Četvrtak, 25 travnja, 2024

Golom protiv Engleza, Maradona ušao u historiju

Diego_Maradona_8_889815689

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 1986. godine održano je u Meksiku nakon što Kolumbija nije mogla da organizuje prvenstvo zbog ekonomskih poteškoča, javlja Anadolu Agency (AA). Tako je Meksiko nakon organizacije Mundijala 1970. godine po drugi put bio organizator najveće fudbalske smotre na svijetu.

Na prvenstvu u Meksiku učestvovale su 24 reprezentacije, a prvi put su učešće uzeli i Danska, Irak i Kanada.

Na turniru su još nastupali Alžir, Egipat, Južna Koreja, Belgija, Bugarska, Engleska, Francuska, tadašnja Zapadna Njemačka, Mađarska, Italija, Sjeverna Irska, Poljska, Portugal, Škotska, nekadašnji Sovjetski Savez, Španija, domaćin Meksiko, Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj.

Ipak, to Svjetsko prvenstvo obilježio je legendarni Argentinac Diego Armando Maradona, koji je u sedam utakmica postigao pet golova. On je pogotkom rukom u utakmici protiv Engleske, o kojem se i danas mnogo priča i raspravlja, ušao u historiju fudbala.

Maradona je na stadionu “Azteca” pred 114.580 gledalaca rukom poslao loptu i savladao engleskog golmana Shiltona. Iako su se engleski igrači protivili odluci sudije, gol je priznat, a Maradona je kasnije za ovaj gol kazao da mu je pomogla “Božija ruka”.

Osim ovog pogotka, Maradona je tada postigao još jedan sjajan pogodak protiv Engleza, tako što je uzevši loptu na pola terena, prešao sve engleske igrače i postigao gol kojem se i danas ljubitelji fudbala dive.

U finalu Mundijala u Meksiku upravo je Argentina pobijedila tadašnju zapadnu Njemačku rezultatom 3:2 čime je po drugi put osvojila titulu prvaka svijeta.

Za Argentince su golove u 23. minuti postigli Jose Brown, pa u 56. Jorge Valdano i u 84. minuti utakmice Jorge Burruchaga.

Golove za Nijemce su postigli u 74. Karl-Heinz Rummenigge i u 81. minuti utakmice Rudi Voller.

Reprezentcija Francuske je osvojila treće mjesto pobjedom protiv Belgije rezultatom 4:2.

Najbolji srijelac u Meksiku je bio Englez Garry Lineker koji je postigao šest golova u pet utakmica.

Na Svjetskom prvenstvu u Meksiko u 52 utakmice su postignuta 132 gola, što je 2,5 gola po utakmici.