Petak, 19 travnja, 2024

Markale: 72-godišnja hadži Saliha Dervišbegović svaki dan iz Visokog donosi rasade povrća

Preporučeno

Najzelenija tezga na sarajevskoj gradskoj pijaci Markale je s proizvodima hadži Salihe Dervišbegović koja, uprkos svojoj vremešnosti (72 godine) svakog dana iz Visokog sa svog imanja donosi rasade povrća. Na hiljade struka njenog rasada je zasađeno u vrtovima u Sarajevu i okolini. Jer, tzv. komunalni vrtovi su i u glavnom gradu BiH, kao i metropolama širom svijeta, sve brojniji, a nastaju na (ne)iznajmljenim javnim površinama u gradu i okolini.

markale2Od maja do kasne jeseni ona je svakodnevno za tezgom. Sada prodaje sa svog imanja uzgojeni rasad nekoliko vrsta paprike, paradajza, patlidžana, kupusa, luka… A od sredine ljeta počinje prodaju svježeg povrća. Ujesen njene mušterije “naveliko i za zimnicu” kupuju krompir, kupus, luk…

Ovih su dana brojne mušterije koje uz kupovinu rasada od hadži Salihe dobijaju i savjete kako uzgajati povrće. A za one manje iskusne i početnike u vrtlarstvu njeni savjeti su dragocjeni.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili vremensku prognozu do ponedjeljka: Najavljen snijeg, evo u kojim dijelovima BiH

Jer “hadžinica” kako je stalne mušterije oslovljavaju još otprije rata radi na pijaci, prodajući povrće koje uzgaja na svom imanju u Donjim Moštrama kod Visokog. Od poljoprivredne proizvodnje izdržavala je porodicu.

Rano je, kako kaže ostala bez muža, pa se morala snaći da bi “djecu izvela na put”. Sada joj djeca i unuci pomažu u poslu na imanju, dovozu proizvoda na pijacu i prodaji.

Još neko vrijeme će prodavati rasad, jer je sezona sadnje pri kraju i mušterije su se uglavnom podmirile. Na hiljade struka rasada povrća koje je prodala zasađeno je u vrtovima u Sarajevu i okolini.

Vrtlarstvo je trend koji u urbanim sredinama prakticiraju različite kategorije stanovništva. Među njima su oni kojima u skučenom gradskom prostoru, nakon što se migrirali iz ruralnih sredina, nedostaje vrt, zelenilo… Ima i onih koji spajaju ugodno i korisno, pa uz okućnice pored vikendica žele svojom rukom ubrati svježe povrće. I jedna posve nova i u svijetu sve brojnija kategorija urbanih vrtlara kojima to postaje stil zdravog življenja i ishrane. Proizvode da bi znali šta jedu, umjesto da u tanjirima imaju “hemiju i plastiku”. Ekološki uzgoj postaje sve aktuelniji. I hadži Saliha, dok smo razgovarali, svojim mušterijama je savjetovala da u vrtu ne koriste vještačko đubrivo.

Upravo se čita:  MUP RS: Danas ćemo vježbat, nema razloga za uznemirenost građana

markale1Od sredine ljeta na tezgi hadži Salihe bit će svježe povrće koje će do kasne jeseni prodavati s natpisom “moja paprika” ili “moj paradajz” kao oznaku da je to njena proizvodnja po sistemu “od njive do trpeze”.

Među stalnim mušterijama “hadžinice” ima i poznatih javnih ličnosti, umjetnika, glumaca, anonimnih građana…

Sve mušteriju su za nju iste, sa svima strpljivo razgovara. Iako, s obzirom na godine, posao na pijaci nije lak, ona se ne žali. Prepoznatljiva je, kako kažu njene stalne mušterije, po osmijehu i smirenosti. I tokom ramazana, iako posti, svakodnevno je za svojom tezgom. Hadž je obavila prije šest godina.

Upravo se čita:  Oglasio se Ramo Isak nakon što su njegovi sinovi pretukli mladića u Zenici

Na kraju razgovora kaže da će raditi sve dok je zdravlje bude služilo da bi pomagala svojoj djeci “jer se svaki roditelj bori za svoju djecu”. Ima sina i kćerku i šestero unučadi.

(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas