Srijeda, 8 svibnja, 2024

Ministrica Ankica Gudeljević danas je u Širokom Brijegu otvorila znanstveno stručni skup: „Digitalizacija, arhiviranje i očuvanje kulturne baštine – 2021.“

Preporučeno

U organizaciji Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega, Sekcije CIOF-a BiH, Udruge hrvatskih amaterskih kulturno umjetničkih društava i i uz partnerstvo sa UNESCO-om danas je u Širokom Brijegu otvoren znanstveno stručni skup na kojem sudjeluje preko trideset eksperata iz oblasti, a koji je namijenjen članovima udruga i djelatnicima institucija koje se bave nematerijalnom baštinom.

Skup su  otvorili premijer Županije Zapadnohercegovačke, Zdenko Ćosić i ministrica Ankica Gudeljević.

Upravo se čita:  Zaharova: Rusija zahtijeva od autora Rezolucije o Srebrenici da povuče dokument

Ministrica Gudeljević je u svom obraćanju naglasila:

„Očuvanje nematerijalne kulturne baštine, uporaba digitalnih alata i platformi za računalnu obradu i pohranu podataka, a što je jedna od preporuka UNESCO-a je zadaća koja mora biti dosljedno provođena.“

Dodala je i da je prepoznala neke teme koje su djelokrugu rada Ministarstva civilnih poslova BiH, kao i internacionalne mreže s kojima  Ministarstvo surađuje.

„Prije skoro godinu dana Ministarstvo civilnih poslova je imenovalo koordinatora za BiH upravo u jednu od mreža, a to je EU DARIAH MREŽA i uvjerena sam da ćemo od koordinatorice čuti koje se to aktivnosti trenutno realiziraju na izgradnji ove mreže u BiH.“

Upravo se čita:  Oglasio se Dodik, zasmetalo mu obraćanje Zlatka Lagumdžije na hitnoj sjednici Vijeća sigurnosti o BiH

Posebice važan aspekt skupa svakako jeste i onaj koji se odnosi na preporuke UNESCO-a, ali i relevantnih konvencija koje se odnose na zaštitu i promoviranje kulturnog nasljeđa.

Na kraju obraćanja ministrica Gudeljević je podsjetila na riječi, američkog povjesničara Arhura Schlesingera: „Prvi korak prema uništenju jednoga naroda jest brisanje njegova pamćenja. Uništi mu knjige, kulturu i povijest i onda nađi nekoga da napiše nove knjige, proizvede novu kulturu, izmisli novu povijest. Ta će nacija brzo početi zaboravljati što jest i što je bila.“, a vi, mi, svi zajedno, smo tu da ne dozvolimo uništenje kulture našeg naroda.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas