Subota, 20 travnja, 2024

Ko je sutkinja Prisca Matimba Nyambe? Divila se Ratku Mladiću, a odvajanje muslimanskih muškaraca i dječaka za nju je bilo “legitimno provjeravanje ratnih zločinaca”

Autor:S.B.

Preporučeno

Bila je sama u svim svojim neslaganjima, ali njezini stavovi nisu veliko iznenađenje. U tom izdvojenom mišljenju ona je, između ostalog, kazala da je odvajanje muslimanskih muškaraca i dječaka od njihovih porodica “legitimno provjeravanje ratnih zločinaca”.

Jučer je tokom izricanja konačne presude krvniku Mladiću više puta izgovorila riječi: “Sudija Nyambe se ne slaže”, dok je poslušno čitala odluke Vijeća, a odricala ih se.

Sutkinja Prisca Matimba Nyambe osigurala je sebi mjesto u knjigama pravne historije nakon predsjedavanja Vijećem u jednom od najznačajnijih predmeta o genocidu i zločinima protiv čovječnosti, a pritom je imala izdvojeno mišljenje koje se ne slaže s gotovo svim tačkama provestepene presude ratnom zločincu Ratku Mladiću.

Institut za afričke žene ovu 69-godišnjakinju iz Zambije opisuje kao „hrabaru, izvanrednu i inspirativnu osobu koja je pravi primjer pravnog sjaja“.

Upravo se čita:  U Švicarskoj uhapšena tri pjevača koji su došli kao turisti a nastupali bez radne vize!

Jučer je tokom izricanja konačne presude krvniku Mladiću više puta izgovorila riječi: “Sudija Nyambe se ne slaže”, dok je poslušno čitala odluke Vijeća, a odricala ih se. Svojim neslaganjima dala je do znanja da vjeruje da je prvobitno suđenje Ratku Mladiću, koje je završilo doživotnom kaznom zbog genocida i zločina protiv čovječnosti, bilo manjkavo i da je zaslužio ponovno suđenje, javlja “Guardian“.

“U skladu s tim, ne mogu zaključiti da je bilo kakvo prisilno premještanje doprinijelo zaključku o genocidu ili udruživanju radi vršenja genocida. Kao što ne mogu zaključiti, na osnovu ukupnih dokaza iz spisa da su muslimanske civile u srebreničkoj i žepskoj enklavi progonile snage Srba s traženom posebnom namjerom“, napisala je Nyambe u izdvojenom mišljenju.

Nyambe je, također, nagovijestila da je prihvatila Mladićevu verziju da je uklanjanja do 30.000 bosanskih Muslimana iz Srebrenice, nakon što je enklava pala pod njegove snage, učinjeno iz “humanitarnih razloga”.

Upravo se čita:  Bosanac iznajmljivao "narko-vile" za uzgoj marihuane: "Rekli su mi da nije ništa opasno"

Bila je sama u svim svojim neslaganjima, ali njezini stavovi nisu veliko iznenađenje. U tom izdvojenom mišljenju ona je, između ostalog, kazala da je odvajanje muslimanskih muškaraca i dječaka od njihovih porodica “legitimno provjeravanje ratnih zločinaca”.

– Imajući u vidu prirodu i težinu pravnih grešaka u ovom predmetu, za razliku od drugih članova Žalbenog vijeća, ja bih naredila da se Mladiću ponovi suđenje pred drugim prvostepenim vijećem po svim tačkama optužnice, izuzev tačke 6, uzimanje talaca u udruženom zločinačkom pothvatu – navela je sutkinja u izdvojenom mišljenju na 60 stranica.

U nekoliko navrata čak je iskazala i divljenje prema ratnom zločincu, spominjući sastanak sa predstavnicima Bošnjaka u hotelu “Fontana” na kojem je pretukao holandskog zapovjednika UN-a kako bi predao muslimanske civile, napominjući da je general “iskazao gostoprimljivost, nudeći utjehu prisutnima, kao cigarete, pivo i sendviče za ručak”.

Upravo se čita:  Putin: Rusija će podržati Iran ako SAD napadnu iransko tlo

Sutkinju je pohvalio i Darko Mladić, sin ratnog zločinca Ratka Mladića, rekavši da je jedina imala hrabrosti reći: “Sve ste radili pogrešno” i “Ovo nisu te činjenice.”

Podsjećamo, Žalbeno vijeće Haškog suda potvrdilo je doživotnu kaznu za Ratka Mladića. Mladić je i u prvostepenoj presudi proglašen krivim po 10 od 11 tačaka optužnice, između ostalog za genocid u Srebrenici. I u prvoj i u drugoj presudi Mladić je oslobođen optužnice za genocid u šest općina BiH, a Mladiću se uopće nije sudilo za zločine počinjene 1991. u Hrvatskoj.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović i Komšić razgovarali s ambasadorima o važnosti usvajanja rezolucije

Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić prisustvovali su radnom ručku s ambasadorima država...

Još vijesti za vas