Petak, 26 travnja, 2024

Nakon dvije i pol godine: Zašto postoji strah od popisnih rezultata u BiH?!

Preporučeno

Odluka o objavi rezultata popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini, sudeći prema reakcijama iz Republike Srpske, mogla bi dovesti do novih političkih zaoštravanja. Pozicija i opozicija, statističari i stručnjaci iz tog bh. entiteta ujedinjeni su u namjeri da se suspenduje Odluka o objavi popisa stanovništva. Rezultate neće priznati.

Nakon dvije i pol godine od održavanja prvog poslijeratnog popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini, odlukom direktora Agencije za statistiku BiH, Velimira Jukića, otklonjene su prepreke za obradu i objavljivanje rezultata popisa, piše Slobodna Evropa.

Državna i entiteske agencije za statistiku dugo se nisu mogle usaglasiti u vezi sa metadologijom obrade podataka popisa, a posebno je sporno bilo pitanje 40 iz popisnice o broju stalnih stanovnika u BiH.

Ovom odlukom Velimir Jukić je temeljem zakonskih ovlasti odlučio kako će među stalne stanovnike BiH biti ubrojano i 196.000 osoba čiji su status predstavnici vlasti u RS-u smatrali spornim, jer su kao mjesto rada ili školovanja naveli inostranstvo.

“Sve ono što je u popisnici testirano, sve će se na kraju i obraditi. Oni stanovnici koji budu određeni kao rezidenti, biće rezidenti, a oni koji nisu – to neće biti”, poručio je Velimir Jukić.

Upravo se čita:  Novi javni poziv za prevazilaženje energetske krize za građane BiH: Evo ko sve ima pravo na pomoć EU

Entitetske statističke agencije ostale su i dalje potpuno suprotnih stavova.

“Zavod za statistiku Republike Srpske i dalje spori one iste popisnice. Oni stanovnici se ne mogu računati kao rezidenti, jer je to suprotno Zakonu”, rekla je Radmila Čičković, direktorica Zavoda za statistiku RS-a.

Emir Kremić, direktor Zavoda za statistiku Federacije BiH, poručuje da se ne treba više trošiti energija na ovo pitanje.

“Vremena je malo, a posla puno. Subotama i nedjeljama ćemo raditi da uspijemo objaviti rezultate u roku”, ističe Kremić.

Rezultati popisa trebaju biti objavljeni do 1. jula. A kako je od samog početka, popis u Bosni i Hercegovini bio političko pitanje, oštre rekacije stižu iz Republike Srpske. Odmah je reagovao predsjednik tog eniteta Milorad Dodik, rekavši kako je to “udarac Bosni i Hercegovini”.

“Mislim da Savjet ministara to pitanje treba da stavi na dnevni red i da ga suspenduje. Ako se to ne desi, naši predstavnici treba da prekinu odlučivanje u Savjetu ministara. Ne moraju se povlačiti, ali mogu da kažu da dok se ovo pitanje ne riješi ne idemo dalje. Mislim da je ovo trenutak kada treba poduzeti i neke druge mjere koje će ukazati da niko ne može da se avanturistički odnosi prema podacima i da ne uvažava institucije Republike Srpske”, kaže Dodik.

Upravo se čita:  Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Opozicija iz ovog bh. entiteta ima isti stav. Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), Branislav Borenović, rekao je da nije dobro ni za RS ni za Bosnu i Hercegovinu ako se donesu odluke, koja nisu usaglašene na svim nivoima u BiH.

“Očekujemo da predsjednik RS-a, onako kako je i najavio, objavi razultate za RS, prema metodologiji koja je jedina ispravna”, ističe Borenović.

Statastičari, ali i mediji iz RS-a, pogotovo javni servis iz tog entiteta, osuđuju ovu odluku, ali i svojom retorikom zaoštravaju ionako narušene političke odnose u Bosni i Hercegovini.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, pak, tvrdi da je riječ o pozitivnoj odluci, čime će biti otklonjena velika prepreka u procesu evropskih integracija.

“To je pozitivna vijest koja pokazuje kredibilitet i spremnost Bosne i Hercegovine da pravovremno odgovori na svoje obaveze”, navodi Zvizdić.

U velikom broju zemalja popis ima, prije svega, ekonomski karakter, ali ne i u BiH. Rat je iz korijena promijenio demografsku strukturu. Čekalo se 18 godina kako bi se održao popis, jer je cjelokupni politički sistem zasnovan na podacima popisa iz 1991. godine. Zato je u fokusu pažnje, kako tada, tako i sada, broj pripadnika konstitutivnih naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata. Kada budu poznati rezultati, slika će biti neuporediva s predratnom Bosnom i Hercegovinom.

Upravo se čita:  Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Statističke agencije zapravo su se i sporile o statusu onih koji su tokom rata prognani iz svojih domova i kojima je povratak nakon rata na različite načine otežan.

Još početkom prošle godine Senadin Lavić iz Bošnjačkog kulturnog društva “Preporod” je pitao: “Šta će se desiti sa nerezidentnim Bošnjacima u entitetu RS? Da li je negdje neko odlučio koliko može biti Bošnjaka u entiteu RS, koliko Srba u Federaciji BIH ili Hrvata u RS-u”.

Nakon što je u BiH popis 2013. godine proveden, objavljen je tek preliminarni podatak po kojemu je u oktobru te godine popisano 3,79 miliona osoba, što je pola miliona manje nego prije rata.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

“Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod”: Dodik odgovorio šta će biti 2. maja

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpsk Milorad Dodik za emisiju Pečat RTRS televizije je kazao da će 2. maja biti...

Još vijesti za vas