Utorak, 23 travnja, 2024

Dobre vijesti za sve građane: FBiH planira uvesti manju stopu na doprinose te ukinuti obavezu plaćanja pojedinih naknada i taksi!

Preporučeno

Smanjenjem fiskalnog opterećenja za poslodavce, kroz smanjenu kumulativnu stopu doprinosa, očekuje se, ističu nadležni, povećanje konkurentnosti domaćih privrednih subjekata, kao i povećanje konkurentnosti radne snage.

Smanjena kumulativna stopa doprinosa, povoljni krediti i subvencioniranje kamata, kao i ukidanje obveze plaćanja pojedinih naknada i taksi ključne su mjere fiskalne politike koje Federacija namjerava provesti u razdoblju 2022. – 2024., a u cilju omogućavanja bržeg ekonomskog rasta, kao i privlačenja investicija.

Večernji list imao je uvid u dokument okvirnog proračuna 2022. – 2024., kao i srednjoročni plan mjera fiskalne politike u kojemu se ističe kako će se mjere temeljiti na izmjenama poreznih politika i izmjenama i donošenju novih javnih politika.

Jedan od segmenata bit će i reforma na tržištu rada, i to kroz programe izgradnje i nadogradnje vještina i znanja nezaposlenih osoba prema potrebama tržišta rada te programima podrške stručnoj obuci nezaposlenih u privrednim subjektima.

Upravo se čita:  "Ne pamtimo ovako tešku situaciju": U RS-u otpušteno 300 radnika iz industrije, zatvaraju se i firme

Najavljen je nastavak reforme u području oporezivanja rada u cilju smanjenja poreznog opterećenja. Smanjenjem fiskalnog opterećenja za poslodavce, kroz smanjenu kumulativnu stopu doprinosa, očekuje se, ističu nadležni, povećanje konkurentnosti domaćih privrednih subjekata, kao i povećanje konkurentnosti radne snage.

Istovremeno, primjenom diferencirane stope poreza na dohodak vrši se preraspodjela poreznog opterećenja prebacivanjem većeg poreznog tereta na osobe s višim dohotkom, dok se proširenjem osnovice za obračun obveznih doprinosa i poreza na dohodak utječe na suzbijanje tzv. sive ekonomije, imajući u vidu da određeni dio poslodavaca trenutno neoporezive oblike isplata koristi za izbjegavanje plaćanja punih obveza.

Upravo se čita:  Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Procjenjuje se da bi provedbom navedenih reformi smanjenje ukupnog fiskalnog opterećenja rada, mjerenog OECD metodologijom, kao suma poreza i doprinosa u odnosu na ukupan trošak poslodavca po osnovi rada, s trenutnih 36,42% bilo smanjeno na 35,22%.

Kada je riječ o podršsci u privredi, najavljen je set povoljnih kredita, subvencioniranje kamata na podignute kredite, kao i osiguranja garancije za kreditno zaduženje. Dobre vijesti trebale bi dočekati i sve ostale privrednike jer je, u cilju smanjenja fiskalnog pritiska na poslovne subjekte, u predstojećem razdoblju potrebno izvršiti ukidanje obveze plaćanja pojedinih naknada i taksi koje trenutno značajno povećavaju ukupne troškove poslovnog okružja.

Upravo se čita:  FUP "češljao" i hapsio u bh. gradu: Uhapšene dvije osobe zbog prevare "teške" više od 200.000 KM

Digitalizacija

U kontekstu malih i srednjih poduzeća vlasti su najavile podršku razvoju novih poslovnih modela, digitalizaciji poslovanja, tehnološkom razvoju i inovacijama.

Vidljivo je i kako se namjerava stvoriti jedinstveni pravni okvir o oporezivanju posjedovanja i prometa imovinom na nivou FBiH, a čime bi se smanjile administrativne barijere te povećao interes ulagača.

-S obzirom na trenutno postojanje čak 20 propisa, koji na različit način uređuju ovu oblast, stvarajući tako diskriminaciju i nejednakost unutar FBiH, planirano je predlaganje jedinstvenog rješenja – najavljuju federalne vlasti.

Sve navedene mjere, ako se provedu, trebale bi dovesti do stvaranja preduvjeta za brže i učinkovitije pokretanje biznisa, a samim tim i do osnove za veći broj izravnih investicija.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stravičan slučaj u Zenici: Policiji prijavljeno silovanje 16-godišnjakinje u parku pored škole

Informaciju o zastrašujućem slučaju u Zenici zgrozile su bh. javnost. Naime, prije nekoliko noći Policijskoj stanici u Zenici prijavljeno...

Još vijesti za vas