Četvrtak, 25 travnja, 2024

Najusamljeniji čovjek na planeti: Živi na stijeni usred Atlantika u društvu ptica i kitova

Preporučeno

ostrvo-stijena

U pokušaju da sakupi 10.000 funti pomoći za dobrotvornu ustanovu Help for Heroes, Nick Hancock se nada da će oboriti rekord od 40 dana provedenih na Rockallu potpuno sam, piše Daily Mail.

Iako je zvanično dio Škotske, ovaj mali ostatak ugašenog vulkana u Atlantskom okeanu udaljen je 290 milja zapadno od škotske obale. 39-godišnji geometar iz Edinburga se tamo spustio sa žutim kontejnerom ujutro 5. juna, a san da tu boravi 60 dana neće mu se ostvariti zbog jake oluje koja se desila u utorak naveče.

Najstrašnija noć

“Bila je to najstrašnija noć u mom životu”, kazao je Nick preko satelitskog telefona kojeg koristi da razgovara sa svojim timom za podršku, suprugom i dvoipogodišnjim sinom.

“Oluja je pomjerila kontejner, iako su vijci izdržali”, rekao je i dodao da je do tada sve bilo u redu s vremenom i da se oluja pojavila niotkuda.

“I vjetar i valovi su po nesreći došli sa južne strane na kojoj se i kontejner nalazi. Bio sam 15 metara iznad vode, a talasi su visoki pet metara. Kada udare u stijenu vjetar ih baci sve do nivoa na kojem se nalazim”.

Mislo je da njegovo sklonište ne propušta vodu, no za vrijeme oluje je procurilo. Da bi zaustavio veći prodor vode unutra, morao je zatvoriti vratašca za ventilaciju, ali je zbog toga temperatura u unutrašnjosti porasla na 30 stepeni Celzijusa. Što je još gore, oluja je u more odnijela tri bureta sa hranom.

Imao je zaliha dovoljno za tri mjeseca, uključujući plinske kanistere za kuhanje vakumirane hrane i toplu čokoladu. Ali, kako je ostao bez dosta toga, neće moći izdržati ciljanih 60 dana te se nada da će izdržati najmanje 45 dana. Oluja mu je odnijela i kantu koju je koristio kao WC bez koje nije ugodno živjeti.

Rockall je oštro nagnuti komad stijene u obliku strijele koja se uzdiže iz mora. Na njoj postoje samo dvije ravne površine – ona na vrhu na kojoj se nalaze Nickova telekomunikacijska oprema i vjetroturbina, i ona na kojoj je smjetio kućicu.

Tu se nema mnogo toga za istražiti – otok je površine dva teniska terena, a visok je 18 metara i to kada je more mirno, što je rijetkost. Veći dio je strmovit i stjenovit pa je kretanje po njemu otežano. Nick se iz predostrožnosti veže užadima kako ne bi skliznuo i pao. Ono malo prostora na kojem se nalazi kontejner iznosi 3,3 x 1,2 metar. Nema grmlja ili drveća – samo morska trava, alge i jedan crni lišaj.

Dvadeset vrsta ptica i šest vrsta životinja snimljene su na ili u blizini otoka.

Rijetke posjete

Ljudi su rijetko posjećivali ovo mjesto. Prva zabilježena posjeta desila se 1811. kada je na njega kročio službenik kraljevske mornarice Basil Hall.

1955. na Rockall se popela grupa marinaca koji su na njemu izvisili zaustavu Unije, zabrinuti da bi strane snage mogla izvršiti invaziju na otok i koristiti ga kao osmatračnicu.

1972. je parlament formalno proglasio otok dijelom Inverness-shirea.

1974. ponovo je na njega kročila mornarica, a 1985. bivši SAS vojnik Tom McClean proveo je rekordnih 40 dana na stijeni, živeći u drvenom skloništu.

1997. tri člana Greenpeace izdržala su 42 dana postavivši grupni rekord. No, znaci da su tamo boravili nisu potrajali – solarni svjetionik kojeg su instalirali odnijela je oluja.

Uz ovo potpuno odsustvo civilizacije, postavlja se pitanje hoće li Nick ‘poludjeti’ od usamljenosti?

“Zpravo, ne. Stalno sam zauzet. Čitam knjige na laptopu”, rekao je Nick, dodavši da je želio da čita “Rat i mir”, ali još nije počeo. Do sada je završio tri autobiografije – o fakultetski obrazovanom šverceru droge Howardu Marksu, reperu Ice T-ju, i Nelson Mandeli.

Opisujući tipičan dan na otoku, Nick kaže da ustaje u 8.30 ili 9:00, kada porukom obavijesti tim i porodicu da je OK. Potom u narednih sat napravi doručak koji se obično sastoji od sušenog voća i žitarica, bez mlijeka.

Ostatak dana zavisi od vremena. Ako je bura ne ide vani i izgubi signal na svom telefonu.

“Kada je vrijeme bolje provjerim opremu i izvršim mjerenja otoka”, kaže on.

Beskrajni okean

Ruča oko 14, a večera u 19 sati, nakon čega pokušava čitati i nastoji zaspati do 22 sata, što je teško izvodljivo. Naime, zbog sjevernije lokacije otoka, sunce na vrhuncu ljeta ne izlazi sve do 11:00, a svjetlost nikada ne nestaje prije zore u 5 sati.

Osim okeana nema se mnogo toga vidjeti, no beskrajni prizori vode ne predstavljaju mu problem.

“More se sve vrijeme mijenja. Naiđu i ribari kojim mahnem ili razgovram s njima preko radija.”

Iako ranije nije bio neki posmatrač ptica, sada, kada su mu jedino društvo pernate životinje, uživa posmatrajući ih. Troprsti galebovi, golubovi, arktički papagaji…lete pored stijene i tamo se gnijezde. Tu su još i foke i minke kitovi.

Inače, ovo mu nije prvi put da dolazi na ovu ‘od Boga zaboravljenu’ stijenu. 2012. je na njoj proveo nekoliko sati kako bi proslavio kraljičin dijamantski jubilej i istovremeno izvršio izviđanje za ovo putovanje.

Rekord je pokušao oboriti i prošle godine, ali je morao otkazati zbog lošeg vremena.

Za sebe kaže da je ljubitelj prirode, koji voli učestvovati u maratonima i planinarenju. Ono što ga je najviše motivisalo da ode na Rockall je skupljanje pomoći za Help for Heroes, ustanovu koja se brine za ranjene pripadnike vojske. Do sada je sakupio 5.491 funtu, što je više od pola do cilja.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavili raniju isplatu aprilskih penzija

Ministarstvo finansija saopštilo je da će u Republici Srpskoj u petak, 26. aprila, biti isplaćene aprilske penzije, za koje...

Još vijesti za vas