Subota, 20 travnja, 2024

Bosanac u Španiji pravi daske za surfanje: ‘Nije ništa išlo lako – novi život, sve novo, naučiti novi jezik’

Preporučeno

Rijetki Balkanci imali su priliku da se, kao surferi, bore sa ogromnim valovima. Sarajlija Boris Bugarski (30), sa trenutnom adresom u Španiji, veoma voli taj sport, ali se bavi još nečim što ga izdvaja od ostalih surfera – dizajnira i ručno pravi unikatne daske koje su popularne kako u ovoj evropskoj državi, tako i šire.

„Moja ljubav za surf i za daske je počela od prvog kontakta sa ovim sportom. Uvijek sam volio da probam različite forme i drugačije daske, da vidim kako funkcionišu i njihove karakteristike. Surfanje nije samo sport, više je od toga, to je kontakt sa prirodom, sa životom. Teško je opisati osjećaj kada si u sportu koji voliš, radiš ga gdje voliš i kada delfini skaču pored tebe.“

„Radim kao grafički dizajner, crtač i momentalno dizajniram i pravim ručno unikatne daske za surf. Šaljem ih klijentima u čitavoj Španiji i neke van. Polako spremam moju robnu marku i nove projekte“, govori u razgovoru za Al Jazeeru. Bugarski je rođen u Sarajevu, gdje je živio do početka rata.„Kada je počeo rat i svi problemi sa politikom, svaki dan je bio teži i komplikovaniji. Moji roditelji, kao i puno ostalih osoba, najbolje što su mogli uraditi je bilo otići daleko od ovakvih problema i spasiti život, što je najbitnije. Nije bilo puno gdje birati, niti je bio momenat da se troši vrijeme, pa smo otišli u Španiju gdje smo imali poznanika i nismo bili sami.“

Upravo se čita:  Sve je više onih sa “šest nula” na računu: Ovo je grad u BiH koji ima više od 150 milionera

Na jugu Španije, njegova porodica „počela je od nule“.„Nije ništa išlo lako – novi život, sve novo, naučiti novi jezik, raja…. Živio sam sa roditeljima i sestrom u mjestu Pineda De Mar (50 kilometara od Barcelone) gdje sam završio umjetničku školu i počeo tražiti svoj životni put“, kaže Bugarski.

Jedna poznata firma grafičkih dizajnera je bila zainteresirana za rad Bugarskog u modi i počeo je raditi sa njima.„Bio sam šef grafičkog odjela šest godina. Radio sam za čitav Inditex (Bershka, Zara, Pull&Bear…), španjolske marke i još neke marke iz Engleske i Francuske“, govori i dodaje kako se, uprkos dobrom poslu i kontaktima, „nije osjećao kompletan“.

„Nije mi falilo ništa, dobar posao, familija je bila tu, prijatelji također, ali nisam imao ono što svi hoćemo – slobodno vrijeme za sebe. Mislim da je život previše važan i da imamo kratko vrijeme da u njemu uživamo. Nisam materijalna osoba, raditi se mora, ali isto se može uspjeti ako se radi neki posao koji nam se sviđa i ostavlja dosta vremena za nas i bez stresa.“

Upravo se čita:  Let iz Mostara za Beograd trajat će 50 minuta, povratna karta 203 KM

Ističe kako je kao dječak uvijek volio pojedinačne i agresivne sportove „gdje sam se uvijek osjećao super, slobodan i miran“.„Uživao sam više od 15 godina u skijanju, snowboardu, surfanju… Od svih sportova koje sam praktikovao, surf je uvijek bilo ono što me je najviše ‘zvalo’ – mir, tišina, priroda, super raja… Izgleda da svaki put kada uđem u vodu, svi problemi ostanu na obali i osjećam se dobro.“

Ljubav prema surfanju odvela ga je na drugu stranu Španije, u Galiciju.„Za La Corunu sam znao jer sam putovao dosta sa mojim sportovima. Galicija je jedno mjesto koje mi se puno sviđa – lijepa priroda, puno životinja i života, jakih valova sa okeana i dobre klope. Ovdje se živi kao nekada prije, u prirodi i ne sa toliko tehnologije. Radio sam godinu dana i učio kod jednog poznatog ‘shapera’ [osoba koja pravi daske za surfanje], Chusa Martineza iz Murosa. U njegovoj radionici mi se pokazao ovaj svijet.“

Upravo se čita:  Šta znači ulazak Amerikanaca u našu namjensku industriju: BiH postaje “faktor”

Boris sa suprugom i kćerkom živi u kući 15 minuta od grada, gdje je otvorio malu firmu za pravljenje daski. Svaka je unikatna, no svaka prolazi isti proces.„Svaka daska se prvo dizajnira na kompjuteru i poslije je sve ručni rad. Svaki dizajn ovisi od klijenta, njegovog karaktera i njegovih želja. Radim sa kvalitetnim materijalima, te, što je najbitnije – sa muzikom, rock’n’rollom iz 60-ih, što daje pozitivnu energiju“, ističe uz smijeh.

„Obožavam ovaj posao. Prvo, uspio sam u onome što sam htio, drugo – daje mi dosta vremena za mene i familiju i treće, što je konačni proizvod da neko bude sretan u vodi dok surfa.“Ističe kako je bilo različitih reakcija porodice i prijatelja kada je počeo surfati, kao i kada je pokrenuo firmu. Sada ima nove projekte, njegove daske se prodaju u sve više prodavnica, a od naredne godine planira pokrenuti svoj „surf tim“ i sponzorirati nekoliko njih.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Delegacija Evropske unije u BiH osudila je negiranje genocida u Srebrenici tokom sjednice Narodne skupštine RS i mitinga „Srpska...

Još vijesti za vas