Petak, 19 travnja, 2024

U punoj Skenderiji pala Velika Britanija, BiH ide na Eurobasket

140824220931Tekst

Večeras su u dvorani Mirza Delibašić naši košarkaški Zmajevi sa savladali Veliku Britaniju sa 74:68 i plasirali se na Evropsko prvenstvo.

Pred oko 6 hiljada navijača, koji su od samog starta napravili fenomenalnu atmosferu naši momci su poveli sa 2:0 koševima Gordića. Nakon toga i Šutalo pogađa šut za tri poena za erupciju oduševljenja u dvorani.

Nakon toga naši momci su imali prednost od 12:10, a kapiten Mirza Teletović u igru je ušao u sedmoj minuti prvce četvrtine, a upravo je on svojom tricom zaključio prvi period igre. Prvu četvrtinu naši momci su riješili u svoju korist rezultatom 17:15.

Upravo se čita:  Skoro 250.000 građana BiH prijeti kazna od 300 KM

Nekoliko minuta u durgoj četvrtini naši momci su bili bez poena, ali je onda pogodio Teletović i rezultat je bio 26:23 u našu korist. Nakon trojke koju je pogodio Nemanja Mitrović došli smo u vodstvo od 32:26, a nakon toga Mitrović pogađa još dvije uzastopne trojke i tada smo imali prednost 41:30. Do kraja prvog poluvremena Britanci prave seriju 7:0 i na odmor se otišlo sa rezultatom 41:37.

U durgom poluvremenu Marko Šutalo je pogodio trojku kojom je digao Skenderiju na noge i dove našu reprezentaciju u vodstvo 51:44. Do kraja treće četvrtine Britanci su smanjili rezultat koji je na kraju trećeg perioda iznosio 61:59 u korist naših Zmajeva, koji su zaista imali fenomenalnu podršku sarajevske publike.

Upravo se čita:  ABC News: Izrael napao ciljeve u centralnom dijelu Irana

U četvrtoj dionici meča gledali smo uzbudljivu i neizvjesnu utakmicu u kojoj su Britanci pokazali da nisu nimalo naivna ekipa. Trojkom kapitena Mirze Teletovića naši Zmajevi su došli u prednost od jednog poena razlike.

Tri minute prije kraja naši momci su imali tri poena prednosti a Clarck se našao na liniji za slobodna bacanja ali je bio neprecizan oba puta. Nakon toga načinjen je prekršaj nad Teletovićem koji pogađa dva slobodna bacanja za pet poena prednosti a zatim Šutalo i Milošević igraju sjajnu odbranu.

Upravo se čita:  April je, nije januar: Ovo su jutrošnji prizori iz BiH, evo šta nas čeka narednih dana

Do kraja meča Nemanja Gordić je pogodio jedno slobodno bacanje za konačnih 74:68 i tako doni plasman našoj reprezentaciji na Evropsko prvenstvo

Najefikasniji u našim redovima bio je kapiten Mirza Teletović koji je postigao 25 poena te upisao tri skoka i dvije asistencije. Uz njega raspoloženi su bili Šutalo sa 14 poena i Elmedin Kikanović koji je ubacio 12 poena.

Goste su predvodili Mockford sa 19 poena i tri skoka, Te Achara i Joshnson sa 13 odnosno 12 poena.