Četvrtak, 25 travnja, 2024

Uskoro stiže zatopljenje, temperature će biti prave ljetne

0

U Bosni i Hercegovini će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Više sunčanih intervala prijepodne. U većem dijelu zemlje se poslijepodne očekuje kiša ili lokalni pljuskovi.

Vjetar slab do umjeren, u sjevernim područjima Bosne istočni i sjeveroistočni, u ostatku zemlje južni i jugozapadni.

Jutarnja temperatura iznosit će od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 10 do 16, na jugu zemlje do 18 stepeni.

U Sarajevu jutro pretežno sunčano, uz postepen porast oblačnosti tokom dana. Poslijepodne i tokom noći su mogući lokalni pljuskovi. Jutarnja temperatura će iznositi od 3 do 5, a dnevna od 11 do 13 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Vraćaju se ljetne temperature

U petak umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima po kotlinama u Bosni će biti magle. Od sredine dana prema večernjim satima širom zemlje su mogući slabi lokalni pljuskovi.

Vjetar slab većinom južnog smjera. Na sjeveru Bosne vjetar sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 0 i 5°C, na jugu zemlje do 8°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 13 i 18°C.

U subotu će preovladavati sunčano umjerenu oblačnost. U jutarnjim satima po kotlinama u Bosni će biti magle. U Bosni rijetko u poslijepodnevnim satima može pasti slab kratkotrajan pljusak. Vjetar slab južnog i jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 1 i 5°C, na jugu do 9°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22°C.

U nedjelju se prognozira pretežno sunčano vrijeme. U jutarnjim satima po kotlinama i uz riječne tokove u Bosni će biti magle. Vjetar slab promjenljivog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 6°C, na jugu do 10°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 20 i 26°C.

U ponedjeljak pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab do umjerene jačine istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 5 i 9°C, na jugu zemlje do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 28°C.

Put novca od Dubajija do BiH: Za šta Tužilaštvo zapravo sumnjiči influenserku Adnu Helić

0

Adna Helić, bh. influenserka, koja je uhapšena u akciji “Black tie 2”, osumnjičena je da je sarađivala sa narkokartelom “Tito i Dino”. Za nju tužilac ne traži pritvor, već mjere zabrane.

Iako jučer u sudnici tužilac nije obrazlagao šta joj se tačno stavlja na teret, Faktor saznaje za šta se tereti influenserka i vlasnica studija ljepote u Sarajevu.

Tužilaštvo tvrdi da se na osnovu komunikacije putem Sky aplikacije između šefa međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina i bivšeg policijskog službenika Specijalne policijske jedinice Dženisa Kadrića, a koja se odnosni na prenošenje 200.000 eura iz Dubaija u BiH, spominje se da će novac prenijeti “izvjesna ženska osoba”.

U spomenutoj prepisci se navodi kako će toj osobi za tu uslugu biti plaćeno 6-7 posto od vrijednosti novca koji prenosi.

Operativna saznanja Tužilaštva BiH, kako je naveo tužilac u obrazloženju za mjere zabrane odnosno pritvor osumnjičenima, ukazuju da upravo influenserica već duži vremenski period prenosi novac za narkokartel Gačanina.

Tužilaštvo, također, raspolaže podacima i da je Helić odmah nakon hapšenja Dženisa Kadrića otputovala u Dubai odakle se vratila nakon desetak dana, a kada joj je advokat potvrdio da nije predmet istrage.

Pentagon priznao: Isporučili smo Ukrajini vrlo moćno oružje

0

Sjedinjene Države poslale su Ukrajini novi raketni sustav dugog dometa, potvrdio je Pentagon u srijedu.

To oružje velike preciznosti dio je hitnog vojnog paketa za Ukrajinu koji je SAD najavio u ožujku, ali “na zahtjev Ukrajine” nije bilo izričito navedeno na popisima isporuka.

Predsjednik SAD-a Joe Biden dao je upute svom timu da izvrši isporuku nakon što je Rusija nabavila balističke projektile od Sjeverne Koreje i upotrijebila ih protiv Ukrajine, priopćio je Pentagon.

Vojni taktički raketni sustavi – poznati kao ATACMS – pomoći će Ukrajini da ugrozi ruske snage na bilo kojem dijelu okupiranog ukrajinskog teritorija, priopćilo je ministarstvo.

Objava je uslijedila nekoliko sati nakon što je Biden rekao da će svježa vojna pomoć početi pritjecati Ukrajini “u sljedećih nekoliko sati”, nakon što je potpisao teško izboreni zakon koji predviđa milijarde dolara nove potrošnje za podršku borbi Ukrajine protiv Rusije.

“Pobrinut ću se da isporuke počnu odmah. U sljedećih nekoliko sati – doslovce za nekoliko sati – počet ćemo slati Ukrajini opremu za streljivo protuzračne obrane, topništvo za raketne sustave i oklopna vozila”, rekao je Biden u Bijeloj kući.

Naglasio je da je obnavljanje ukrajinskih zaliha američkog oružja ulaganje “ne samo u sigurnost Ukrajine”, već i u sigurnost Europe i “našu vlastitu”. Biden je upozorio da bi, ako Ukrajina ne uspije, sljedeći korak ruskog predsjednika Vladimira Putina mogao biti “izravan napad” na saveznike u NATO-u: “Ne bismo imali drugog izbora nego priteći im u pomoć. Baš kao što su naši saveznici u NATO-u pritekli u pomoć nama nakon napada 11. rujna.”

Nekoliko američkih medija, pozivajući se na dužnosnike američke vlade, izvijestilo je da su projektili dugog dometa stigli prošli tjedan i da su već iskorišteni.

NBC News je objavio da je Ukrajina pokrenula napad na okupirani Krimski poluotok prošlog tjedna, a ovaj tjedan na okupirani grad Berdjansk na jugoistoku Ukrajine.

Prema izvješćima, dodatne rakete ATACMS također će biti uključene u vojni paket koji je najavio američki predsjednik Biden u srijedu nakon odobrenja Kongresa.

Pentagon u srijedu nije izričito naveo jesu li isporučene rakete ATACMS modeli s dometom od oko 300 kilometara ili oni s manjim dometom.

Prošlog listopada Ukrajina je rasporedila rakete ATACMS koje su došle iz SAD-a. Tada su to bili modeli s kraćim dometom od oko 165 kilometara. Ukrajinska vlada molila je za projektile koji mogu pogoditi mnogo udaljenije mete.

Senatori u Kongresu SAD-a odobrili su paket pomoći Ukrajini vrijedan 61 milijardu dolara nakon što je Zastupnički dom dao svoje odobrenje nakon višemjesečnih političkih svađa i oštrog protivljenja krajnje desničarskih republikanaca.

Kijevu je iz Washingtona od kraja prošle godine pružena mala materijalna potpora zbog zastoja u Kongresu, unatoč hitnim molbama ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Ukrajinski čelnik izrazio je olakšanje zbog očajnički potrebnog paketa vojne pomoći koji je najavio američki predsjednik. “Bez obzira na to što netko kaže, dobivamo potporu koja nam je potrebna da nastavimo štititi živote od ruskih napada”, napisao je Zelenskij na X-u.

“Zahvalan sam predsjedniku Bidenu, Kongresu i svim Amerikancima koji prepoznaju da se moramo oduprijeti Putinu umjesto da mu se pokoravamo, jer to je jedini način da doista smanjimo prijetnje slobodi. Zajedno, možemo uspjeti.”

Arijana Memić traži zabranu ispijanja kafa policajcima MUP-a KS za vrijeme radnog vremena

0

Arijana Memić, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, na današnjoj je sjednici podnijela inicijativu da se policijskim službenicima MUP-a KS zabrani “ispijanje kafa” u vrijeme radnog vremena.

Odnosno, Memić traži da im se upotpunosti zabrani odlazak u ugostiteljske objekte dok obavljaju svoj posao.

“Upućujem inicijativu prema Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Podnosim inicijativu da se izvrši izmjena Zakona o radu, odnosno Pravilnik o radu policijskih službenika KS u smislu da se boravak policijskim službenicima za vrijeme trajanja radnog vremena, ali u svakom slučaju izvan radnog vremena, ako su u tom trenutku uniformisani, boravak u ugostiteljskim objektima, uključujući one u sklopu benzinskih pumpi, izričito dozvoli samo po službenoj dužnosti kad je njihovo prisustvo potrebno”, rekla je Memić.

Memić predlaže da policajci svoju pauzu koriste u menzi koja bi se napravila u novoj centralnoj zgradi MUP-a KS.

Memić je zaključila da bi ovim promjenama policijski službenici svoja radna vremena zaista provodila u službi, kao što je to u EU.

Pogledajte kako je letio njemački vojni avion iznad BiH

0

Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine će, u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova, Ministarstvom komunikacija i transporta i Međunarodnim aerodromom Sarajevo, realizovati posmatrački let Savezne Republike Nјemačke, Mađarske, Republike Hrvatske, Republike Francuske i Češke Republike, u skladu s odredbama međunarodnog ugovora “Otvoreno nebo“, u periodu od 22. do 26. aprila ove godine.

-Obavještavaju se građani da se radi o najavlјenoj aktivnosti, u toku koje će se posadi aviona i međunarodnim inspektorima, pridružiti prateći tim Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i Ministarstva komunikacija i transporta te da nema potrebe za zabrinutošću i strahom – navode iz Ministarstva odbrane BiH.

Kako saznaje portal Crna-Hronika njemački avion obavio je danas svoj najavljeni let. Obišao je gradove Banja Luka, Prnjavor Derventa, Travnik, Bugojno, Mostar, Tešanj, Tuzla, Živinice, Visoko, Sarajevo i Pale. Let je počeo u jutarnjim satima u 8:00h a završio je do 10:00h.

Posmatrački let je izvršen avionom vazduhoplovnih snaga Savezne Republike Nјemačke Airbus A319-133(CJ).

Snimanje teritorije se vrši senzorima certifikovanim u skladu s odredbama ugovora, nakon pregleda od pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Ugovor “Otvoreno nebo“ predstavlјa jedan od bezbjednosnih aranžmana koji zemlјama članicama omogućava snimanje teritorije zemlјe iznad koje se obavlјa posmatrački let u cilјu pribavlјanja podataka o vojnim snagama i aktivnostima. Svrha ugovora je izgradnja i razvijanje povjerenja među članicama. Bosna i Hercegovina je pristupila tom ugovoru 2003. godine. Od tada, u saradnji sa ostalim članicama, aktivno učestvuje u realizaciji posmatračkih letova kako iznad teritorije Bosne i Hercegovine tako i iznad teritorije drugih zemalјa članica, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ministarstva odbrane BiH.

Studenti u FBiH bi uskoro mogli legalno raditi i studirati: Prvi korak načinjen, donosimo detalje

0

Zastupnički dom Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je Izmjene Zakona o radu kojom se dozvoljava rad studentima. O ovome su u Novom danu N1 govorili Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH i Lana Prlić, zastupnica u Parlamentu FBiH (SDP) te Rijad Crkvenjak iz Studenskog parlamenta u Sarajevu.

O onome što je su novitetu u ovom zakonu obrazložila je Lana Prlić iz SDP-a BiH.

“Ova izmjena se odnosi samo na član 166 gdje se ustvari dozvoljavaju povremeni i privremeni poslovi studentima, redovnim vanrednim, pa i onim na DL studijama u periodu od 180 dana u toku jedne kalendarske godine”, objasnila je Lana.

Iz Udruženja poslodavaca FBiH stižu zahvale na račun usvajanja ove izmjene zakona, te oni nude i dodatna poboljšanja za studente koji žele da rade.

“Mi bismo željeli da idemo korak dalje. Evropska praksa poznaje i model u kojima student radi u budućoj struci gdje kroz taj svoj privremeni ili povremeni angažman, koji je sada predviđen do maksimalno 180 dana na godišnjem nivou kroz zaključenje dva maksimalno ugovora o radu. Zašto ako mladi kolega ili njegovi prijatelji sa fakulteta mogu da rade i duže, zašto im se to ne bi omogućilo. Da njegov rad priznamo kao rad u struci kao priznanje pripravničkog ili drugog staža”, kazao je Nenadić.

Studenti su itekako zadovoljni jer, ističu, već rade sezonske poslove i želja im je da taj rad bude legalizovan.

“Nama je drago ispred Studentskog parlamenta UNSA da je zakon u poroceduri te pozivamo delegate Doma naroda da ga usvoje da studenti mogu legalno da rade”, istakao je Crkvenjak.

Upućen je zajednički poziv Domu naroda FBiH da što prije usvoji ove izmjene kako bi zakon stupio na snagu a koliko je vrijeme bitan detalj objasnio je Nenadić iz Udruženja poslodavaca istakavši da smo sasvim sigurno studente i njihov rad već izgubili u ovoj turističkoj sezoni pa će oni svoju sreću i ove godine pronaći u zemljama okruženja.

Objavljena vremenska prognoza: Kakvo nas vrijeme očekuje za 1. maj?

0

U Bosni i Hercegovini za ovogodišnji Međunarodni praznik rada neće se raditi dva dana. Službeno je potvrđeno da će neradni dani biti 1. i 2. maj.

Mnogi građani će te dane, tradicionalno, iskoristiti za uživanje u prirodi, odlazak na kraći odmor, ali i neizostavni roštilj. Međutim, vremenska prognoza za prvomajske praznike i nije baš idealna.

Kako navode iz BH Meteo, prvi dani mjeseca maja proći će u “šarenom” i nestabilnom vremenu. Sunca će biti, ali generalno nas očekuje nestabilno vrijeme sa prolaznom kišom i pljuskovima sa grmljavinom.

– Za Prvomajske praznike očekuje nas djelimično sunčano i nestabilno vrijeme. Zbog ciklonalne aktivnosti u zapadnom Sredozemlju i pritjecanjem vlažnog zraka odatle prema nama, uglavnom u poslijepodnevnim satima 01.,02. i 03. maja bi lokalno razvojem oblačnosti bilo prolazne kiše i pljuskova sa grmljavinom. Kako nas od kraja ove sedmice očekuje osjetnije zatopljenje, toplo vrijeme će se nastaviti i na početku maja uz dnevne temperature većinom između 22 i 27 °C.

Kako će tih dana dominirati južna i jugozapadna visinska strujanja nad našim krajevima uz lokalno pojačan jugo, eto nam i saharskog pijeska i prašine sa sjevera Afrike. Nebo će biti zamućeno, a i gdje bude kiše ona će biti “prljava”.

Dalje, nakon 03. maja prema trenutnim prognozama očekuje se nastavak nestabilnog vremena uz postepen pad temperature. Oko 08. maja postoje šanse za osjetnije zahlađenje i više padavina, saopćili su iz BH Meteo.

Upozorenje za građane BiH: Ako ste kupili neke od ovih proizvoda, odmah ih vratite u prodavnicu!

0

Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine objavila je dva upozorenja, koja se tiču proizvoda čiji je uvoznik firma Pepco.

Riječ je o torbici, i bodiju za djevojčice. Kako navode, u pitanju je postavljena torbica za žene PLU 599589 čiji je proizvođač Pepco Poland Sp. z o.o, a uvoznik Pepco B-H d.o.o. Sarajevo. Ističe se kako je utvrđeno da proizvod sadrži ftalate u količini većoj od dopuštene.

“Potrošačima, koji su kupili ovaj proizvod, se savjetuje da isti vrate u najbližu Pepco prodavnicu. Trošak kupovine proizvoda će biti vraćen. Račun nije potreban. Proizvod je moguće vratiti do 17. jula 2024. godine”, saopćeno je iz Agencije.

Ftalati su organski kemijski spojevi, esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola koji su još poznati kao plastifikatori ili tzv. omekšivači. Ulaze u krvotok i remete proizvodnju spolnih hormona, ometajući spolni razvoj dojenčadi i seksualno ponašanje odraslih.

“Ftalati imaju sposobnost da poremete hormonalnu ravnotežu, te je u EU već nekoliko godina zabranjeno njihovo korištenje u igračkama. Međutim, ftalati se još uvijek naširoko koriste u različitim predmetima u domovima, poput plastičnog namještaja, linoleuma, PVC zavjesa za kadu, plastičnih kutija i folija za pakovanje hrane, kao i drugih predmeta. Postoji mnogo različitih tipova ftalata i neki od njih imitiraju ženski hormon estrogen”, navodi se na stranici Javna ustanova Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

Također, kupci su upozoreni i na pakovanje od 2 bodija za bebe-djevojčice PLU 597227, jer proizvod potencijalno može izazvati gušenje zbog mogućnosti odvajanja malih dijelova:

“Potrošačima, koji su kupili ovaj proizvod, se savjetuje da isti vrate u najbližu Pepco prodavnicu. Trošak kupovine proizvoda će biti vraćen. Račun nije potreban. Proizvode je moguće vratiti do 17. jula 2024. godine.”

Poznati detalji akcije “Piramida”: Slobode lišeno 14 osoba

0

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine realizirali su aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva „Piramida“, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata. Pretresi su obavljeni na više lokacija na području Unsko-sanske, Zeničko-dobojske županije i Županije Sarajevo, na ukupno 16 lokacija u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Slobode je lišeno 14 osoba prilikom pretresa i privremeno oduzeto oko 30 tisuća eura i 3200 KM, praškašte materije oko 28 grama koja svojim izgledom podsjeća na opojnu drogu amfetamin i određena količina opojne droge speed, pištolj, određena količina streljiva, kao i drugi predmeti i dokumentacija koji se mogu dovesti u vezu s izvršenjem kaznenih djela. Rad na predmetu se nastavlja.

Podsjećamo, aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provedene su zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj je sudjelovalo preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanske županije, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima.

Granična policija BiH u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tijekom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 kaznenih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Gdje će Bosanci i Hercegovci dočekati prvomajske praznike i šta kažu o cijeni janjetine

0

Bosanci i Hercegovci vrše posljednje pripreme za prvomajske praznike. Tradicionalno, jedan dio stanovnika sa dubljim džepom Praznik rada provest će na putovanju izvan domovine, dok su drugi, pak, izabrali roštilj u krugu porodice. Ljubitelji prirode 1. maj provest će na prelijepim bosanskohercegovačkim planinama po kojima smo poznati širom svijeta.

– Jeftinije je otići sa porodicom na odmor na planinu nego okrenuti janje. Cijena janjetine je između 23 i 25 KM po kilogramu, tako da janje od 15 kilograma košta skoro 350 KM – kaže jedan Sarajlija.

Prema informacijama iz turističkih agencija, kada su u pitanju putovanja u inostranstvo, najveća je potražnja za aranžmanima koji vode na jadransku obalu i u Istanbul, a, kada su u pitanju bh. planine, najveći je interes za Jahorinu.

Ova olimpijska ljepotica pruža mnoge zanimljive sadržaje za sve generacije i već sada je sigurno da će hiljade posjetilaca uživati na Jahorini. Najviše je gostiju iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, ali i bh. dijaspora svaki praznik koristi za dolazak u domovinu.

