Srijeda, 8 svibnja, 2024

Riješena sporna pitanja za popis u BiH

Preporučeno

Vijeće ministara BiH usvojilo je danas financijski plan za popis stanovništva, kućanstava i stanova u BiH i formulisalo pitanja o državljanstvu, etničkoj pripadnosti, vjeri i maternjem jeziku.

Vijece-ministara-BiHRješenja o ovim do sada najspornijim pitanjima su usvojena na tematskoj sjednici Vijeća ministara, a na prijedlog Agencije za statistiku BiH. U Vijeću ministara ističu da su na ovaj način donijeli odluke koje su preduslov za provođenje popisa u oktobru ove godine, prvog nakon onog koji je održan 1991. godine.

Upravo se čita:  Oglasio se Dodik, zasmetalo mu obraćanje Zlatka Lagumdžije na hitnoj sjednici Vijeća sigurnosti o BiH

“Pitanja o nacionalnom izjašnjavanju, o vjeri i materinskom jeziku bit će poluotvorenog tipa. Pitanje u vezi sa državljanstvom sadržavat će obvezne odgovore: BiH, BiH i druge države, druge države i bez državljanstva, te mogućnost izjašnjavanja o entitetskom državljanstvu”, saopšteno je nakon sjednice Vijeća ministara.

Šifarnici će se raditi nakon popisa, a u jedinstvenoj bazi podataka bit će evidentirani svi odgovori.

Prema usvojenom financijskom planu, bruto troškovi popisa bit će 46.489.665 KM, što je više od ranije planiranih 42,6 miliona KM. Iz Delegacije EU u BiH ranije su upozorili da od usvajanja ovog plana zavisi pomoć Evropske komisije od 7,5 miliona eura koji bi trebalo da budu iskorišteni za rad na terenu.

Upravo se čita:  Zaharova: Rusija zahtijeva od autora Rezolucije o Srebrenici da povuče dokument

“Logo popisa bit će ‘Popis BiH 2013’, na oba pisma, a slogan popisa je ‘Moj korak u budućnost'”, navedeno je u saopštenju i naglašeno da je Vijeće ministara BiH zadužilo entitetske geodetske zavode da do kraja aprila riješe preostala pitanja u vezi s kartografijom.

Financijski plan za popis, sadržaj popisnice i kartografska podloga uslovi su od čijeg ispunjavanja zavisi da li će međunarodna monitoring misija, koja u BiH stiže krajem maja, odobriti održavanje popisa u oktobru, kako je zakon usvojen u parlamentu BiH i predvidio.

Upravo se čita:  Zvaničnici iz RS-a optuživali Lagumdžiju da ne poštuje zakone, Šmita da se obraća u ličnom svojstvu, a sve to je radila Cvijanović

(Nezavisne)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas