Subota, 20 travnja, 2024

Rade li li kafane nakon 23:00 sata, čak i kada ih “posjete” inspektori?

Preporučeno

Prema informacijama koje smo dobili, vlasnici pojedinih ugostiteljskih objekata koje inspekcija zatekne kako rade i nakon 23:00 sata bez ikakvog protivljenja plate kaznu, ali nastave raditi, odnosno inspekcija ne zatvori objekat.

Pojedini čitaoci su nam se javili tvrdeći da pojedini ugostiteljski objekti u Sarajevu rade i nakon 23 sata, uprakos propisanom ograničenju radnog vremena, ali i uprkos inspekcijskim kontrolama. Naime, prema informacijama koje smo dobili, vlasnici pojedinih ugostiteljskih objekata koje inspekcija zatekne kako rade i nakon 23:00 sata bez ikakvog protivljenja plate kaznu, ali nastave raditi, odnosno inspekcija ne zatvori objekat. Računica je prosta, zarada ostvarena zahvaljujući radu u kasnim noćnim satima veća je od kazne koju plate.

Upravo se čita:  Sutra dženaza Midhatu Dedoviću koji je nestao u novembru prošle godine

Provjeravajući ove informacije kontaktirali smo Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove, gdje su nam rekli da su svi objekti, koji su radili nakon 23:00 sata, trenutno zatvoreni.
Prekršajni nalozi

– Nadzor nad provođenjem Naredbe Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva vezane za rad ugostiteljskih objekata poslije 23:00 sata, kao i ostalih donesenih mjera, u Kantonu Sarajevo konstantno se i kontinuirano vrši pojačanim intenzitetom. U protekla dva mjeseca kantonalni sanitarni inspektori su radi nepoštivanja donesenih higijensko-epidemioloških mjera, rada izvan radnog vremena, konzumiranja nargile u objektima, nepoštivanja propisane fizičke distance i nenošenja maski, sarajevskim ugostiteljima izrekli 108 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 198.800 KM. U ovim nadzorima asistenciju inspektorima do sada su uvijek pružali i pripadnici Jedinice za podršku MUP-a KS, a u svim slučajevima gdje je utvrđen rad ugostiteljskog objekta izvan 23:00 sata isti je sankcionisan i nakon napuštanja gostiju zatvoren u momentu nadzora, rekla nam je Vildana Brdarić, stručni savjetnik za informisanje KUIPKS.

Upravo se čita:  Najavljena isplata aprilskih penzija za 30. april, najniža će biti 300 maraka

Prema njenim riječima, građani i sami mogu prijavljivati slučajeve kršenja epidemioloških mjera, kako onih o ograničenom radnom vremenu, tako i svih ostalih. Ona je pojasnila i koje zakonom predviđene mjere stoje na raspolaganju inspektorima, ako u toku kontrole uoče nepravilnosti u radu.

– Novčane sankcije predviđene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti za pravno lice iznose od 3.000 KM do 10.000 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 500 KM do 2.000 KM, dok za fizička lica-obrtnike kazna iznosi od 2.000 KM do 8.000 KM. Objektima se donisi mjera trenutnog zatvaranja i oni mogu početi raditi već narednog dana u redovnom radnom vremenu, izuzev ugostitelja kojima se mjera zabrane izriče zbog neposjedovanja odobrenja nadležnog organa. Do sada su za četiri ugostiteljska objekta izrečene i zabrane rada do pribavljanja rješenja za rad, dodala je Brdarić.

Upravo se čita:  Mogućnost davanja plaće "na ruke" zbog nekoliko pojedinaca u RS-u doprinijet će bujanju sive ekonomije

Napomenula je da su trgovine i ugostiteljski objekti najčešće sankcionisani predmeti kontrola inspektora zbog nepoštivanja higijensko-epidemioloških mjera. Međutim, kako je dodala, predmet kontrole su i odgojno-obrazovne ustanove, zdravstvene i ustanove socijalne zaštite, vozila javnog gradskog prevoza, banke, tržni centri i dr privredni subjekti prenosi Oslobođenje.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Delegacija Evropske unije u BiH osudila je negiranje genocida u Srebrenici tokom sjednice Narodne skupštine RS i mitinga „Srpska...

Još vijesti za vas