Subota, 20 travnja, 2024

Muslimani večeras obilježavaju odabranu noć Lejletul-berat: Noć oprosta, sudbine i želja

Autor:Anadolija

Preporučeno

Lejletu-l-berat se obilježava i kao noć u kojoj meleci počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu, a u tradiciji bosanskih muslimana poznata je i kao noć oprosta, sudbine i želja.

Muslimani diljem svijeta večeras obilježavaju mubarek noć Lejletul-berat, poznatiju kao noć oprosta, sudbine i želja, javlja agencija Anadolija.

Mubarek noć Lejletu-l-berat, po Takvimu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini za 2022. godinu nastupa s akšamskim ezanom, u četvrtak, 17. marta, i vjesnik je nadolazećeg mjeseca posta, ramazana.

Mubarek noći su dodatno ohrabrenje da vjernici svoje najglasnije i najskrovitije želje predaju Gospodaru. Ove noći su za ljude – za otvorene razgovore s Bogom u kojima čovjek sebi otkriva ono što je Bogu znano, a što mu može biti od pomoći u susretu sa svijetom oko sebe. Duhovni velikani su mubarek noći opisivali kao vodu koja se susreće sa suhom zemljom, saopćeno je iz Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Upravo se čita:  Na Bjelašnici jutros minus 6 stepeni: U BiH najavljen novi snijeg, evo kada se očekuje

Lejletu-l-berat se obilježava i kao noć u kojoj meleci počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu, a u tradiciji bosanskih muslimana poznata je i kao noć oprosta, sudbine i želja. Ova odabrana noć u hadisima, predajama Poslanika Muhammeda, a.s., spominje se kao noć u kojoj Allah, dž.š., određuje ljudske sudbine, ljudske živote i njihovu nafaku, a u nekim hadisima se spominje da u ovoj noći Allah, dž.š., prašta ljudima grijehe.

Upravo se čita:  Okupljaju se Dodikove pristalice: Ovo su trenutni prizori iz Banje Luke

U Kur’anu se ova noć spominje u poglavlju Ed-Duhan u kojoj Allah, dž.š., kaže da je to blagoslovljena noć u kojoj Bog određuje sve svoje odredbe. Lejletu-l-berat znači oslobađanje, čišćenje. Allah, dž.š., u toj noći oslobađa od grijeha veliki broj ljudi.

Lejletu-l-berat je mubarek noć ispunjena neizmjernom Božijom milošću. Stoga je treba iskoristiti kao priliku i vrijeme i prema svojim mogućnostima posvetiti se ibadetu, navode iz Rijaseta. Preporučuju da se vjernici posvete klanjanju dobrovoljnih namaza, učenju Kur’ana, zikra, donošenju salavata na poslanika Muhammeda, a.s.; da sljedeći dan, 15. ša’bana, poste dobrovoljni post, oni koji su u mogućnosti. Allahov poslanik Muhammed, a.s., nedvosmisleno je preporučio da se dan nakon Lejletu-l-berata provede u postu, a sam je proveo većinu mjeseca ša’bana posteći.

Upravo se čita:  Najavljene nove padavine: U jednom dijelu BiH mogao bi pasti jedan od najvećih snjegova ove godine

Kako je poručeno iz Islamske zajednice, ove noći vrata Allahove milosti širom se otvaraju za sve one koji se iskreno kaju za svjesne i nesvjesne grijehe. I zato je treba provesti u dobrovoljnom ibadetu, onako kako već stoljećima prakticiraju generacije muslimana.

Tradicionalno, muslimani ovog podneblja mubarek noći provode učeći Kur’an-i-Kerim, klanjajući nafile uz zikr – često spominjanje i veličanje Gospodara, kao i upućivanjem dova Svemilosnom.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas