro dođe da demonstrira kako još uvek drži neke pozicije u ovom dijelu Evrope. „Dodatni benefit je nelagoda koju će ova poseta izazvati unutar Evropske unije“, kaže Marjanović.

Ostalo je nejasno da li je Vučić ruskom predsjedniku predstavio neke svoje planove o rješavanju kosovskog pitanja, ali primjetno je da su mediji bliski vlastima proteklih dana upali u euforiju, jer je na naslovnicama osvanulo kako Putin vraća Kosovo Srbiji.

To su, naravno, tabloidne fantazije, ističe Boško Jakšić. „I mislim da se Rusija tu krije iza sada već standardnih izjava kako će prihvatiti ono o čemu se dogovore Beograd i Priština. Čini mi se da bi Rusija za takav potez očekivala garancije Srbije da neće otploviti putem Makedonije i Crne Gore. A s druge strane, sigurno bi očekivala i neke ustupke od Vašingtona i Brisela. Mogli bi da kažu, u redu, nećemo da stavimo veto na jedan takav sporazum Beograda i Prištine, ali to ima svoju cenu“, uveren je Jakšić.

Pisanje ruskih medija na neki način potvrđuje takva zapažanja. Prema njihovim ocjenama, prihvatanje podjele ili razgraničenja Kosova i Srbije otvorilo bi prostor za priznanje Kosova. To bi Kosovo definitivno učvrstilo kao NATO protektorat, a u Moskvi se strahuje da bi Vučić nakon toga zemlju dalje vodio ka NATO. Na takav razvoj događaja upozorava i srpska opozicija, koja smatra da bi, nakon priznanja Kosova, Vučić radi očuvanja vlasti pokrenuo novi projekat – članstvo Srbije u NATO.

To je vrlo moguć scenario, navodi Boško Jakšić. „Rusija je svoj uticaj na Zapadnom Balkanu znatno proširila zbog kosovskog pitanja. Bilo kakvo konačno rešenje značilo bi zatvaranje tog dragocenog kanala za ruski uticaj. A to nikako nije u ruskom interesu“, skreće pažnju Jakšić.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od danas ponovo omogućene posjete u KCUS

Posjete pacijentima u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) bit će omogućene od danas, svakog dana od 15 do...

Još vijesti za vas