Subota, 27 travnja, 2024

INZ epidemiološke preporuke za sigurno održavanje ispita na univerzitetima

Preporučeno

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) je, na osnovu aktuelne epidemiološke situacije, te novih preporuka Federalnog štaba civilne zaštite, izradio procedure za početak rada i održavanje ispita na univerzitetima.

Procedure, detaljno opisane u dokumentu sa prilozima, ilustracijama i potrebnim upitnicima/dokumentima, dostupne su svim sličnim ustanovama u BiH, putem web stranice Instituta inz.ba, a po službenoj dužnosti su upućene Univerzitetu Zenica.

– Vodič za unapređenje sigurnosti je namijenjen zaposlenicima univerziteta, ali i studentima. Prema najavama sa univerziteta, ispiti će se obavljati uživo, dakle ne kao nastava – online. Zato je od neprocjenjive važnosti urediti način ulčaska i boravka u prostoru univerziteta, na taj način da ne dođe do prodora koronavirusa Covid-19 na univerzitet, kaže doc.dr. Nino Hasanica iz Kriznog štaba za zdravstveno-odgojne aktivnosti Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).

Upravo se čita:  Oružanim snagama BiH nedostaje 1.500 profesionalnih vojnika

U opširnom dokumentu se govori o potrebnim biosigurnosnim mjerama, potrebi formiranja opeartivnog Kriznog tima, određivanju rizičnih tački u objektu univerziteta/fakulteta, pojedinim segmentima strateškog djelovanja uprave, ali i generalnoj organizaciji rada takve ustanove u vremenu pandemije ili epidemije, navode iz INZ.

Detaljno su opisani načini organizacije rada, ograničenja ulaska, izrada i postavljanje dez-barijera za ruke/noge, procedure ulaska, određivanje rizičnih momenata, postupanja u slučaju pojave bolesti, mjerenja temperature, ali i organizacija rada unutar univerziteta, kretanja i ograničenja kretanja, ulazak trećih osoba….

Upravo se čita:  Bliži se 1. maj: Janje od 15 kilograma košta 345 KM!

– Jedan od bitnih poteza su i liste kontakata svakog zaposlenika, koje bi, u slučaju nečijeg obolijevanja, značajno pomogle u identifikaciji mogućih zaraženih, ističe Hasanica.

Tako su ukratko date preporuke o održavanju pismenih i usmenih ispita, ulaska u prostorije, ali i prijavljivanje neopravdanog i sumnjivog odlaska. INZ je sačinio i niz tabela, grafika i predložaka, koji mogu koristiti svakom fakultetu ili univerzitetu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje izvijestio je u petak da od 1. maja, svi podnositelji zahtjeva za...

Još vijesti za vas