– Proljeće i ljeto na Jahorini su nezaboravno iskustvo koje će vam otkriti skrivene ljepote prirode i pružiti neponovljive trenutke. Bez obzira jeste li avanturista ili hedonista, ovdje ćete dobiti i svoju dozu adrenalina, ali i savršen odmor. Za prvomajske praznike smo pripremili brojne akcije i pogodnosti za naše goste. Svakom želimo ponuditi nešto zanimljivo. Cijene smještaja pokušavamo prilagoditi domaćim i gostima iz regiona i cijele Evrope. Svako će kod nas naći nešto za sebe, a ponude mogu pogledati na našoj web stranici www.lavina.ba. Dvodnevni aranžman na bazi polupansiona je 82.25 KM, trodnevni 75 KM, a petodnevni samo 70 KM po osobi uz besplatno korištenje wellnessa. Za naše posjetioce za 1. maj imamo i odličnu muzičku priču za koju će biti zadužen dvojac Željko Kulašević i Srđan Šuka. Naveče mogu uživati u muzici, a preko dana šetači imaju označene pješačke staze koje vode do planinskih vrhova, a svi ljubitelji prirode imaju priliku da vide konje i uživaju u predivnim prizorima i zelenilu – kažu iz hotela Lavina na Jahorini.

Zanimljive ponude za posjetioce pripremili su i na drugim bh. planinama.

Majka u očaju i nevjerici: Moj 13-godišnji sin udaran je do nesvijesti samo zato što je pozvonio na tuđa vrata

0

Medijima se obratila Sarajka M. R.-V. (identitet poznat redakciji) čijeg je 13-godišnjeg sina 3. aprila po povratku iz škole brutalno pretukao njemu nepoznat muškarac.

– Moj trinaestogodišnji sin je pretučen od strane odrasle osobe zato što je pozvonio na njegova vrata kuće. Prvo je udarcima moga sina bacio na asfalt, a zatim ga nastavio više puta nogama udarati u tijelo od čega je zadobio ozbiljne tjelesne povrede na području skoro cijeloga tijela. Dijete je palo u stanje šoka i jedan period nije bio svjestan okoline – navela je majka.

Dječak je prebačen u KUM gdje su mu pregledom ustanovljene tjelesne povrede.

Policija je izašla na lice mjesta i sačinila zapisnik. Brutalni napad se desio u naselju Butmir u ulici Butmirskog bataljona.

– Djeca su izašla da šetaju poslije nastave, djeca kao djeca oni su zvonili na vrata, ne opravdavam dječiji postupak, nije lijepo ni umjesno da nekome zvone na vrata. Ali da neko dođe istog trena i da počne da juri dijete i da ga šuta i baca od pod, to je stvarno gnusno. To je odrasla osoba, nije ga napoli neko dijete, pa da se neke razmirice desile između njih, ovo je bilo dno dna – kaže ogorčeno majka.

Dio nalaza

Sve je u proceduri identitet napadača je poznat policiji koja je obavila uviđaj. Djeca koja su prolazila i vidjela da dijete leži na podu i da ga muškarac udara, pozvala su policiju, a međuvremenu obaviještena je i porodica dječaka.

– To je nasilje odrasle osobe nad maloljetnim djetetom koje ima 13 godina. Još sam pod utiscima, bilo je to 3. aprila, a svaki dan nanovo se prisjećam je li moguće da ga neko baci na pod i da ga šuta kao vreću. To je maloljetno dijete. Kakvi su to osjećaji, kakva empatija, o čemu se to ovdje radi, nije mi jasno u kakvom mi svijetu živimo i čemu idemo dalje – pita se V. M.-R.

Oštra poruka iz Neuma: Murphy pozvao političare da se ‘maknu s puta’ projektu južne interkonekcije

0

U Neumu se danas održava Energetski samit 2024. pod pokroviteljstvom Ministarstva za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose i regulatornih energetskih tijela, uz podršku međunarodnih institucija, na kojem se raspravlja o reformi energetskog sektora BiH. Među učesnicima koji su se obratili skupu bio je i američki predsjednik u BiH Michael Murphy, koji je pozvao na jačanje energetske sigurnosti zemlje, a osvrnuo se i na projekat južne interkonekcije. “Sat otkucava i vrijeme je za djelovanje”, upozorio je.

“Ove godine sa samita šaljem hitnu poruku, ističe vrijeme za provodjenje ključnih reformi koje su potrebne da se isprave godine lošeg upravljanja, korupcije i zanemarivanja, koji su energetski sektor BiH ostavile u užasnom stanju, slabe i nefunkcionalne“, poručio je Murphy na početku obraćanja.

Naglasio je potrebu jačanja energetske sigurnosti zemlje, uz naglasak da je to potrebno učiniti odmah.

“Odgađanje donošenja propisa, korupcija, ovisnost o ruskom gasu, stara infrastruktura i nadolazeći porezi na ugljik samo su neki od hitnih izazova koji prijete energetskoj sigurnosti zemlje u narednim decenijama i koji bi mogli izbaciti iz tračnica njen energetski sektor u narednim decenijama“, kazao je Murphy.

Ukazao je i na potrebu diverzifikacije izvora snadbijevanja prirodnim gasom kako bi se izbjegle najštetnije posljedice onog što je nazvao “ruska energetska prisila nad Europom”.

Pozvao je Vladu FBiH da donese zakon o južnoj interkonekciji i aplicira za financranje ovog projekta, prije nego prilika za izgradnju nove gasne infrastrukture bude “zauvijek izgubljena”, a političare pozvao da ne blokiraju ovaj projekt.

