Srijeda, 24 travnja, 2024

Od sutra počinje izdavanje biometrijskih ličnih karata

Preporučeno

S tehničkog aspekta sve je spremno za početak izdavanja biometrijskih ličnih karata od 1. marta. Građani već od sutra mogu kod nadležnih ministarstava unutarnjih poslova prema mjestu prebivališta podnositi zahtjeve za izdavanje ovih dokumenata, potvrdila je Agenciji FENA glasnogovornica Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) Amila Opardija.

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

Kako je kazala Opardija, podaci na ličnoj karti definirani su Zakonom o ličnoj karti.

– Od biometrijskih podataka će se uzimati podaci o otiscima prstiju, fotografija i potpis. Bit će vidljiva mala razlika u odnosu na sadašnju ličnu kartu, podaci će biti ispisani ćirilicom i latinicom, na zahtjev građana će se moći unijeti i entitetsko državljanstvo i krvna grupa, fotografija će biti u boji, a najveća promjena je to što će nova lična karta sadržavati elektronski čip u koji će se moći pohraniti digitalni potpis na zahtjev građanina, kazala je ona.

Upravo se čita:  Ministar Hurtić priskočio u pomoć nakon saobraćajne nesreće kod Kladnja

Opardija je istakla da su identifikacioni dokumenti kategorija koja podliježe konstantnom unapređenju i usavršavanju, prvenstveno radi sigurnosti, ali i zbog zbog praćenja razvoja informacionih tehnologija, kao npr. korištenje elektronskih usluga uz pomoć lične karte, što je prije nekoliko godina bilo nezamislivo.

– Lične karte koje su trenutno važeće u BiH počele su se izdavati 2003. godine i tada su zadovoljavale sigurnosne standarde. U međuvremenu su ovi standardni postali puno rigorozniji. Međunarodna organizacija za civilni avionski saobraćaj (ICAO) preporučuje da lični dokumenti sadrže biometrijske podatke da bi se onemogućila krađa identiteta- rekla je Opardija.

Upravo se čita:  Srbijanski stručnjaci raskrinkali Dodikov skup: Ni blizu 50 hiljada, ovo je djetinjasto

Bosna i Hercegovina se obavezala u postupku pregovora za bezvizni režim da će vršiti konstantna unapređenja sistema dokumenata. U tom kontekstu je, na prijedlog IDDEEA-e izrađena Strategija razvoja dokumenata koju su pozitivno ocijenili eksperti EU i uzeta je kao jedan od dokaza da BiH sistemski pristupa ovoj problematici.

U skladu s tom strategijom su izrađeni nacrti Zakona o ličnoj karti, te prebivalištu i boravištu i JMB.

Novi zakon o ličnoj karti treba da poboljša zaštitu na samom obrascu dokumenta, ali da uvede i “digitalni identitet”.

Tako je predloženo da nova lična karta posjeduje i elektronski čip, te da omogući efikasnije uvođenje elektronskih servisa i elektronske uprave.

Upravo se čita:  Prognoze su se nažalost obistinile: Pogledajte šta se jutros desilo sa zasadima u Krajini

– Na ovaj način, građani BiH će imati mogućnost lakše elektronske identifikacije. Građani će mijenjati lične karte po isteku sadašnjih, dakle neće biti masovne zamjene. To znači da će građani po isteku sadašnje lične karte, bez obzira na to da li ona ističe 2013., 2018. ili neke druge godine i koju bi ionako morali zamijeniti, dobiti novu ličnu kartu koja ima puno bolje elemente zaštite u odnosu na sadašnju i ostale elemente koji se po njihovoj želji mogu unijeti u ličnu kartu- kazala je Opardija.

(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije danas postiglo konsenzus o stavu u vezi s apliciranjem Kosova za članstvo u Vijeće...

Još vijesti za vas