Utorak, 23 travnja, 2024

Ko je Bosanac koji kupuje kamenolome po Sloveniji?

Preporučeno

Firma Mineral iz Podpeči kod Brezovice, koja upravlja s nekoliko kamenoloma diljem zemlje i zapošljava više od 70 ljudi, dobila je novog vlasnika, javio je slovenački portal Siol.net.

Firma je do sada bila u vlasništvu poduzetnika Marjana Urleba iz Šentjurja. Odlučio je prodati je sedam godina nakon što ju je kupio iz stečajne mase bivše finansijske firme Poteza, a njen poslovni preporod nije uspio.

Upravo se čita:  Svečano otvoren prvi tržni centar Islamske zajednice

Mineral je sada u vlasništvu njemačko-bosanske grupe Ukras koja se bavi izgradnjom poslovnih i stambenih zgrada. Također posjeduje betonare i brojne kamenolome i rudnike u regiji jugoistočne Evrope. Prisutna je i na slovenskom tržištu.

Prvi čovjek i vlasnik firme Ukras je, kako se navodi, Fehim Selek iz Sarajeva. O njemu se ne zna mnogo, osim što je vlasnik tvornice čarapa Ključ, navodi Siol.net u tekstu pod naslovom “Ko je Bosanac koji kupuje kamenolome u Sloveniji”.

Upravo se čita:  Bingo poslao važno obavještenje kupcima

Novi vlasnik Minerale ima sjedište u Bohumu u Njemačkoj i srodne firme u svim zemljama bivše Jugoslavije.

Najaktivniji je u njemačkim gradovima Bon, Minhen i Keln, a u prošlosti je imao i projekte u Zagrebu, Beogradu, Sarajevu i drugim većim gradovima u regiji.

Posljednjih godina postaje sve popularniji i u Sloveniji. Ukras-AG formalno je vlasništvo Adele Selek-Mešić.

“Odlučili smo prodati firmu kapitalno jakom partner“, objasnio je Marjan Urleb, i odao: “Za takvu priču (oživljavanje posla u kamenolomu) potrebno vam je mnogo energije, pa je radije prepuštamo drugom”.

Upravo se čita:  300 radnika u RS-u ostalo bez posla

Prema saznanjima portala, posao vrijedi više od tri miliona eura, a polovicu kupovne cijene namjerava podmiriti Ukras s opskrbom kamenom i drugim proizvodima. Urleb će nastaviti raditi sa njemačko-bosanskom grupom.

Izvor: Biznisinfo

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ako imate ove novčanice od 10, 20, 50 i 100 KM? Od naredne godine ih više nećete moći koristiti

Centralna banka Bosne i Hercegovine povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i...

Još vijesti za vas