“Političari vođeni vlastitim interesima moraju se maknuti s puta ovom projektu koji uživa širok konsenzus, i koji će osigurati alternativni izvor prirodnog gasa, otvoriti nova dobro plaćena radna mjesta i omogućiti privrednu revitalizaciju Hercegovine i biti podrška ekonomskom rastu cijele Federacije“, naglasio je ambasador.

Ukazao je i na potrebu energetskih reformi na državnom nivou zasnovanih na jasnim tehničkim i ekonomskim principima.

“Siguran energetski sektor može biti temelj stabilne i prosperitetne privrede i društva. BiH može postići tu sigurnost prije nego bude prekasno, ukoliko se njeni lideri posvete hitnom djelovanju, integritetu, suradnji i provođenju vlasti koje građane stavlja na prvo mjesto“, kazao je ambasador i zaključio:

“Sat otkucava i sada je vrijeme za djelovanje“.

Influenserka Adna Helić na slobodi, zatražene mjere zabrane

0

Influenserka Adna Helić, koja je prekjučer uhapšena zajedno sa još 22 osobe iz Sarajeva, Mostara i Zenice zbog sumnje na organizovani kriminal, od danas je na slobodi, a za nju su zatražene mjere zabrane.

Kako su za Klix.ba potvrdile njene advokatice Belma Balijagić Džuho i Mersiha Delić, Helić je ukinuto zadržavanje u prostorijama MUP-a KS.

Nakon što je uhapšena, ispitao ju je u i postupajući tužilac, a Tužilaštvo BiH je za nju i još četiri osobe zatražilo mjere zabrane.

Ostalih 18 osumnjičenih, koji su uhapšeni u akciji “Black Tie 2”, su također ispitani, ali su za njih zatražene mjere pritvora i ročište o tim mjerama će biti održano u 14 sati.

Grupa osumnjičenih, među kojima su i visoki zvaničnici policijskih agencija, uhapšeni su kao rezultat međunarodne saradnje BiH i Europola i dovode se u vezu sa vođom narkokartela “Tito i Dino” Edinom Gačaninom. Sumnja se na radnje organizovanog kriminala kao što je pranje novca i trgovina drogom, ali to tek predstoji da se utvrdi.

Među javnosti poznatim imenima osumnjičenih su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić, biznismen Gordan Memija, šef specijalne jedinice MUP-a Mustafa Selmanović i pojedini pripadnici specijalne policije FUP-a.

U entitetima različito: Poznato koji će dani u BiH biti neradni za praznike u maju

0

U Federaciji Bosne i Hercegovine neradni dani za prvomajske praznike bit će 1. i 2. maj.

Neradni dani za prvomajske i vaskršnje praznike u entitetu RS bit će 1. i 2. maj, zatim 3, 5. i 6. maj, kao i 9. maj kada se obilježava Dan pobjede nad fašizmom.

Kako je saopšteno iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada su 1. i 2. maj, a u dane praznika ne rade organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

“Načelnik opštine odnosno gradonačelnik će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave obavezni da rade i u dane praznika i u kom obimu radi zadovoljenja neophodnih potreba građana”, navode iz resornog ministasrtva.

Kako navode, u dane Vaskrsa, koji je po Zakonu o praznicima RS vjerski praznik, za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti neradni dani bit će 3, 5. i 6. maj.

Sretan kraj potrage: Pronađena Tijana koja je nestala u martu

0

Tijana Simić koja je 13. marta nestala na Karaburmi pronađena je, što je potvrdila njena sestra na društvenim mrežama. Detalji još nisu poznati.

Podsjetimo, Tijana Simić posljednji put je viđena 13. marta na Karaburmi i njen nestanak bio prijavljen je policiji.

Potraga je bila otežana zbog činjenice da ona sa sobom nije imala mobilni telefon, ali i osjetljiva jer boluje od bipolarnog poremećaja.

Tijanina sestra, Sofija Petković početkom aprila govorila je za Vreme, kada je objasnila da je njena bolest u početku, dok su joj roditelji bili živi, bila kontrolisana redovnom terapijom. Nakon što su roditelji preminuli, njena rođena sestra Jovana pokušala je da dobije starateljstvo ili da je hospitalizuje, ali bezuspješno.

Sofija je tada otkrila i da je potraga, poslije dvije nedjelje, u potpunosti prepuštena porodici, te da je policija tada uspjela jedino da ispita komšije na Karaburmi i kontaktira bolnice.

„Posljednje što su nam u policiji rekli je da ne mogu da nam zabrane da tražimo moju sestru, ali da oni ne mogu ništa da učine, jer su svi reursi trenutno usmjereni na potragu za nestalom dvogodišnjom djevojčicom“, rekla je tada za „Vreme“ Tijanina rođaka Sofija.

Na sreću, Tijana je na kraju, poslije više od mjesec dana – pronađena.

