Četvrtak, 18 travnja, 2024

Ugledni austrijski dnevnik zabrinuo Dodika i Čovića: Stiže prijatelj Bosne i Hercegovine, čovjek koji je nakon posjete ratnom Sarajevu predvidio sve…

Preporučeno

– Nakon što je 1993. godine posjetio Sarajevo, Biden je upozorio tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona na srpsku agresiju u Bosni: “Ako Srbi ne budu zaustavljeni, u Bosni će se dogoditi genocid” – piše ugledni austrijski dnevnik.

Bečki dnevnik “Wiener Zeitung” u svom tekstu pod naslovom “Joe Biden i Balkan” analizirao je kakvu bi ulogu za vrijeme svog mandata na području Balkana mogao imati novoizabrani američki predsjednik Joe Biden, piše Slobodna Bosna.

U nastavku pročitajte kompletan sadržaj analize koju potpisuje istraživač pri Austrijskom institutu za međunarodnu politiku Faruk Ajeti:

– Vanjska politika zasigurno je jedna od najjačih strana novoizabranog američkog predsjednika. Biden je bio dugogodišnji senator (1973-2009.), a zatim i član, te kasnije i predsjednik Odbora za vanjske odnose sve dok nije preuzeo dužnost potpredsjednika (2009-2017.), u vrijeme kada je predsjednik bio Barack Obama. Balkan predstavlja evropsku regiju u kojoj je Biden uključen od devedesetih godina te je upravo zahvaljujući tome i stekao veliku stručnost.

Nakon što je 1993. godine posjetio Sarajevo, Biden je upozorio tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona na srpsku agresiju u Bosni: “Ako Srbi ne budu zaustavljeni, u Bosni će se dogoditi genocid.” Ondašnji američki državni sekretar Warren Christopher nije se složio s Bidenovim procjenama – no dvije godine kasnije dogodilo se upravo ono što je Biden želio spriječiti: genocid u Srebrenici. Biden je, također, bio uvjeren da će se srbijanski predsjednik Slobodan Milošević, ukoliko bude imao odriješene ruke u Bosni, odvažiti da upotrijebi vojnu silu i protiv kosovskih Albanaca.

Upravo se čita:  Bosanac na čelu maloljetničke bande koja je sijala strah po ulicama Beča: "Ili ću umrijeti ili ću dobiti doživotnu"

Prethodne posjete Balkanu

Na balkanskoj sceni Biden se pojavio 1970-ih godina. Kao 37-godišnji senator, 1979. godine upoznao se s jugoslavenskim predsjednikom Josipom Brozom Titom tokom njegove prve posjete Jugoslaviji na sahrani Eduarda Kardelja (komunističkog političara i Titovog pratioca). A još od posjete američkog predsjednika Jimmyja Cartera 1980. godine (nakon Titove smrti), upravo je Biden, u ulozi američkog potpredsjednika, ponovo bio taj koji je kao najviši predstavnik SAD-a posjetio Beograd (2009. i 2016. godine).

Kao senator, založio se za intervenciju NATO-a u Bosni i bombardovanje Srbije 1999. godine tokom rata na Kosovu. Na sastanku s Miloševićem u Beogradu 1991. godine, nije se ustručavao srbijanskog vođu etiketirati ratnim zločincem. Za razliku od Beograda, u kojem je dočekan uz demonstracije, na Kosovu je Biden doživio nešto potpuno suprotno. Godine 2016. trasa autoputa (u blizini američke vojne baze Bondsteel) između Uroševca i Gnjilana izgrađena je nakon posjete Bidenovog sina Beau Bidena III (umro od raka), koji je vodio kampanju za vladavinu zakona na Balkanu nakon rata na Kosovu.

Upravo se čita:  Netanyahu nakon iranskog napada obećao pobjedu, sa Bidenom razgovarao telefonom 25 minuta

Američki predsjednički izbori, održani 2020. godine, imat će ogroman utjecaj na Balkanu, budući da su Biden i njegova potpredsjednica Kamala Harris imali veliku podršku albanske/kosovske, bosanske i grčke dijaspore u SAD-u tokom njihove predizborne kampanje. Njihov tim se sa tri odvojena strateška dokumenta obratio ovom biračkom tijelu i tražio njihovu podršku. Zapravo, Biden se obavezao da će se kao predsjednik ponašati kao “pouzdani prijatelj Bosne i Hercegovine, što je i bio za vrijeme njenih najmračnijih dana – rata i genocida, kao i tokom borbe za stabilnost i pravdu”. Što se tiče Grčke, želio je usko sarađivati sa vladom u Atini na promociji regionalne stabilnosti na istočnom Mediteranu i zaštititi grčke interese od turskih ekspanzivnih ambicija.

Početak novog dijaloga?

Biden je svoj zahtjev za podršku od albanske zajednice u SAD-u (koja se procjenjuje na oko milion ljudi) obrazložio time da je “dugogodišnji prijatelj Albanije i Kosova i albansko-američke zajednice”. Napokon, on je bio senator sa “izvanrednim glasom u Kongresu koji se usprotivio Miloševićevoj agresiji”. “Branio je interese Kosova kad je pažnja svijeta bila negdje drugdje”. Većina albanskih i kosovskih političara bila je za Bidena, dok su Srbi pod predsjednikom Aleksandrom Vučićem manje-više direktno podržavali Donalda Trumpa.

Upravo se čita:  Neko ga anonimno prijavio: Muškarac dobijao socijalnu pomoć u Austriji, pa novac trošio u BiH

S ciljem normalizacije odnosa između Prištine i Beograda, Biden je obećao da će, za razliku od Trumpove administracije, pokušati oživjeti dijalog između Kosova i Srbije u partnerstvu sa EU “kako bi se postigao stabilizacijski, pošten i sveobuhvatan sporazum i omogućilo poštivanje teritorijalnog integriteta Kosova i puno međusobno priznanje”.

Biden, koji ima čvrsta transatlantska uvjerenja, tvrdi da su na Balkanu uvijek vladali mir i stabilnost kada su SAD i Evropa bile na istoj liniji. Bez te bliske saradnje Daytonski (1995.), Rambouillet (1999.), Ohridski (2001.) i Prespanski (2018.) sporazumi ne bi ni postojali, niti bi se Slovenija (2004.), Hrvatska (2009.), Albanija (2009.), Crna Gora (2017.) i Sjeverna Makedonija (2020.) priključile NATO-u, kao što se ne bi desilo ni proširenje EU na Sloveniju (2004.) i Hrvatsku (2013.). Također danas ne bi bilo nezavisne Crne Gore (2006.) i Kosova (2008.). Ništa od gore spomenutog ne bi bilo moguće bez uske bilateralne saradnje između SAD-a i Evrope.

Bidenovo predsjedavanje neće riješiti dugogodišnje probleme na Balkanu i u Evropi. Ali će barem dominirati neki osjećaj razumijevanja. Kao iskusni (strani) političar s transatlantskom pozadinom, Biden ostaje velika nada. Istovremeno to je, gledajući iz povijesne perspektive, i podsjetnik, jer je upravo na Balkanu od presudnog značaja vodstvo SAD-a bilo u nedavnoj prošlosti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ambasada SAD-a: Ko je kriv za krizu u BiH?

Svakome ko pomno prati dešavanja u Bosni i Hercegovini sasvim je jasno ko je uzrok trenutne političke krize u...

Još vijesti za vas