Subota, 20 travnja, 2024

Predloženo do 1.000 KM kazne za precrtavanje latinice ili ćirilice na saobraćajnim tablama

Autor:Faktor.ba

Preporučeno

Postavlja se pitanje da li ovakva dopuna zakona rješava problem i da li je realno moguće pronaći one koji “šaraju” latinično ili ćirilično pismo na tablama, u zavisnosti u kojem se dijelu Bosne i Hercegovine nalaze.

Uvođenje novčanog kažnjavanja prefarbavanja latiničnog ili ćiriličnog pisma na saobraćajnim tablama, što je pojava vidljiva širom naše države, predloženo je kroz dopune Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini koje su upućene u parlamentarnu proceduru.

Predloženo je i da se informacija o ovim prekršajima dostavi nadležnom tužilaštvu kako bi se utvrdilo ima li elemenata krivičnog djela.

Upravo se čita:  Poznato ko će zamijeniti Satlera u BiH

Ovakav prijedlog dopuna Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja BiH uputio je zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Damir Arnaut.

Kazna bi iznosila 400 KM do 1.000 KM, a u obrazloženju je navedeno da je prefarbavanje ili na bilo koji drugi način prekrivanje jednog od dva pisma na tablama raširen problem koji izaziva uznemirenost kod različitih konstitutivnih naroda i građana iz reda ostalih, te da postojeće sankcije nisu adekvatan preventivni mehanizam pa ih je potrebno pooštriti.

Upravo se čita:  Vrhovni komandant NATO-a: Povećavamo snage u BiH i na Kosovu, dovozimo i tešku opremu

No postavlja se pitanje da li ovakva dopuna zakona rješava problem i da li je realno moguće pronaći one koji “šaraju” latinično ili ćirilično pismo na tablama, u zavisnosti u kojem se dijelu Bosne i Hercegovine nalaze.

– Teško je to definirati, i pitanje kazne. To zakonsko rješenje u ovom trenutku teško da će proći – stava je Vojin Mitrović, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

Kazao je da je prefarbavanje jednog od dva zvanična pisma u našoj državi jeste generalno problem, ali da ga trebaju riješiti javna preduzeća Putevi RS-a, odnosno Ceste FBiH.

Upravo se čita:  Escobar sa Fortom: Problem BiH nije etnički, nego se ogleda u sistemskoj korupciji

– Oni vrše održavanje i praćenje, a tu je i policija koja treba da kontroliše. Problem postoji, ali teško da se može ovim zakonom riješiti – dodao je Mitrović.

Mišljenje o dopunama Zakona o sonovama sigurnosti saobraćaja BiH dala je i Direkcija za evropske integracije, navodeći da prefarbavanje saobraćajnih tabli predstavlja ugrožavanje sigurnosti učesnika u saobraćaju.

– Sigurnost prometa na cestama je u fokusu Evropske unije – dodaju u Direkciji za evropske integracije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas