Petak, 29 ožujka, 2024

Samohrana majka tvrdi da je dobila otkaz preko Vibera dok je bila u samoizolaciji

Autor:CdM

Preporučeno

CRNA GORA – Prvo se obratila advokatici Mileni Iljazi koja joj je pružila besplatnu pravnu pomoć, nakon čega je kontaktirala Inspekciju rada koja je obavijestila da kad je poslodavac donio i uručio odluku o otkazu ugovora o radu u formi rješenja oni više nisu nadležni.

Cetinjanka Andrijana Luburić jedna je od mnogih koji su zbog korona-krize ostali bez posla. Međutim, ova samohrana majka za CdM tvrdi da je ostala bez posla dok je bila u obaveznoj samoizolaciji, a rješenje o otkazu nije dobila, već je tu informaciju primila Viber porukom.

Iz Unije slobodnih sindikata za CdM navode da postoji opravdani strah i da tek slijedi suočavanje sa masovnim otkazima, posebno u najpogođenijim djelatnostima poput turizma i ugostiteljstva.

Luburić za CdM navodi da je prije otkaza 11 mjeseci radila u firmi na Njegušima.

Radila sam u firmi na Njegušima 11 mjeseci, imala sam ugovor na neodređeno. Obavijestila sam poslodavca da moram u samoizolaciju i sutra dan sam putem Viber poruke dobila otkaz, a kao razlog u tome otkazu navodi se izostajanje sa posla, a ne navode se dani kad su bila ta izostajanja, kaže Luburić.

Naglašava da je njen otkaz nezakonit po više osnova.

To rješenje o prestanku radnog odnosa je nezakonito iz više razloga što može vidjeti i obični laik za pravo kao što sam i ja, ne samo što nije zakonito nego nije ni ljudski dati nekome na taj način otkaz, a znate da je taj neko u obaveznoj samoizolaciji! Međutim, u toj firmi nikad nisam imala pravo ni na odmor ni na ostala prava koja sam po ugovoru trebala da imam. Takođe i kad sam po zakonu trebala da imam pravo na plaćeno odsustvo tokom situacije sa COVID-om jer su mi djeca mlađa od sedam godina, ja sam morala da dolazim na posao i bila mi je smanjena plata”, navodi Andrijana.

Upravo se čita:  'Šemso u Njemačkoj' otkrio koliko u praksi košta život u ovoj zemlji: Iznenadilo ga je jedno pravilo

Obratila se advokatici

Prvo se obratila advokatici Mileni Iljazi koja joj je pružila besplatnu pravnu pomoć, nakon čega je kontaktirala Inspekciju rada koja je obavijestila da kad je poslodavac donio i uručio odluku o otkazu ugovora o radu u formi rješenja oni više nisu nadležni.

Da nisu nadležni kada rješenje o otkazu dođe u ruke zaposlenog iz Uprave za inspekcijske poslove potvrdili su i CdM-u.

Upravi za inspekcijske poslove bilo je obraćanja zaposlenih koji su dobili otkaz u vrijeme ove epidemiološke situacije izazvane novim koronavirusom Covid 19 ali Inspekcija rada nije mogla postupati po istim, jer je rješenje o otkazu ugovora o radu konačan akt poslodavca, koji se može osporavati pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, Centrom za alternativno rješavanje sporova i nadležnim sudom. Dakle, Inspekcija rada nije nadležna da preispituje opravdanost i zakonitost otkaznih razloga”, ističu za CdM iz Uprave.

Oni nemaju preciznu evidenciju o broju prijava-inicijativa koje su podnijete Inspekciji rada po osnovu prestanka radnog odnosa, obzirom da postupanje po njima nije relevantno sa aspekta nadležnosti ove inpekcije.

Bilo je i obraćanja elektronskim i telefonskim putem, pa je postupanje inspektora rada bilo savjetodavnog karaktera sa uputom kome dalje da se obrate, ukoliko smatraju da im je nezakonito dat otkaz, kazali su za CdM iz Uprave za inspekcijske poslove.

