Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Objavljeni novi detalji velike afere: 100 respiratora iz Kine plaćeno 10,5 miliona maraka bez bankovne garancije?!

Autor:Avaz.ba

Preporučeno

Da „Srebrena malina“ nije imala bankovnu garanciju, potvrdio je jučer i Mustafa Kadribegović, v. d. direktora FUCZ-a. On je rekao, govoreći o tome može li se tražiti povrat novca od Kineza, da je to sada pitanje „za ozbiljne pravnike“.

Nakon što je utvrđeno da respiratori koje je Fikret Hodžić, TV voditelj i vlasnik firme „Srebrena malina“, uvezao iz Kine u BiH po cijeni od 10,5 miliona KM nisu ispravni, izlaze na vidjelo novi detalji

“Avaz” saznaje da je „Srebrena malina“ posao ugovorila i respiratore uvezla bez bankovne garancije. Takvu tezu zagovara i Tužilaštvo BiH, koje od maja provjerava nabavku ovih uređaja i vodi istragu protiv Hodžića, Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Aleksandra Zolaka.

Upravo se čita:  Danas je Svjetski dan voda, jesmo li svjesni značaja ovog resursa?

Sve što je, po ugovoru, dogovoreno s FUCZ-om i potpisano 3. aprila jeste garancija na uvezenu robu od dvije godine. Ali Hodžić, piše “Avaz”, nije imao niti dostavio bankovnu garanciju s Kinezima, u slučaju da ugovor ne bude ispoštovan do kraja.

Osnovna svrha bankovne garancije je osiguranje izvršenja ugovornih obaveza, što, očito, Hodžiću tokom dogovaranja posla nije bilo važno.

Da „Srebrena malina“ nije imala bankovnu garanciju, potvrdio je jučer i Mustafa Kadribegović, v. d. direktora FUCZ-a. On je rekao, govoreći o tome može li se tražiti povrat novca od Kineza, da je to sada pitanje „za ozbiljne pravnike“.

Međutim, na nepostojanje bankovne garancije ukazali su i tužioci, koji ovaj dokument nisu mogli pronaći tokom pretresa Hodžićevog stana i firme. Pronađeni su samo uplatnica i dva ugovora.

Upravo se čita:  Majstor u Sarajevu naplatio 50 KM ženi za sipanje antifriza u vozilu

Hodžić je, podsjećamo, direktno uplatio kineskoj kompaniji „Shangai ChangQi Medical Tehnology Center“ 15. aprila 7,6 miliona maraka (3,9 miliona eura) za nabavku 100 respiratora. Firma kojoj je prebacio novac je u Šangaju, dok je proizvođač u Pekingu. Ostali dio novca odnosio se na troškove transporta, PDV-a i dogovorenu proviziju.

Tačnije, prema uplatnom nalogu, „Srebrena malina“ je platila Kinezima 30.000.000 juana, kompletna transakcija išla je preko jedne banke u Beču, dok su juani sakupljani u jednoj komercijalnoj banci u Sarajevu. Bilo kako bilo, Federacija, sve i da hoće, novac ne može dobiti, samo može tražiti zamjenu neispravnih uređaja. Ovaj rok teče od 25. aprila.

Upravo se čita:  Danas oblačno, ponegdje moguća kiša

Finansijski stručnjak Muris Čičić kazao je jučer da je za svaki veći ugovor potrebno imati bankovnu garanciju i tražiti pokriće.

– Pitanje je sada kakve su bile okolnosti. Ali za robu koja je u velikoj potražnji nekada se plaća unaprijed. Međutim, kod velike nabavke, ako su uvjeti idealni, bankovna garancija je potrebna – kaže Čičić.

Serviseri beogradske kompanije koji su pristali instalirati respiratore za koje je utvrđeno da imaju sistemski kvar jučer su održali online sastanak s proizvođačima ove medicinske opreme iz Pekinga.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ministrica Pozder posjetila Arcelor Mittal

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je u Zenici sa direktorom Arcelor Mittala Nikhil Mehtom i drugim...

Još vijesti za vas