Oružanim snagama BiH nedostaje 1.500 profesionalnih vojnika

0

Bosna i Hercegovina izdvaja svega 0,9 posto BDP-a za obranu što je daleko od cilja od 2 posto koliko preporučuje NATO svojim članicama, a Oružanim snagama BiH trenutačno nedostaje oko 1.500 profesionalnih vojnih lica, kao i oprema po NATO standardima koja bi poboljšala kopnenu i zračnu mobilnost.

Prema posljednjim podacima, i većina od 32 članice NATO saveza ne izdvaja dva posto BDP-a za obranu, dok s druge strane, kada je u pitanju regija, Srbija koja kao i BiH također nije članica Sjevernoatlantskog saveza, samo je u prošloj godini na obranu potrošila milijardu i 510 milijuna dolara, što je oko 2 posto srbijanskog BDP-a i to je najveći iznos u novijoj povijesti te zemlje izdvojen za obranu.

Naoružanje i vojna oprema

Povećanjem izdvajanja BDP-a, od trenutnih oko 0,9 do projektiranih 2 posto stvorile bi se pozitivne pretpostavke za sveukupan progres Oružanih snaga BiH, povećala njihova efikasnost, osposobljenost, profesionalnost, interoperabilnost i kompatibilnost sa snagama zemalja članica NATO-a i EU-a, ocijenili su u razgovoru za Fenu iz Ministarstva obrane BiH.

Što se tiče opremljenosti (naoružanja i vojne opreme), iz Ministarstva kažu kako je ono što u ovom trenutku najviše nedostaje oprema po NATO standardima koja bi poboljšala kopnenu i zračnu mobilnost.

Dalje naglašavaju da su Oružane snage razvile 16 projekata kroz koje su jasno odredile potrebe za njihovu buduću modernizaciju.

“U budućnosti očekujemo da će planirana financijska sredstva za realizaciju navedenih projekata modernizacije biti dostupna odnosno na raspolaganju OS BiH kako bismo iste realizirali te unaprijedili stupanj opremljenosti komandi i jedinica OS BiH”, ističu iz Ministarstva.

Dodaju i da dosadašnje kretanje i razina realizacije odobrenog proračuna nisu pratili dinamiku i razinu potreba razvoja i opremanja Oružanih snaga BiH koja je, napominju, ispod razine financiranja oružanih snaga zemalja u okruženju, ali i uopće međunarodnih trendova.

S obzirom na to da je jedan dio opreme dotrajao, a isti su naslijeđeni od entitetskih vojski, dio opreme i sredstava namijenjenih popuni komandi i jedinica OS BiH nabavljen je i putem donacija. Donacije i financijska pomoć za OS BiH realiziraju se kroz međunarodne sporazume, ugovore i dr., čiji je potpisnik Ministarstvo odbrane BiH ili Vijeće ministara BiH, ocjenjuju iz Ministarstva.

U tom smislu ističu nabavke kroz program donacije s prijateljskim zemljama motornih vozila, opreme za jedinicu za uništenje NUS-a i deminiranje gdje su nabavljena nova motorna vozila za prijevoz opreme EOD timova i najsuvremenija robotska zaštitna oprema za pripadnike EOD tima, te potrebna oprema za zračne snage, vojnu policiju i Bataljunsku grupu lake pješadije.

Kako ističu, od nadležnih institucija očekuju maksimalnu podršku pri realizaciji Plana nabavki i opremanja OS BiH koji su koncipirani na razvojnim principima, ne samo kroz proračunska sredstva, već i drugim zakonom dozvoljenim garancijama.

Nedostaje vojnika

S druge strane, zbog prirodnog ciklusa (umirovljenja, isteka ugovora i drugo), trenutačno Oružanim snagama nedostaje oko 1.500 profesionalnih vojnih lica, a kako kažu, ove je godine u planu zanoviti oko 1.300 novih lica.

Upitani o uvođenju vojnog roka, odgovaraju kako je ukidanje vojnog roka bio dio reforme obrambenog sustava u našoj zemlji, dakle dio jednog djelotvornog procesa stvaranja jedinstvenog Ministarstva odbrane BiH i jedinstvenih, modernih i operativnih Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Objavljena prognoza za dane vikenda: Najavljeni lokalni pljuskovi i grmljavina u dijelovima BiH

0

Jutros je u našoj zemlji umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica -4; Ivan Sedlo, Livno 5; Bihać, Sokolac 6; Banja Luka, Bugojno, Prijedor, Sanski Most, Srebrenica 7; Doboj, Gradačac, Sarajevo, Tuzla 8; Široki Brijeg, Zvornik 9; Bijeljina, Mostar, Zenica 10; Trebinje 11; Neum 12 Atmosferki pritisak u Sarajevu iznosi 932 hPa, za 8 hPa je viši od normalog i lagano raste.

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji mogu biti praćeni i grmljavinom. Vjetar slab do umjeren zapadni i jugozaopadni. Dnevna temperatura zraka od 9 do 15 °C.

U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima. Dnevna temperatura zraka oko 13 °C.

