Petak, 19 travnja, 2024

Od iduće sedmice u Njemačkoj na snagu stupaju strožiji propisi, evo na šta i koga se odnose!

Preporučeno

Savezna vlada je na temelju Zakona o osiguranju opskrbe energijom donijela dvije uredbe.

Od iduće sedmice u Njemačkoj vrijede novi propisi o štednji energije.

Savezna vlada je na temelju Zakona o osiguranju opskrbe energijom donijela dvije uredbe. Prva vrijedi od 1.septembra do 28. februara iduće godine, a druga stupa na snagu 1. oktobra i vrijedi dvije godine – nju još mora potvrditi i gornji dom parlamenta Bundesrat.

Prema navodima saveznog ministra ekonomije Roberta Habecka, cilj novih propisa je „s nacionalnim naporima” u iduće dvije sezone grijanja „uštedjeti mnogo više plina”. To se odnosi na kućanstva, poduzeća i javne ustanove. Ko i kako treba štedjeti? Evo kratkog pregleda:

Najniža temperatura u iznajmljenim stanovima

Od septembra se privremeno ukida odredba u ugovorima o najmu stana prema kojoj su podstanari dužni održavati određenu minimalnu temperaturu u stanu. To znači da će podstanari smjeti i manje grijati ako žele štedjeti energiju.

Upravo se čita:  Bosanac fingirao udese u Švicarskoj, zaradio preko 60.000 KM pa pobjegao

No oni i dalje ostaju obvezni „odgovarajućim ponašanjem kod grijanja i prozračivanja sprečavati nastanak štete na unajmljenoj stvari”.

Grijanje privatnih bazena

Privatni bazeni, i vanjski i unutarnji, ne smiju se više grijati na plin ili struju. Izuzetak je ako se bazen koristi u terapeutske svrhe.

Ta se zabrana ne odnosi na bazene u hotelima, javnim kupalištima i centrima za rehabilitaciju, piše DW.

Maksimalna temperatura u javnim prostorima

U javnim zgradama radne prostorije smiju biti zagrijane na maksimalno 19 stepeni Celzijevih.

A ako se u tim prostorijama obavljaju fizički poslovi, temperatura smije biti i niža. U javnim zgradama po mogućnosti više neće biti grijani hodnici, velike hale i prostorije s tehnikom.

To pravilo ne vrijedi za bolnice, staračke domove i druge socijalne ustanove, piše DW.

Upravo se čita:  Neko ga anonimno prijavio: Muškarac dobijao socijalnu pomoć u Austriji, pa novac trošio u BiH

Topla voda u javnim zgradama

U javim zgradama također više neće smjeti biti uključeni bojleri za umivaonike koji se koriste za pranje ruku. Iznimka je ako toplu vodu zahtijevaju higijenski razlozi.

Tamo gdje se voda centralno zagrijava, temperatura mora biti smanjena. Iznimke su škole, dječji vrtići, starački domovi i bolnice.

Osvjetljavanje zgrada i spomenika

Osvjetljenje zgrada i spomenika iz isključivo estetskih razloga više neće biti dozvoljeno. Izuzetak su osvjetljenja kraćeg trajanja na kulturnim priredbama i pučkim svečanostima. Osvjetljavanje iz sigurnosnih razloga i dalje je dozvoljeno.

Reklame, izlozi i vrata na trgovinama

Svjetleće reklame moraju biti isključene od 22 do 6 sati. Iznimka je ako su nužne radi sigurnosti u prometu, recimo kod autobusnih postaja. Zabrana osvjetljenja vrijedi i za izloge trgovina.

Upravo se čita:  Izrael odustao od napada na Iran!

Nadalje, ako se prodavaonice griju, između septembra/rujna i kraja februara/veljače više ne smiju stalno imati otvorena vrata.

Dužnost informiranja podstanara

Distributeri plina i vlasnici većih stambenih zgrada moraju svoje kupce, odnosno stanare, pravovremeno informirati o troškovima koje će imati za energijui o mogućnostima uštede.

To se mora provesti najkasnije do početka sezone grijanja.

Kontrola sistema grijanja i potrošnje energije

Od 1. oktobra na snagu stupaju daljnje mjere. One se odnose na javne, privatne i poslovne zgrade.

Predviđena je, među ostalim, obvezna kontrola sustava plinskog grijanja jednom godišnje. Neučinkoviti sistemi grijanja koji troše previše plina moraju biti zamijenjeni.

Firme s potrošnjom većom od 10 gigavat sati godišnje obavezuju se na provedbu mjera za racionalniju potrošnju energije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović i Komšić razgovarali s generalnim sekretarom UN-a Antóniom Gutteresom u New Yorku

Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić razgovarali su s generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija...

Još vijesti za vas