Petak, 26 travnja, 2024

Hrabri “Zmajevi” pružili žestok otpor: Minimalna pobjeda svjetskih prvaka na Grbavici

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pružila je žestok otpor Francuskoj u utakmici trećeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine, a svjetski prvaci su na Grbavici ostvarili minimalnu pobjedu (0:1).

Od početka utakmice Francuzi su izašli veoma visoko, tako da je naša zadnja linija konstantno bila pod pritiskom. Prvi udarac prema golu viđen je u 11. minuti kada je Coman šutirao pored lijeve stative. Tri minute poslije Mbappe je prošao i ubacio za Comana, koji je šutirao glavom, ali odbranio je Šehić.

Igrali smo jako organizovano, posebno u odbrani, a u 24. minuti odlično je pokušao Todorovića lijevom nogom sa ruba šesnaesterca, no Lloris je odbranio. Golman Tottenhama spasio je svjetske prvake u 26. minuti. Nakon kornera Pjanića i šuta glavom Ahmedhodžića čudesnom reakcijom Lloris je odbranio.

Upravo se čita:  Novi javni poziv za prevazilaženje energetske krize za građane BiH: Evo ko sve ima pravo na pomoć EU

Rabiot je u 27. minuti loše šutirao glavom. Nismo dozvoljavali Trikolorima da nam ozbiljnije zaprijete. Kolašinac je uputio jednu opasnu povratnu loptu u 42. minuti, ali nije bilo nikoga od naših igrača. Nakon toga loše je pokušao Varane glavom i to je bilo sve u prvom dijelu utakmice.

I na početku drugog poluvremena bili smo jako dobri na terenu, posebno u zadnjoj liniji. Prva ozbiljnija situacija desila se pred golom Francuske. Kolašinac je ušao u šesnaesterac, ali je u posljednjem trenutku izblokiran. Džeko je čekao loptu fudbalera njemačkog Schalkea.

Upravo se čita:  ABC News: Izrael napao ciljeve u centralnom dijelu Irana

Izabranici Deschampsa došli su u prednost u 60. minuti. Rabiot je centrirao, a Griezmann pogodio mrežu našeg gola za 0:1. Četiri minute poslije Giroud je loše loptu zahvatio glavom. Neprecizan je bio i Varane u 70. minuti. Nastavili smo s dobrom igrom pozadi, a naprijed smo bili sve opasniji.

Krunić je u 72. minuti pao u šesnaestercu Francuske, ali Orsato nije dosudio penal. Bila je to veoma diskutabilna odluka glavnog sudije. Samo tri minute poslije veznjak Milana je još jednom pao u kaznenom prostoru nakon starta Rabiota, ali ni ovaj put Italijan se nije oglasio. Još jedna sporna situacija.

Upravo se čita:  Na planinama “debeo” minus, očekuje se i snijeg

Do kraja smo često bili blizu gola gostiju, međutim nismo ih uspjeli ugroziti, a ni Francuzi nisu napravili ništa konkretno, tako da je do kraja utakmice rezultat ostao nepromijenjen.