Petak, 19 travnja, 2024

Iako ih koriste i članovi Kriznog štaba, Sebija Izetbegović upozorava: Prozirne maske fiksirane na bradi su beskorisne!

Preporučeno

Generalna direktorica KCUS-a je kazala da je za zdravstveni sistem posebno problem ako je i veliki broj medicinskih radnika zaražen.

To se naročito odnosi na Kanton Sarajevo, gdje se u posljednja 24 sata registrovana četiri umrla uz 188 novozaraženih. U izolatoriju Podhrastovi danas je primljeno i dijete od 14 godina.

Sebija Izetbegović, generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu je u razgovoru za Faktor uputila apel bh. građanima.

– Trenutna situacija je izuzetno ozbiljna. Očigledno je da se krećemo prema lošem scenariju. Mjere zaštite koje bi građani morali poštivati bi, zaista, morale biti striktno poštivane. Maske nositi propisno, na nosu i ustima, prati ruke vrlo često i temeljito tekućom vodom i sapunom, poštivati fizičku distancu od 2 metra.

Upravo se čita:  April je, nije januar: Ovo su jutrošnji prizori iz BiH, evo šta nas čeka narednih dana

Molim građane da ne improviziraju i ne nose one prozirne maske koje su fiksirane na bradi jer one ne štite. Dapače, one sakupe sve ono što oni ne bi trebalo da udahnu. Radi se o virusu koji se kapljično prenosi vazduhom i moraju imati prekriven nos i usta. Dakle, bolje je nositi prozirni vizir, štit preko cijelog lica od one male prozirne maskice sa brade. Maske se ne nose radi forme.Znači, nema smisla držati masku na podbratku, ili samo na ustima a sa otkrivenim nosom ili još najbesmislenije, nositi masku u ruci. Pravilno postavljena maska je odlična zaštita – naglasila je Izetbegović.

Upravo se čita:  Upaljen alarm: Evo u kojima dijelovima BiH se očekuje snijeg, biće i obilnije kiše
Član Kriznog štaba FBiH Goran Čerkez gostovao u jednoj od TV emisija sa prozirnom maskom, Foto: N1

Također, moraju se poštivati i sve druge propisane mjere.

Izbjegavati okupljanja u zatvorenim prostorima. I na otvorenom nositi maske ako ima više osoba u okruženju – poručila je Izetbegović.

Generalna direktorica KCUS-a je kazala da je za zdravstveni sistem posebno problem ako je i veliki broj medicinskih radnika zaražen.

– Imamo 46 uposlenika KCUS-a pozitivno i van “stroja”. To je već vrlo ozbiljan problem – naglasila je.

KCUS je, kako je potvrdila Izetbegović, prekjučer imao kvar na jednom PCR dijagnostičkom aparatu.

– Uspjela sam odmah nabaviti novi da bi mogli nastaviti raditi istim tempom. Osim toga, uposlenici KCUS-a daju sve od sebe da se posao završi u roku, da nema nikakvih zastoja, ali ljudi su već jako umorni, iscrpljeni – kaže Izetbegović.

Upravo se čita:  Završena sanacija: Kada će most “Počitelj” biti pušten u promet?

Osposobiti izolatorij za Kanton Sarajevo

Ponovo je apelovala da se što prije osposobi izolatorij za Kanton Sarajevo gdje je situacija s koronavirusom izuzetno teška.

– KCUS je jedina zdravstvena ustanova koj se bavi pacijentima oboljelim od korone. I ovog puta molim nadležne da se angažuju i hitno otvore izolatorij u Općoj bolnici za lakše slučajeve, i izolatorij Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo – apelira generalna direktorica KCUS-a.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas