Subota, 20 travnja, 2024

Spahić “pocrvenio” u porazu Bayera, Barca bila bolja na Etihadu

Fudbaleri Barcelone i PSG-a slavili su sigurne pobjede u prvim mečevima osmine finale Lige prvaka. Španski tim slavio je protiv Manchester Citya (0:2), dok je francuski prvak nadigrao njemački Bayer Leverkusen s uvjerljivih i sigurnih 0:4.

Kako se to moglo i pretpostaviti, Barcelona je meč otvorila apsolutnom dominacijom u posjedu lopte. No, iz bezbrojnih razmjena pasova, gosti nisu uspijevali kreirati nijednu izglednu priliku za postizanje gola u uvodnih petnaestak minuta.

Građani su, pak, uglavnom pokušavali loptu izbaciti što dalje od svog kaznenog prostora, prijeteći iz rijetkih kontranapada.

No, sredinom prvog poluvremena odnosi snaga na terenu naglo su se promijenili. Razigralo se engleski viceprvak, preko neugodnog Alvara Negreda zaprijetio u nekoliko navrata, ali golgeterskog učinka nije bilo.

Upravo se čita:  Sergej Barbarez je novi selektor nogometne reprezentacije BiH

Nešto otvoreniji City ponudio je i Barci više prilika za otvorene napade. No, sve kombinacije gostiju obično su zaobilizile dobro zatvorenog Lionela Messija dok Alexis Sanchez nije imao snage boriti se sa snažnim domaćim stoperima.

U dosadnom prvom poluvremenu golova nije bilo pa se na veliki odmor otišlo kod rezultata 0:0.

Nastavak je favorizovani gostujući sastav ušao sjajno. Jedna neopreznost domaćeg veznog reda, lucidan završni pas Andresa Inieste, Messi bježi sporom Martinu Demichelisu koji ga ruši zajedno sa snovima Građana o pozitivnom ishodu ovog meča.
Penal, siguran je Messi – dovoljno za 0:1 i veliku prednost španskog prvaka pred revanš. Sve se to desilo u 52. minuti, a City je ostatak meča odigrao bez isključenog Argentinca.

Mogla je Barca napuniti mrežu šokiranih domaćih igrača, ali sreće i koncentracije u završnici nije bilo.

Dobru šansu propustio je Daniel Alves u 68. minuti, ali je iz sjajne pozicije šutirao pored gola, da bi u posljednjim trenucima susretima Brazilac ipak zabio drugi gol za svoj tim koji vjerovatno znači i prolaz među osam najboljih evropskih timova.

I City je dodao gas u posljednjih nekoliko minuta, ali s igračem manje u polju, više od časnog poraza nisu mogli.

Edin Džeko igrao je posljednjih 20 minuta meča.

Mnogo manje neizvjesnosti ponudio je ogled Bayera i PSG-a u Leverkusenu. Sve dileme oko prolaza već u prvom poluvremenu večerašnjeg meča riješio je moćni francuski sastav.

Strijelci u konačnih 0:4 bili su Blaise Matuidi, Yohan Cabaye i Zlatan Ibrahimović u dva navrata.

Emir Spahić započeo je meč, ali je isključen u 59. minuti.