Petak, 26 travnja, 2024

Pala neto dobit Centralne banke BiH

Preporučeno

U izvještaju se takođe navodi da je tokom marta 2020. godine došlo do povećanog podizanja KM gotovog novca i EUR valute iz trezora Centralne banke, a usljed globlane pandemije virusa COVID-19 kojima je Centralna banka uspješno odgovorila.

Neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine iznosila je 5,9 miliona KM za prvi kvartal 2020. godine.

Ovo je smanjenje u odnosu na isti period prošle godine kada je neto dobit bila 12,9 miliona KM, pokazuje nerevidirani finansijski izvještaj za period koji je završio sa 30. martom 2020. godine, izvještava Indikator.ba.

Upravo se čita:  300 radnika u RS-u ostalo bez posla

“Značajno odstupanje neto dobiti u odnosu na prošlu godinu je posljedica primjene različitih kalkulacija PD-a (izračun vjerovatnoće neispunjenja obaveza) u mjerenju očekivanih kreditnih gubitaka. Promjena kalkulacije PD-a je rezultirala jednokratnim priznavanjem dobitaka po osnovu očekivanih kreditnih gubitaka od 9,8 miliona KM u dobit ili gubitak i smanjenjima rezervacija za očekivanje kreditne gubitke za odgovarajuće klase finansijske imovine na dan 1. januar 2019. godine”, navodi se u izvještaju.

Upravo se čita:  Cijena plina ostaje ista uprkos povećanju nabavne cijene

Centralna banka takođe je bila izložena različitim uslovima i kretnjima tržišnih cijena na dužničke finansijske instrumente. Širenje globalne pandemije virusa COVID -19 volatilno je djelovalo u smjeru pada tržišnih cijena dužničkih instrumenata u posjedu Banke u odnosu na izvještajni period u kojem je došlo do njihovog rasta, dodaje se.

Na drugoj strani, vrijednost monetarnog zlata, koje Banka drži na računu u banci u Švajcarskoj, a fizički je locirano u trezoru Banke Engleske, povećana je na 267,4 miliona KM, sa 254 miliona KM u decembru prošle godine, kao rezultat rasta cijene žutog metala.

Upravo se čita:  Ako imate ove novčanice od 10, 20, 50 i 100 KM? Od naredne godine ih više nećete moći koristiti

U izvještaju se takođe navodi da je tokom marta 2020. godine došlo do povećanog podizanja KM gotovog novca i EUR valute iz trezora Centralne banke, a usljed globlane pandemije virusa COVID-19 kojima je Centralna banka uspješno odgovorila.

“Navedeno nije uticalo na računovodstveno načelo vremenski neograničenog poslovanja Centralne banke”, konstatuje se u izvještaju.

Treba napomenuti da primarni cilj – održavanje monetarne stabilnosti – Centralna banka uspješno izvršava.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Spremite se na povratak ljetnih temperatura

U Bosni i Hercegovini danas će biti umjereno do pretežno oblačno. U jutarnjim satima po kotlinama u Bosni će...

Još vijesti za vas