Srijeda, 24 travnja, 2024

Francuska novi evropski prvak u rukometu

Trikolori dominirali tokom cijelog meča (Foto: Agencije)

Aktuelni osvajač zlatne medalje sa Olimpijskih igara reprezentacija Francuske je novi evropski prvak, i to po treći put u svojoj historiji…

Francuzi su savladali Dance pred 15 000 danskih navijača, a izabranici Claudea Oneste su dominirali od početka meča, i odmah stavili do znanja Dancima da žele zlato. Prema svemu prikazanom ne samo na finalnom meču, nego od početka prvenstva, Francuzi su sasvim zasluženo slavili, konačna razlika u rezultatu nije vjerovatno pravo mjerilo snaga. A meč između Danske i Francuske je utakmica sa najviše golova u jednom finalu.

Trikolori su imali sjajno prvo poluvrijeme, a briljirao je svaki igrač kojeg je Onesta poslao na teren. Francuska je otvorila meč sa 3:0, a svoj prvi gol Danci postižu u 5. minuti preko Hansena za 3:1. U narednih 15 minuta potpuna dominacija Francuza koji su do 20. minute napravili “+10”, bilo je 17:7.

Upravo se čita:  Napravljen korak naprijed ka obaveznoj neradnoj nedjelji i neradnim praznicima za trgovce u FBiH

Do kraja poluvremena i Landin je uspio sakupiti koju odbranu, za razliku od sjajnog Omeyera, pa su uspjeli na odmor otići sa zaostatkom od “-7”, bilo je 23:17.

U drugom dijelu slična priča, Francuzi su nastavili sa perfektnom igrom a do 45. minute su imali “+8″(32:24), i samo dvije tehničke greške. U svakom pogledu igra Francske je bila sjajna i dopadljiva, dok se Danska nije mogla samo osloniti na Mikkela Hansena, koji je jedini bio raspoložen za igru, ali i nedovoljan za bolji rezultat čete selektora Vilbeka, a prednost Francuza je rasla i do deset golova.

Upravo se čita:  Schmidt o eventualnim izmjenama Izbornog zakona: Vlast treba preuzeti odgovornost

Posljednjih pet-šest minuta Onesta je dao priliku igračima s klupe, da zabilježe koju minutu u finalu. Konačan rezultat je glasio 41:32.

Guigou je postigao deset golova, a Valentin Porte devet, Abalo je dodao sedam, a Karabatić i Narcisse su dodali po šest golova. a Omeyer je sakupio 12 odbrana. Kod Danske Hansen je postigao devet golova, i bio njihov najbolji igrač.

Upravo se čita:  Studenti u FBiH bi uskoro mogli legalno raditi i studirati: Prvi korak načinjen, donosimo detalje

Nikola Karabatić izabran za najboljeg igrača Evropskog prvenstva

Francuski rukometni reprezentativac Nikola Karabatić izabran je za najkorisnijeg igrača (MVP) Evropskog prvenstva.

U najboljoj postavi šampionata nalaze se: golman Niklas Landin (Danska), lijevo krilo Gudjon Valur Sigurdsson (Island), lijevi bek Mikkel Hansen (Danska), srednji bek Domagoj Duvnjak (Hrvatska), pivotmen Julien Aginagalde (Španija), desni bek Krzysztof Lijewski (Poljska) i desno krilo Luc Abalo (Francuska).