Četvrtak, 25 travnja, 2024

Otišli u Njemačku, nadali se boljem životu, ali se razočarali: Ustaju sat poslije ponoći i rade cijeli dan za 800 eura

Preporučeno

Pratili su oglase u rumunskim novinama: Njemačka traži radnike u mesnoj industriji. Napustili su domovinu u potrazi za boljim životom, a onda je uslijedilo razočaranje.

“Najgore je bilo radno vrijeme. Morao sam da ustanem u 1 sat noću, da bih stigao na posao. Dakle, budim se usred dubokog sna, i još sam morao da radim do 17, 18 sati popodne”, priča jedan od radnika iz Rumunije, javlja DW.

Drugi kaže – “tretiraju vas kao robove”, i dodaje: “svaki dan morate da vučete tone mesa, bole vas leđa, i na kraju mjeseca zaradite samo 800 evra”. Mladi Rumun ne krije da se ponekad isplače zbog svega.

Upravo se čita:  I to je moguće u BiH: Preduzeća bez ijednog zaposlenog zarađuju milione

Obojica su napustili posao u fabrici mesa poslije tri mjeseca, i zaposlili se u drugoj kompaniji, gdje se nadaju boljim uslovima rada, izvještava DW. Podstrek im je to što od 1. aprila, u ovoj privrednoj grani, nije dozvoljeno koristiti sezonske radnike.

Ranije su strani radnici, zapravo, bili zaposleni u kooperantskim firmama, koje su im davale minimalne plate. Ali sada, sindikati su dobili vjetar u leđa u borbi za ravnopravnost ove ugrožene grupe radnika.

Ipak, sada sindikati i poslodavci ne mogu da se dogovore o kolektivnom ugovoru, pa stoga predstavnici zaposlenih vrše pritisak i pozivaju na štrajk upozorenja. Radnici informacije dobijaju na rumunskom, poljskom ili ruskom jeziku, jer mnogi ne razumiju njemački.

Upravo se čita:  Ko to državi za PDV duguje više od 430 miliona KM?

Međutim, potpisali su ugovore o radu, napisane na njemačkom jeziku, i zato često suviše kasno vide u šta su se upustili. Predstavnik sindikata kaže da u ovom domenu vladaju loši uslovi rada, loše plate, ali i da ljudi dolaze s pogrešnim predstavama i onda uvide da “Njemačka, ipak, nije pravi raj”.

Još jedan radnik (53) kaže da nije očekivao raj, ali jeste očekivao pošteno plaćen posao. On je kao zanatlija radio na njemačkim gradilištima četiri mjeseca, a nevjerovatno zvuči da je mjesečno zarađivao svega 300 evra.

Upravo se čita:  Građani u dijelu BiH već kupuju pelet za narednu sezonu: "Cijena čak i 380 KM po toni"

Kaže da ga je nužda natjerala da dođe, kako bi pomagao porodici u Rumuniji i sinu koji želi da studira. Mnogi Rumuni koji se bave poslom prerade mesa žive u mjestašcu Elde, i kažu da platu nekada čekaju i dva mjeseca, zbog čega ne mogu na vrijeme da šalju novac kući.

“Deset dana smo jeli samo tjesteninu sa šećerom, pitali smo za platu i ništa. Samo vas lažu”, ističe jedan od radnika.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Banjalučki policajci raskrinkali prevarante: Obećali mu posao pa mu uzeli skoro 23.000 KM

Banjalučka policija je danas podnijela Okružnom javnom tužilaštvu u ovom gradu izvještaj protiv M. E. iz Srpca i D....

Još vijesti za vas