Upravo se čita:  'Šemso u Njemačkoj' otkrio koliko u praksi košta život u ovoj zemlji: Iznenadilo ga je jedno pravilo

Pošto odgovor nije dobila od Inspekcije rada, Andrijana je zakucala na vrata Agencije za mirno rješavanje radnih sporova i trenutno čeka njihov odgovor.

Svjesna sam da dok čitaju ovaj tekst svaka druga osoba će se pronaći u ovome, i nažalost teško da će se u skorije vrijeme barem nešto promijeniti, jer prvo treba da se promijeni svijest svih nas da ne treba da mislimo da je u redu ako poslodavac ne poštuje naša prava i da trpimo sve. Ja prva se nisam bunila kad su se kršila moja prava jer sam se bojala otkaza jer živim sama sa dvije djevojčice i sve sam trpjela za njihovu dobrobit. Ali se nadam da ćemo nešto promijeniti da nam se više ne dešavaju ovakve stvari, jer ja ovo upravo radim zbog svojih djevojčica i svih majki koje se nalaze u ovoj situaciji, a nažalost sve ih je više”, kazala je Andrijana.

Svima koji su se našli u sličnoj situaciji ova samohrana majka sa Cetinje poručuje da izađu u javnost sa svojim problemom i da prijave svoje poslodavce-da javnost bude upoznata da to nije jedan slučaj nego ih ima na stotine.

I nadam se nakon toga da će nadležni organi češće kontrolisati rad takvih poslodavaca da ne bi novi zaposleni dolazili u istoj situaciji. Napominjem, ima znatno više poslodavaca koji poštuju svoje radnike i njihova prava, i nadam se da ću novi posao pronaći upravo u takvoj firmi”, navodi Luburić.

Od 15. marta na biro se prijavilo 7.628 osoba

Iz Zavoda za zapošljavanje Crne Gore CdM-u je saopšteno da su se na njihovoj evidenciji od 15. marta do jučerašnjeg dana prijavilo 7.628 osoba, kojima je u tom periodu prestao radni odnos.

Upravo se čita:  'Šemso u Njemačkoj' otkrio koliko u praksi košta život u ovoj zemlji: Iznenadilo ga je jedno pravilo

A najveći broj primjera sa kojima se Unija slobodnih sindikata susrijećala u praksi odnosio se na prestanak radnog odnosa zbog isteka vremena na koji je zaključen, zapravo prestanak ugovora o radu na određeno vrijeme.

Ova vrsta nesigurnih oblika ugovora o radu koja je, na žalost, u poslednje vrijeme najviše zastupljena u Crnoj Gori, ne uživa gotovo nikakvu zaštitu obzirom da istek vremena na koji su zaključeni ovi ugovori, podrazumijeva prestanak radnog odnosa bez posebnih obaveza poslodavca prema zaposlenima. Činjenica da epidemija u Crnoj Gori ne jenjava, postoji opravdani strah da nas tek čeka suočavanje sa masovnim otkazima, posebno u najpogođenijim djelatnostima poput turizma i ugostiteljstva”, kazali su CdM-u iz USSCG.

Zaposlenima koji smatraju da im je radni odnos prestao na nezakonit način, od USSCG mogu dobiti pravne savjete, pravnu i logističku pomoć u preduzimanju radnji prema poslodavcu, Inspekciji rada ili Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova sa ciljem zaštite povrijeđenih prava.

Članovi USSCG, osim toga, imaju pravo na besplatnu zaštitu pred nadležnim sudovima preko advokatskih kancelarija sa kojima USSCG ima posebne sporazume o zastupanju, naveli su iz USSCG.

Crnogorsko tržište rada zapamtiće 2020. kao jednu od težih godina, s obzirom na to da se broj zaposlenih konstantno smanjuje, a kada uporedimo januar i avgust primjetno je da je u svakoj oblasti došlo do smanjenja broja izvršilaca, najviše u sektorima trgovine, građevine, saobraćaja i pružanja ugostiteljskih usluga.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Fotografije hapšenja tri muškarca iz Hadžića zbog sumnje na povezanost s nestankom Danke (2) iz Srbije

Tri osobe iz okoline Hadžića uhapšene su zbog tvrdnji da imaju informacije o nestaloj djevojčici Danki Ilić i za...

Još vijesti za vas