Bioprognoza – Slično kao u proteklom periodu, uz povećanu naoblaku i nestabilno vrijeme, mada bez izrazitih temperaturnih oscilacija, tegobe kod osjetljivih osoba povremeno će biti nešto izraženije. Nakon prohladnog jutra kada je poželjno biti oprezniji, prikladno se odjenuti i posvetiti više pažnje zaštiti od nižih temperatura, tokom dana malo ugodnije. Sa više svježine, moguće je i izvjesno olakšanje, osobito u noći, uz mirniji san.

U četvrtak 25.04.2024., umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Više sunčanog vremene prije podne. U većem dijelu zemlje se očekuju lokalni pljuskovi. Padavine uglavnom poslije podne i dio večeri. Vjetar slab do umjeren u sjevernim područjima Bosne istočni i sjeveroistočni, u ostatku zemlje južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 10 do 16, na jugu zemlje do 18 °C.

U petak 26.04.2024., jutro pretežno sunčano, uz postepeno naoblačenje poslije podne. U jutarnjim satima po kotlinama centralne i istočne Bosne može biti magle. Poslije podne se očekuju lokalni pljuskovi. Vjetar slab do umjeren u sjeverni područjima Bosne sjeverni i sjeverozapadni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 4 do 10, na jugu do 12, a dnevna od 12 do 18, na jugu zemlje do 20 °C.

U subotu 27.04.2024., umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Tokom dana lokalno slaba kiša ili rijetki lokalni pljuskovi su mogući ponegdje u Hercegovini, zapadnim i centralnim područjima Bosne. Vjetar slab južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 12, a dnevna od 14 do 20 °C.

U nedjelju 28.04.2024., sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura zraka od 8 do 14, a dnevna od 20 do 26 °C.

Akcija “Trougao”: Uhapšeno pet osoba, pretresaju se stambeni i poslovni objekti

0

Policijski službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo, pod nadzorom tužioca Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, uz tehničku podršku Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine realizuju operativnu akciju kodnog naziva „Trougao“.

“Do ovog trenutka slobode je lišeno pet osoba: Dž.R. rođena 1978. godine, M.O., rođen 1976. godine, E.Z., rođen 1974. godine i M.Č., rođen 1967. godine, J.R., rođen 1977. godine – svi iz Sarajeva”, navode iz Uprave policije MUP-a KS.

Nastavljaju se pretresi stambenih i poslovnih objekata, na više lokacija na području općina Centar, Novi Grad i Ilidža u cilju dokumentovanja krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminala, koja su počinjena na štetu više fizičkih i pravnih lica.

Više detalja biće poznato tokom dana.

Akcija “Piramida”: Više od 150 policajca vrši pretrese na 16 lokacija u BiH

0

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine započeli su jutros realizaciju aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva „Piramida“, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata.

Kako je saopćeno iz Granične policije BiH, pretresi se vrše na više lokacija na području Unsko-sanskog, Zeničko-dobojskog i Sarajevskog kantona, na ukupno 16 lokacija u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Do sada je pronađeno 14 osoba koje se sumnjiče da su počinili kazneno djelo „Organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kaznenog djela krijumčarenje migranata“ iz članka 189.a KZ BiH, a u vezi s kaznenim djelom „Krijumčarenje osoba“ iz članka 189. KZ BiH koji su bili dio međunarodne organizirane kriminalne grupe i koji su, u posljednjih šest mjeseci, preko teritorija Bosne i Hercegovine pokušali prokrijumčariti ili su prokrijumčarili preko 600 osoba, među kojima preko 100 maloljetnika. Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizirana kriminalna grupa, u proteklih šest mjeseci, ostvarila je novčanu korist veću od šest milijuna konvertibilnih maraka.

“Aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provode se zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj sudjeluje preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanskog kantona, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima”, navodi se u saopštenju.

Iz Granične policije BiH poručuju da u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tijekom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 kaznenih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Na granici nije prijavio 45.000 eura: Kažnjen je s 12.000 eura!

0

Na graničnom prijelazu Stara Gradiška ovlašteni carinski službenici spriječili su pokušaj unosa 45.000,00 eura, objavila je Carinska uprava Republike Hrvatske.

Dana 18. aprila 2024. godine izdan je prekršajni nalog zbog počinjenja prekršaja iz članka 69.a Zakona o deviznom poslovanju državljaninu Republike Slovenije, koji u svojstvu suvozača osobnog vozila slovenskih registracijskih oznaka prilikom ulaska u carinsko područje EU nije ispunio obvezu prijave unosa gotovine u iznosu od 45.000,00 eura, naveli su.

Za počinjeni prekršaj izrečena je novčana kazna u iznosu od 12.000,00 eura i paušalni troškovi od 20,00 eura. Temeljem članka 152. stavak 3. Prekršajnog zakona okrivljeni je platio 2/3 izrečene kazne u zakonskom roku čime se smatra da je kazna plaćena u cijelosti, prenosi GP Maljevac.