Srijeda, 24 travnja, 2024

Kada i kako će državljani BiH dobiti kovid pasoše?

Preporučeno

U svijetu se još uvijek vode rasprave u kojoj formi će biti ovi pasoši, ali je izvjesno da će oni biti primjenjivani.

U Evropi i svijetu se sve više govori o uvođenju takozvanih kovid pasoša. Sigurno je da nije daleko dan kada će oni biti obavezan uslov za ulazak u neku državu. Uostalom, australijska aviokomapnija Quantas je posjedovanje ovih pasoša uvela kao uslov da biste uopće mogli ući u njihov avion.

Kada se spomene pasoš, jedna od prvih asocijacija je stajanje u beskonačno dugim redovima za njihovo vađenje. Gužve pri predaji dokumenata, uplata taksi, gubljenje vremena zbog gužvi pri preuzimanju pasoša… Sve su to razlozi zbog kojih mnogima ne bude dobro od same pomisli da moraju proći administrativnu torturu.

Upravo se čita:  Mijenjaju se "pravila igre": Šta će biti sa dječijim dodatkom?

Međutim, kovid pasoši u principu ne zahtijevaju da se prođe sva ova procedura kao kod dobijanja “običnih” putnih isprava, piše Oslobođenje.

– Kovid pasoši su zapravo evidencija za svaku osobu pojedinačno u vezi sa koronavirusom. Ona obuhvata podatke o tome da li je ta osoba prebolovala koronavirus i ako jeste u kojem vremenskom periodu, da li je radila PCR ili neke druge testove na Covid-19 i ako jeste jada, te ono što će se posebno gledati, da li je ta osoba vakcinisana protiv korone i ako jeste kada, pojasnili su nam naši izvori.

S obzirom na sve procedure, nadležnosti i sve ostale administrativne “zavrzlame”, pitanje je da li je BiH spremna da izdaje Covid pasoše i ko bi to trebao raditi.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić razgovarali s ambasadorima o važnosti usvajanja rezolucije

– Izdavanje tih pasoša već sada nije problem. Naime, za svakog pacijenta u BiH, u njegovoj zdravstvenoj ustanovi podične medicine, u kartonu, koji je u elektronskoj ili “tvrdoj” formi, nalaze se svi podaci. Tako je i sa podacima o preležanim infektivnim bolestima, o primljenim vakcinama i slično. Osim toga, postoji mogućnost pravljenja posebne knjižice sa podacima o primljenim vakcinama protiv koronavirusa. Vidjećemo kakve će odluke donositi druge države i kakve će dokumente tražiti, da li će priznavati naše dokumente, i mi ćemo se tome prilagoditi, pojasnili su nam naši sagovornici.

Prilikom prelaska granice biće dovoljno pokazati običnu ili elektronsku zdravstvenu knjižicu, iz koje će granični policajci ili drugi nadležni službenici moći vidjeti vašu “istoriju” u vezi sa koronavirusom i time će provjera biti završena. Postoji mogućnost da kod za očitanje bude pohranjen na vašem mobitelu, tabletu ili laptopu, tako da se ovi podaci očitaju sa prenosivih uređaja, ali se u takvim slučajevima postavlja pitanje njihove krađe ili gubitka.

Upravo se čita:  Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

U svijetu se još uvijek vode rasprave u kojoj formi će biti Covid pasoši, ali je izvjesno da će oni biti primjenjivani. Naime, na ovaj način će se omogućiti lakši i brži protok ljudi, što je trenutno jedan od većih problema. Samim tim, ponovo će se omogućiti turistička putovanja, čime će se ponovo oživiti turizam kao privredna grana, koji zbog pandemije koronavirusa trpi ogromne gubitke.

Uostalom, cijelu priču oko kovid pasoša u svijetu pokrenulo je upravo Međunarodno udruženje avioprevoznika (IATA).

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sretan kraj potrage: Pronađena Tijana koja je nestala u martu

Tijana Simić koja je 13. marta nestala na Karaburmi pronađena je, što je potvrdila njena sestra na društvenim mrežama....

Još vijesti za vas