Srijeda, 1 svibnja, 2024

Građani šokirani cijenom: Grah kao zlato, 25 maraka za kilogram

Preporučeno

Nekada je meso bilo izvan dometa siromašnijih građana, a u današnje vrijeme grah i čvarci postali su luksuz.

grahKilogram graha kukuruzara na tržnici u Banjaluci košta i do 25 maraka, a čvarci u pojedinim marketima 27 KM, dok najskuplje meso, teletina, košta 15 maraka, piše Glas Srpske.

Na tezgama su izložene cijene svih proizvoda osim prestižnog kukuruzara, koji je donedavno koštao deset maraka. Jedna starija žena, začuđena cijenom, kaže da ga na selu uzgaja svake godine, ali da ne može da vjeruje da je toliko skup.

“Prošle godine sam dala nekoliko kilograma komšijama. Ove godine možda i ja prodam nešto, ali sramota me je da stavim toliku cijenu. Neće ga onda niko htjeti kupiti”, ističe Banjalučanka koja nije željela da joj pominjemo ime.

Upravo se čita:  Protest Saveza sindikata RS u Banjaluci: Radnici su slabo plaćeni, a prijavljuju se milijarde dobiti

Prodavačica opravdava cijenu time da su bile suše i da ga ima malo, ali kaže da, iako je skup, proda se.

“Jeste da mnogo košta, ali je pravi. U Doboju je kilogram kukuruzara 30 maraka! Ljudi se iznenade kada čuju cijenu, ali opet se prodaje. Imala sam četiri kilograma prije nekoliko dana, a evo ostalo mi je samo pola kilograma”, objasnila je prodavačica.

Usput je, u duhu pravog trgovca, od mušterije zatražila da joj proda svoj pasulj, ako ima viška, umjesto što dijeli komšijama.

Na nekoliko tezgi dalje kukuruzar košta 20 maraka, ali po nižoj cijeni ne može se naći. Interesantno je da sve vrste povrća imaju istaknutu cijenu, osim ovog pasulja.
Omiljena “poslastica” brojnih gurmana, čvarak, postao je mnogima nedostižan.

Upravo se čita:  Nedim Sladić o vremenskim (ne)prilikama u aprilu

Na pijaci su cijene još i prihvatljive skromnijem kućnom budžetu, ali u marketima su prilično paprene.

Kilogram čvaraka na tržnici košta od deset do 12 maraka, a u tržnim centrima je čak 27 maraka i to takozvani “duvan čvarak”. Banjalučani su ogorčeni cijenama.

“Ne isplati se ni živjeti više. Šta više reći kad ni pasulj ne možeš da skuvaš za ručak. Prije ću onda da kupim meso, povoljnije je. Ovo nikad nije ovako bilo. Sve je preskupo”, ogorčena je Miroslava Miletić.

Upravo se čita:  Dijaspora uplatila rekordan iznos novca rodbini u BiH

Ona kaže da joj se čini da bi nam svima najbolje bilo da idemo na selo i uzgajamo samo voće i povrće, s obzirom na to kako se skupo prodaje. Bar bi bilo domaće, zdravo.

Voće i povrće

Cijene voća i povrća na banjalučkim tezgama su različite.

Najjeftinije su jabuke i banane, koje koštaju od marku i po do 2,5 KM, višnje su 2,5 KM, trešnje i jagode tri KM, svježe smokve i breskve tri i po, kajsije četiri, a crno i bijelo grožđe šest maraka.

Od povrća najjeftiniji je kupus, koji košta marku i po, a najskuplja boranija, čija cijena ide i do četiri marke.

(Glas Srpske)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas