Subota, 20 travnja, 2024

Potvrđeno: Konzumacijom nargile može se dobiti legionarska bolest!

Preporučeno

Voditeljica Službe za promociju zdravlja i edukaciju Zavoda za javno zdravstvo FBiH ne isključuje mogućnost da se konzumacijom nargile može dobiti legionarska bolest

Nakon što je jedna Sarajka alarmirala javnost informacijom o tome da je njena kćerka oboljela od legionarske bolesti, u javnosti su se tim povodom pojavile razne informacije.

–  Nemam namjeru izazivati paniku, upirati prstom, ili bilo sta drugo. Imam namjeru podijeliti sopstveno iskustvo, možda nekome pomogne. Dragi moji u grad nam je došla legionela, ili Legionarska bolest. Plućno oboljenje. U gradu nam je porastao broj oboljelih od tuberkuloze. Prema informaciji dobivenoj na klinici Podhrastovi, u proteklih sedam dana, 5 novih slučajeva hospitalizirano, svih pet mladi ljudi. Obje bolesti su izlječive… Sara je fasovala prvu. Utvrđivanje otežava činjenica da je riječ o, za našim prostorima, netipičnim oboljenjima, koje masa doktora ne zna ni prepoznati. Legionela se ne prenosi s osobe na osobu. Ona obitava u ustajaloj vodi, nečišćenim klima uređajima, tuševima, nargilama. Utvrđuje se analizom krvi”, napisala je Sarajka Aida Feraget na svom FB statusu.

Upravo se čita:  Poznato za koliko će biti uvećane penzije u BiH i njihovi novi iznosi: Isplata počinje u maju

– Prijave dvije oboljele osobe od legionarske bolesti su stigle u prošli petak, ali mi ne možemo reagirati dok ne dobijemo potvrdu zakonskom procedurom, kaže Aida Pitić, epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo KS-a, napominjući da prijava stiže od zdravstvene ustanove kojoj se javila osoba sa zaraznom bolesti i da tek tada oni obavještavaju sanitarnu inspekciju.

Upravo se čita:  Sladić najavljuje snijeg u BiH: Evo kada stiže

​Tvrdi, njihova ekipa je odmah anketirala ove osobe i nema razloga za strah od epidemije.

Na glasine o tome da uzročnik legionarske bolesti može biti i upotreba nargile, prof. dr. Aida Ramić-Čatak, voditeljica Službe za promociju zdravlja i edukaciju Zavoda za javno zdravstvo FBiH, objašnjava da se zbog neadekvatnih uvjeta higijene mogu prenijeti bakterijske i virusne infekcije, “koje se prenose kapljičnim putem”, prenosi Oslobođenje.

Upravo se čita:  Potraga za 30-godišnjakom trajala danima: Pronađeno beživotno tijelo pripadnika Oružanih snaga BiH

– Ne mogu tvrditi da su ta dva slučaja potpuno povezana sa konzumacijom nargile, ali ova oblast se mora staviti pod adekvatan nadzor i mora se povećati mehanizam korištenja zakonskih ovlasti. Trenutno je funkcionisanje ugostiteljskih objekata s nargilom između zakona koji dolazi iz zdravstvenog sektora i koji zabranjuje konzumaciju, odnosno pušenje svih vrsta duhanskih proizvoda u zatvorenom javnom prostoru, a s druge strane je zakon o ugostiteljskoj djelatnosti koji spominje mogućnost legalizacije nargila-barova, upozorava sagovornica.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas