Subota, 20 travnja, 2024

Izetbegovićev govor uzdrmao Hrvatsku: “Lider SDA zagovara jedinstvenu, građanski ustrojenu državu”

Preporučeno

“Jutarnji list” podcrtava da je Izetbegovićeva teza da je BiH kao država znatno starija od Hrvata, Srba i Bošnjaka kao današnjih naroda pa je, po njegovu sudu, neprihvatljivo tražiti rješenja koja bi se temeljila isključivo na pravima tih kolektiviteta.

Današnje gostovanje predsjednika SDA Bakira Izetbegovića na redovnoj sesiji “Kruga 99” sa kojeg je poručio da država koja funkcioniše na bazi građanskog principa omogućava opstanak i razvoj multietnične zajednice, odjeknuo je u medijima u susjednoj Hrvatskoj.

Ovim nastupom Izetbegovića pozabavili su se hrvatski portali, pa tako “Jutarnji list” piše da je predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio kako je “unitarni i građanski model” jedini na kojemu se Bosna i Hercegovina kao država može temeljiti te da odbacuje zahtjeve da se ona definira kao složena zajednica koju tvore tri konstitutivna naroda na čemu inzistira HDZ BiH.

“Unitarna ili jednostavna država kakva je BiH bila do prihvaćanja daytonskog ustroja i koja funkcionira na temelju građanskog načela prirodni je okvir i sustav koji štiti i omogućava opstanak i razvoj multietnične zajednice kakva je (BiH) bila i kakvu težimo obnoviti”, kazao je Izetbegović, prenosi Jutarnji list.

Upravo se čita:  Vrhovni komandant NATO-a: Povećavamo snage u BiH i na Kosovu, dovozimo i tešku opremu
Naslov u Jutarnjem listu

“Jutarnji list” dalje podcrtava da je Izetbegovićeva teza da je BiH kao država znatno starija od Hrvata, Srba i Bošnjaka kao današnjih naroda pa je, po njegovu sudu, neprihvatljivo tražiti rješenja koja bi se temeljila isključivo na pravima tih kolektiviteta.

Ustvrdio je, piše “Jutarnji list”, i da su dvojbene interpretacije o pravima konstitutivnih naroda iznoseći tvrdnju kako je riječ o terminu koji se temelji na pogrešnom prijevodu Daytonskog sporazuma koji je napisan na engleskom jeziku.

“Sama riječ se ne može prevesti kao konstitutivni narodi. Država je postojala i prije nego što su ti narodi nastali”, kazao je Izetbegović pojašnjavajući kako je nedavno od Ureda visokog predstavnika za BiH (OHR) tražio da mu dostavi orginalni primjerak sporazuma parafiranog u Daytonu 1995. godine te da se na temelju preciznog prijevoda razjasne nejasnoće o tome što tamo zapravo stoji kada se definira BiH kao država, prenosi Jutarnji list.

Upravo se čita:  Dodik nakon ročišta opet negirao genocid u Srebrenici, pa poručio: BiH je kolonija u kojoj žele da se pitaju stranci

O tome hoće li konačno tumačenje biti da su tri naroda u BiH “konstitutivni” ili pak da su “konstituenti” države, smatra Izetbegović, ovisi i kako bi trebalo voditi pregovore o njezinom preustroju i tražiti nove modele.

Izetbegović je, naglašava “Jutarnji list” na stajalištu kako je svima jasno da sadašnja BiH, kako je ustrojena ne odgovara nikome, da je prekomplicirana i ne odgovara na potrebe svojih građana.

“Zemlja sa 13 ustava i 14 zakonodavnih tijela u kojoj odluke donosi i njome vlada skoro 600 zastupnika i više od 120 ministara je preskupa, konfuzna i neefikasna. Dominacija pripadnika jednog naroda nad druga dva i nad ostalima kakvu četvrt stoljeća živimo diljem BiH ne donosi sreću ni tom lokalno dominantnom narodu”, kazao je čelnik najveće bošnjačke stranke, podcrtavaju u Jutarnjem listu, i dodaju:

Upravo se čita:  Bećirović: Bosna i Hercegovina je nepokoriva i junačka država!

Njegov je prijedlog da se BiH stoga vrati načelima građanskog uređenja na kojima je funkcionirala do 1995. godine uz osiguranje zaštite prava svih nacionalnih zajednica koje u njoj žive.

“SDA u cijelosti stoji iza građanskog načela i spremna je na punu i hitnu provedbu presuda Europskog suda za ljudska prava”, kazao je Izetbegović iznoseći ocjenu kako je “nevjerojatna” tvrdnja HDZ-a BiH da bi se građanskim ustrojem BiH “uskoro pretvorila u bošnjačku, a zatim i u islamsku republiku BiH“.

Potvrdio je, podsjeća se u tekstu, kako do sada nije bilo nikakvog napretka u pregovorima SDA i HDZ BiH o izmjenama izbornog zakona te je sugerirao kako će se format tih pregovora morati proširiti i u njih uključiti ostale parlamentarne stranke te predstavnike tijela državne vlasti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Na planinama “debeo” minus, očekuje se i snijeg

Jutros je u Hercegovini i istočnim područjima Bosne pretežno oblačno vrijeme, a u ostatku zemlje sunčano uz malu do...

Još vijesti za vas