Petak, 19 travnja, 2024

‘Spustio sam cijenu na 40 eura i apartman mi je usred jula 93 posto popunjen’

Preporučeno

Neravnoteža, koju je velika potražnja proteklih godina samo potencirala, dobila je ime apartmanizacija, a problem koji nastaje može se opisati kao suparništvo u kojem zimmer frei jede sam sebe

Od početka ovogodišnje sezone iz Hrvatske nam stižu vijesti kako je smanjen broj noćenja i kako vlasnici smještaja snižavaju cijene kako bi privukli goste.

Tako je, prema zvaničnim podacima, od početka ove sezone u Hrvatskoj 400.000 noćenja manje nego lani. Ne čudi to uzme li se u obzir da su cijene iz godine u godinu sve više. Također, jedan od problema je nekontrolisana grandnja apartmana, i pretvaranje privatnih stanova u apartmane.

Stručnjaci dodaju da su vlasnici apartmana iz godine u godinu dizali cijene smještaja, bez ikakvih opravdanja i novih ulaganja.

Naličje, koje je iz sezone u sezonu sve vidljivije, govori da je samo u posljednje tri godine smještajni kapacitet zimmer freia porastao za čak 127.609 ležajeva. Istovremeno, broj hotelskih kreveta povećao se samo za 5873 pa hoteli sad u danu primaju maksimalno 175.423 turista. Unatoč malobrojnim krevetima, u prvih su šest mjeseci svejedno upisali čak 50 posto ukupnog turističkog prometa.

Neravnoteža, koju je velika potražnja proteklih godina samo potencirala, dobila je ime apartmanizacija, a problem koji nastaje može se opisati kao suparništvo u kojem zimmer frei jede sam sebe. Upravo domaćini u porodičnom smještaju, kako je rečeno na sjednici Turističkog-poslovnog vijeća pri HGK, najteže pune svoje sobe. Hotelima zasad ne smeta ni to što imaju cijene deset do 30 posto više nego u Španiji ili Grčkoj. Iako, ubuduće bi i to mogao postati problem. Trenutno je definitivno najteže privatnim iznajmljivačima. Gosti kojima je bitna cijena odlaze u Tursku. Više ih se ne može samo čekati da dođe, a tome će se najteže prilagoditi oni koji nisu profesionalci u turizmu, piše Večernji list.

Predsjednik Udruženja hrvatskih putničkih agencija Tomislav Fain uz agenciju i sam ima deset apartmana i priznaje da tek ovih dana puni ‘julsku rupu’.

– Buking sam prepustio kolegicama iz ureda i kad sam 10. juna malo pogledao kako ide punjenje: za juli ni jedna rezervacija! Pogledam sedam dana poslije, i dalje ništa! Pogledam cijene i vidim da su kolegice za studio za dvoje, recimo, stavile 57-58 eura na noć. Nerealno i previše, studio nije prvi red do mora, nema bazen i realna cijena bi bila oko 35 eura. Spustim cijenu na 40 eura i već sada juli mi je pun 93 posto – iskreno priča Fain, koji vjeruje da se mnogima dogodilo slično.

– Više ne možemo prodavati po višoj cijeni od realne i bez ulaganja. Mi smo puno truda i novca uložili u program jedrenja i izleta na moru i ide odlično. Rent-a-car sam zapustio i posao propada, s 15 automobila spali smo na dva. Restoran u kojem sam podigao kvalitetu, samo za tanjure sam dao 10.000 eura, dobro radi i s višim cijenama. Dakle, gostiju ima, nije kriva konkurencija, nego ono što svatko od nas napravi – poentira sugovornik Večernjeg lista.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sutra dženaza Midhatu Dedoviću koji je nestao u novembru prošle godine

Gorska Služba Spašavanja Novi Grad Sarajevo na svom Facebook profilu objavila je da će sutra biti klanjana dženaza Midhatu...

Još vijesti za vas