Četvrtak, 25 travnja, 2024

Jedan poziv mu pomogao da “progleda”: Dragan Čović spreman na izmjene Ustava, za stolom i “nelegitimni” CIK

Autor:Faktor.ba

Preporučeno

Ukoliko nastavi sa opstrukcijama i ukoliko ne pokaže spremnost za kompromis između etničkog i građanskog koncepta, ne samo da bi Čović 2022. mogao ponovo ostati bez fotelje u Predsjedništvu BiH već bi njegova stranka mogla ostati bez “kontrolnog paketa” u Domu naroda FBiH.

Nakon nekoliko mjeseci upornog insistiranja na tezi da se presude Evropskog suda za ljudska prava mogu provesti bez promjena Ustava BiH, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je konačno počeo shvatati da to nije moguće.

Najprije mu je to objašnjavao predsjednik SDA Bakir Izetbegović, zatim čelnici Vijeća Evrope, a najuvjerljiviji je, čini se, bio specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan Matthew Palmer.

– Ako pronađeno rješenje bude zahtijevalo neku intervenciju kad je u pitanju Ustav FBiH i Ustav BiH, naravno da smo onda tu – kazao je Čović nakon sinoćnjeg sastanka sa delegacijom SDA.

Upravo se čita:  Milorad Dodik: Mi smo se već razišli

HDZ-ova naprasna spremnost da “budu tu” za intervencije na Ustavu BiH i Ustavu FBiH, suprotna ranijim insistiranjem da se sve rješava samo kroz izmjene Izbornog zakona, uslijedila je nakon telefonskog razgovora sa Palmerom.

Palmer je u srijedu ponovio podršku SAD-a “ograničenim ustavnim reformama s ciljem provedbe presuda Evropskog suda za ljudska prava”. Još jedna potvrda činjenice da su za provedbu ključnih prioriteta Evropske komisije potrebne izmjene Ustava BiH u praksi znači da ono što je Čović nastojao ucjenama i blokadama “prelomiti preko koljena” do ljeta iziskuje mnogo ozbiljniji i sistematičniji pristup šireg kruga aktera.

Drugim riječima, neće biti moguće mijenjati Izborni zakon samo kako bi se Draganu Čoviću omogućio izbor u Predsjedništvo BiH, a da tu istu mogućnost nemaju Jakob Finci, Dervo Sejdić ili Ilijaz Pilav, tačnije svi oni na koje se odnose presude Evropskog suda za ljudska prava.

Upravo se čita:  Dodik i Nešić otputovali u Rusiju: Podijelili fotografiju iz aviona, digli tri prsta

Cijeli proces se, kako je kazao Palmer, mora vratiti u Parlament Bosne i Hercegovine te je, s tim u vezi, neophodno što prije formirati interresornu radnu grupu za izmjene Izbornog zakona i u njen rad uključiti Centralnu izbornu komisiju (CIK) BiH. Uključivanju CIK-a u rad interresorne radne grupe protivili su se SNSD i HDZ.

Aktuelni saziv te institucije za ove je stranke nezakonit i nelegitiman jer u njemu nisu tim strankama bliski kadrovi. Za Palmera uključivanje CIK-a kao institucije koja provodi Izborni zakon nije nešto o čemu se uopće može raspravljati. Ono što je Palmer u ime američke administracije u srijedu zatražio od Izetbegovića i Čovića je, sudeći prema saopćenjima i izjavama, da SDA i HDZ pokušaju definirati okvir rješenja, a da posao finaliziranja dogovora u Parlamentarnoj skupštini BiH preuzme interresorna radna grupa. To Čovića dovodi u veoma neugodnu situaciju jer, ukoliko želi ishoditi rješenje koje bi bar djelimično zadovoljilo apetite HDZ-a, mora prethodno omogućiti provedbu rezultata Općih izbora iz 2018. godine, odnosno omogućiti uspostavu nove strukture federalne vlasti, a zatim zakoračiti u kompleksan proces traženja rješenja za ustavne promjene koje bi dobilo podršku bar dvije trećine Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Upravo se čita:  Ko je žena koja je udarila šakom od sto, "ušutkala" i izblamirala Vučića pred cijelim svijetom

Ukoliko nastavi sa opstrukcijama i ukoliko ne pokaže spremnost za kompromis između etničkog i građanskog koncepta, ne samo da bi Čović 2022. mogao ponovo ostati bez fotelje u Predsjedništvu BiH već bi njegova stranka mogla ostati bez “kontrolnog paketa” u Domu naroda FBiH.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Nova velika policijska akcija u BiH, zaplijenjeno devet kilograma droge

Policijski službenici su proveli još jednu akciju na više lokacija u Tuzlanskom kantonu, a tom prilikom su između ostalog...

Još vijesti za vas