Subota, 20 travnja, 2024

Penali odlučili: Zmajevi poraženi na Grbavici

Reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na stadionu Grbavica u polufinalnoj utakmici baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo poražena od selekcije Sjeverne Irske

Nakon 120 minuta igre bilo je 1:1, a Sjeverna Irska slavila je nakon jedanaesteraca rezultatom 4:3.

Zmajevi su u uvodnih desetak minuta izvršili veliki pritisak na gol gostiju, a dobru igru su krunisali u 14. minuti. Cipetić je sjajno prošao po desnoj strani i odigrao je povratnu loptu na desetak metara gdje je bio Krunić, a vezista Milana je plasiranim udarcem pogodio mrežu za 1:0, piše Scsport.

Samo dvije minute kasnije Irici su mogli do izjednačenja. Nakon ubačaja sa desne strane Magennis je visoko skočio i šutirao glavom iz blizine, ali Šehić je panterski reagovao i spasio čist gol.

Sjeverna Irska je potom zaigrala malo otvorenije i sve češće su bili pred našim golom, ali u 24. minuti moglo je biti 2:0.

Upravo se čita:  Upaljen alarm: Evo u kojima dijelovima BiH se očekuje snijeg, biće i obilnije kiše

Pjanić je sjajno šutirao sa 25 metara, ali lopta je prohujala pored stative. Irski golman je samo pogledom ispratio ovaj udarac.

Još jednu lijepu akciju naše reprezentacije vidjeli smo u 34. minuti. Džeko je majstorski primio loptu na grudi i odložio je za Krunića koji je iz dobre siitacije šutirao ravno u Peacock-Farrella.

U samom finišu prvog dijela gosti su imali veliku šansu da poravnaju. U 45. minuti nakon novog centaršuta opta je došla do Davisa koji je bio gotovo sam na petercu, ali njegov udarac je izblokiran u posljednji čas i lopta je otišla u korner.

Nakon jedne dubinske lopte slabo je reagovao Cipetić, a zatim i Saničanin nakon čega je lopta došla do McGinna koji je iz blizine pogodio za 1:1.

Početak drugog poluvremena apsolutno je pripao Ircima koji su nas primorali na defanzivu. Sve jače su pritiskali, a u 53. minuti su izjednačili.

Upravo se čita:  Ambasada SAD-a: Ko je kriv za krizu u BiH?

Nakon jedne dubinske lopte slabo je reagovao Cipetić, a zatim i Saničanin, nakon čega je lopta došla do McGinna koji je iz blizine pogodio za 1:1.

Nova velika prilika za Irce viđena je u 56. minuti. McGinn je poslije centaršuta sa lijeve strane u padu glavom šutirao, ali pored gola. Već u narednoj akciji Zmajeva Krunić je imao sjajnu šansu. Prošao je kroz odbranu Iraca, ali sjajno je odbranio Peacock-Farrell.

Gosti su potom izveli brzu kontru i zamalo su stigli do potpunog preokreta. Nakon povratne lopte izblokiran je udarac Davisasa desetak metara, a potom i Lewisa.

Igralo se potpuno otvoreno na obje strane, a Pjanić je u 62. minuti sjajno izveo slobodan udarac, ali prečka je spasila Sjevernu Irsku.

Brza i lijepa akcija našeg tima viđena je u 64. minuti. Džeko je proigrao Hadžiahmetovića koji je rezantno šutirao sa vrha kaznenog prostora, ali Peacock-Farrell je odlično odbranio.

Upravo se čita:  Edhem Bičakčić: Elektroprivreda BiH se neodgovorno ponašala, ne možete prodavati jeftinije struju nego što vas košta

U 67. minuti lijepo su kombinovali Džeko i Krunić, a udarac našeg veznjaka završio je u rukama golmana Iraca. Šanse pred golom Sjeverne Irske nastavile su da se redaju. U 69. minuti Pjanić je fenomenalno pronašao Džeku koji je šutirao iz prve, ali zamalo preko gola.

Do kraja regularnih 90 minuta nije bilo šansi, pa se ušlo u produžetke.

Prvu šansu u produžetku imala je Sjeverna Irska. Jones je odlično šutirao sa 20-ak metara, ali Šehić je još bolje odbranio. Na drugoj strani uzvratio je Višća. Gojak ga je lijepo uposlio, fudbaler Basaksehira je šutirao iskosa, ali dobro je reagovao Peacock-Farrell.

U drugom produžetku nije bilo šansi, pa su odlučivali jedanaesterci.