Petak, 26 travnja, 2024

“Petarda” u Rigi: Zmajevi sve bliže Brazilu (Video)

Reprezentacija Bosne i Hercegovine demonstrirala je večeras silu u Rigi. Zmajevi su u Rigi na Skonto stadionu sa visokih 5:0 savladali Latviju u okviru 6. kola grupe G kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Izabranici Safeta Sušića učvrstili su se na prvom mjestu i Brazil je sve bliže i bliže!

reprezentacijaZmajevi su krenuli veoma ofanzivno od prve minute. U prvom napadu Lulić je centrirao, a Ibišević nije uspio zahvatiti loptu glavom u petercu. Veliku priliku naša reprezentacija imala je u 4. minuti. Pjanić je šutirao u 20-ak metara, a Vanins je odbio loptu do Džeke, koji šutira preko gola.

Pjanić je pokušao glavom u 6. minuti, a tri minute poslije imao je veoma dobru priliku kada je sa 20-ak metara šutirao kada se lopta odbila nakon jednog kornera, ali udarac je završio pored okvira gola Latvije. Nedugo nakon toga Fertovs je oštro startovao na Rahimića, a Mike Dean pokazao mu je crveni karton.

Upravo se čita:  Novi javni poziv za prevazilaženje energetske krize za građane BiH: Evo ko sve ima pravo na pomoć EU

Džeko je još jednom pokušao u 14. minuti, ali loše je zahvatio loptu. Pjanić je novi pokušaj imao u 17. minuti. Šutirao je iz slobodnjaka sa 20-ak metara, a Vanins je uz dosta muke odbranio. Zmajevi su konstantno napadali, a u 30. minute Lulić je nakon sjajnog lažnjaka uposlio Pjanića, koji šutira pored gola.

Samo minutu poslije toga Džeko je imao sjajnu priliku. Iskosa sa lijeve strane šutirao je pored gola. Do odlaska na odmor Zmajevi su imali još dvije prilike. Prvo je Lulić neprecizno šutirao u 36. minuti, a zatim pet minuta prije kraja prvog poluvremena Pjanić je šutirao, a golman Latvije odbranio uz dosta muke.

Izabranici Safeta Sušića furiozno su krenuli u drugom dijelu utakmice. Prvo je Latvijce u 47. minuti spasila stativa, a odmah nakon toga Vanins je sjajno odbranio. Međutim, latvijska mreža nije dugo ostala mirna. Nakon centaršuta Mujdže, Lulić je postigao pogodak u 48. minuti za vodstvo Zmajeva. Bio je to njegov prvi gol u dresu Zmajeva.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili upozorenje: Večeras opasnost od mraza; jedan dio BiH imat će sreće

Samo pet minuta poslije Lulić je bio u ulozi asistenta. Centrirao je sa lijeve strane, a Ibišević je udvostručio vodstvo naše reprezentacije. Bomba Pjanića u 58. minuti otišla je daleko preko gola. U 64. minuti definitivno najljepši trenutak na utakmici. Medunjanin je sa 30-ak metara šutirao i postigao fenomenalan gol za 3:0.

Nakon toga Mujdža je šutirao preko gola, a udarac Džeke odbranio je Vanins. Pokušao je i Ibišević u 77. minuti, ali promjene rezultata nije bilo sve do 80. minute kada je Pjanić pogodio, a treba istaći velike zasluge Višće koji je sjajno prošao po lijevoj strani. Samo dvije minute poslije Džeko je pogodio za konačnih 5:0. Petarda u Rigi!

Upravo se čita:  Poznati detalji akcije "Piramida": Slobode lišeno 14 osoba

Vrijedi istaći podatak da su Latvijci šutirali samo dva puta, a jedan udarac od toga bio je u okvir gola našeg Asmira Begovića, dok naša reprezentacija završila je utakmicu bez žutog kartona.

Latvija – Bosna i Hercegovina 0:5

Strijelci: 0:1 Lulić (48), 0:2 Ibišević (53), 0:3 Medunjanin (63), 0:4 Pjanić (80), 0:5 Džeko (82). Stadion: Skonto (Riga). Sudija: Mike Dean (Engleska). Žuti kartoni: Sinelnikovs (Latvija). Crveni karton: Fertovs (Latvija).
BIH: Begović, Spahić, Zukanović, Mujdža, Lulić, Salihović (od 79. minute Ibričić), Rahimić (od 70. minute Višća), Medunjanin (od 70. minute Stevanović), Pjanić, Ibišević i Džeko.
LATVIJA: Vanins, Mihadjuks, Klava, Bulvitis, Ivanovs, Kamešs (od 59. minute Gabovs), Verpakovskis (od 15. minute Lazdnis), Gorkšs, Gauračs (od 64. minute Sabala), Fertovs i Sinelnikovs

Izvor: Sport Centar