Subota, 20 travnja, 2024

Usporedba cijena: Za jednu noć u Umagu dobit ćete 4 noći u Antaliji ili Sharm El Sheiku

Preporučeno

Hrvatska je ove godine imala slabiji početak turističke sezone. Barem tako tvrde turistički radnici. Loše vrijeme u maju je moglo utjecati, doduše, samo kod onih turista koji su već došli pa su se zbog kiše i hladnoće, a vjerojatno i dosade, odlučili vratiti kućama ili na one koji su baš u to vrijeme odlučili nekamo otići pa su zaobišli Hrvatsku.

S obzirom da se u Hrvatskoj još uvijek najviše govori o broju noćenja, a ne o puno kompleksnijim ukupnim ekonomskim učincima, novinari “Indexa” su provjerili cijene smještaja u Hrvatskoj u odnosu na druge mediteranske destinacije.

Svemoćni internetski pretraživač Google u moru opcija koje ima nudi i informaciju o prosječnoj cijeni smještaja u hotelima s tri zvjezdice. Podaci su to koje Google prikuplja od samih hotelijera i ažurni su onoliko koliko je hotelijerima bitno da budu ažurni. A kada se bore za svakog gosta, onda se može pretpostaviti da su ti podaci vrlo svježi.

Umag, Foto: Pixabay

Od deset hrvatskih destinacija koje su odabrali za provjeru Umag je daleko najskuplji. Prosječna cijena noćenja u hotelu s tri zvjezdice tamo košta 1211 kuna (320 KM). Ne samo da je smještaj u Umagu najskuplji u Hrvatskoj nego je i najskuplji od svih destinacija koje su novinari “Indexa” provjeravali – od Portugala, Španjolske, Francuske, Italije, Grčke, Turske, Egipta, Maroka do Tunisa. Skuplji je čak i od Dubrovnika.

Krk je skuplji od Mallorce

Od konkurencije na Mediteranu Umagu je najbliži španski otok Mallorca gdje se noćenje u hotelu s tri zvjezdice prosječno plaća 952 kune (oko 250 KM). To je još uvijek 60 kuna (oko 16 KM) jeftinije nego na Krku gdje samo za krevet, kupaonicu i doručak treba izdvojiti 1012 kuna (267 KM).

Od hrvatskih destinacija najjeftiniji je otok Pag na kojem spavanje prosječno košta 610 kuna (oko 160 KM), desetak kuna je skuplja Makarska, a ispod 700 kuna (187 KM) se može spavati još samo na Visu. “Index” posebno naglašava da se ovdje radi o prosječnoj cijeni smještaja u hotelu s tri zvjezdice.

S druge pak strane, preko 185 KM po noći na ostatku Mediterana morat ćete izdvojiti još samo na područjima Azurne obale i Costa Brave. Sve ostale destinacije su jeftinije. Najjeftiniji je Hammamet u Tunisu gdje noćenje košta oko 80 KM, a 83 KM plaća se u Antaliji u Turskoj i Fezu u Maroku te u egipatskom Sharm El Sheiku. Dakle, za jednu noć u Umagu dobit ćete četiri noći na sjeveru Afrike ili u Turskoj.

Sharm El Sheik, Foto: Pixabay

Cijena hotelskog smještaja često je daleko najveća stavka u planiranju budžeta za ljetovanje. Prilično je lako pronaći jeftine letove za bilo koju destinaciju na Mediteranu, često je i do udaljenijih destinacija jeftino doći.

“Index” na kraju dodaje da cijene prosječnog i ispodprosječnog smještaja u Hrvatskoj u narednim godinama se moraju smanjivati.

– Razlika u cijeni teško se može opravdati pa je činjenica, iako se može činiti da nije pravedno uspoređivati Hrvatsku s Turskom koja obilato subvencionira svoj turizam, da goste to ne zanima. Malo ko će platiti više samo da bi sabotirao nepoštenu tržišnu utakmicu – dodaje “Index”.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas