Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Građani Sarajeva godišnje bace 250.000 tona smeća

Preporučeno

Stanovnici Sarajeva godišnje bace blizu 250.000 tona smeća od čega se manji dio reciklira – istaknuto ja na jučerašnjem seminaru koji je održan u Sarajevu u okviru kampanje Federalnog ministarstva turizma iI okoliša “Čist okoliš – čista savjest”, čiji je cilj podizanje javne svijesti i općeg nivoa znanja o oblasti upravljanja otpadom, kao i informiranje javnosti o neophodnosti izgradnje regionalnih centara za upravljanje otpadom.

smeceTačnije, količinu od 250.000 tona smeća Kantonalno javno komunalno preduzeće “Rad” u toku jedne godine preveze i odloži na gradsku deponiju “Smiljevići”.

Međutim, i pored infrastrukture za reciklažu smeća instalirane na gradskoj deponiji, najveći dio otpada ostaje neobrađen i neiskorišten.

Upravo se čita:  IDDEEA otklonila kvar, izdavanje ličnih karata, pasoša, vozačkih dozvola opet moguće

Maida Maravec iz Sektora za planiranje i razvoj KJKP “Rad” kazala je da tek 75.000 stanovnika Sarajeva ima pristup kontejnerima za odvojeno odlaganje otpada, što je preduslov za njegovu reciklažu. Ona je istakla i da KJKP “Rad” nastoji povećati broj ovakvih kontejnera, ali da sami nisu u stanju pokriti područje cijelog Kantona Sarajevo.

Jučerašnji seminar, koji je otvorio pomoćnik ministrice okoliša i turizma FBiH Muris Hadžić, bio je prvi u nizu seminara koji će biti održani narednih mjeseci a bavit će se problematikom upravljanja čvrstim otpadom na kantonalnim nivoima u Federaciji BiH.

Upravo se čita:  Nove cijene na Panonskim jezerima u Tuzli: Evo koliko će koštati ulaz po osobi

Hadžić je učesnike seminara upoznao o svim predstojećim aktivnostima kampanje koja se implementira unutar Drugog projekta upravljanja čvrstim otpadom u BiH.

Na jučeranjem seminaru govoreno je i o planovima za rješavanje ovog problema u Kantonu Sarajevo.

Stručni savjetnik za upravljanje otpadom Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Mira Grgić naglasila je kako je oprema potrebna za selektivno prikupljanje otpada u domaćinstvima nabavljena i da se u određenim područjima Kantona Sarajevo primjenjuje takva metoda prikupljanja otpada.

Upravo se čita:  Pekare “Manja” reagovale na izvještaj inspekcije o svinjetini u bureku

Proširenje ovog projekta planirano je i na ostala područja Kantona, što će omogućiti intenzivniji pristup iskorištavanju upotrebljivih otpada i razvoju reciklaže.

Grgićeva je kazala da je u izradi Plan upravljanja otpadom Kantona Sarajevo za period 2013. – 2018. koji će obuhvatiti sve vrste otpada koje nastaju na području tog kantona, ciljeve upravljanja otpadom, plan organiziranja sistema upravljanja pojedinačnim vrstama otpada, kao i akcioni plan za period 2013. – 2018., saopćeno je iz Ministarstva okoliša i turizma FBiH.

(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Donesena odluka vezano za izbor direktora KCUS-a

Oni su tražili od Upravnog odbora Kliničkog centra Univerzeta u Sarajevu da promijeni odluku i pošalje zahtjev za prethodnu...

Još vijesti za vas