Petak, 26 travnja, 2024

Uzbuna u susjedstvu: Hoće li dolazak najpoznatijeg evropskog avioprijevoznika s jeftinim kartama uništiti nacionalnu aviokompaniju!?

Preporučeno

Iako je prva reakcija CA bila da pozdravljaju svaku konkurenciju te da ne očekuju neki ozbiljniji pad prometa, jer dva prijevoznika imaju različite modele usluge, nedugo nakon toga “Croatia Airlines” uputio je ozbiljne prigovore na različite uvjete poslovanja koje je Međunarodna zračna luka Zagreb dala CA i Ryanairu.

Korona-kriza, sa svim svojim ekonomskim i ukupnim društvenim posljedicama, ušla je u svoju drugu godinu, a možda je najbolji indikator pada koji je izazvala zračni promet. Hrvatska je do 2019. ostvarivala rekordne brojke putnika na svim svojim aerodromima, a rekordan je bio i nacionalni avioprijevoznik “Croatia Airlines”, piše “Poslovni dnevnik”.

No, iako je 2020. optimistično krenula, već krajem marta sve je stalo. Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da su u Hrvatskoj u februaru ove godine imali 40.468 putnika u svim zračnim lukama, što je 83,9 posto manje od lanjskog februara, kada je bilo više od 250.000 putnika.

Upravo se čita:  Svečano otvoren prvi tržni centar Islamske zajednice

Sivilo u aviosaobraćaju, koje nije samo u Hrvatskoj nego i u čitavom svijetu, malo je dinamizirano nedavnim, pomalo iznenađujućim dolaskom “Ryanaira” u Zagreb, gdje će otvoriti svoju regionalnu bazu. Iako je u kategoriji niskobudžetnih, “Ryanair” je ukupno najveći europski prijevoznik koji je u 2019. imao 152 miliona putnika, a čak i u prošlogodišnjoj kriznoj godini prevezli su 52 miliona putnika.

Irci će iz Zagreba u narednih godinu dana otvoriti čak 40 novih linija te je svima jasno da će to dobrano uzdrmati dosadašnji relativni mir na hrvatskom nebu, koje su, barem po pitanju cjelogodišnjeg prometa u Zagrebu, držali tradicionalni i nacionalni prijevoznici.

Upravo se čita:  Bingo poslao važno obavještenje kupcima

Zbog dolaska “Ryanaira” će zasigurno najveći udar pretrpjeti “Croatia Airlines”, jer će Irci duplirati gotovo sve njihove najprofitabilnije linije – Rim, Milano, Frankfurt, Bruxelles, London, Pariz u sadašnjoj najavi, a tokom godine se očekuje još konkretnih gradova u kvoti od 40 najavljenih ruta.

Ozbiljni prigovori

Iako je prva reakcija CA bila da pozdravljaju svaku konkurenciju te da ne očekuju neki ozbiljniji pad prometa, jer dva prijevoznika imaju različite modele usluge, nedugo nakon toga “Croatia Airlines” uputio je ozbiljne prigovore na različite uvjete poslovanja koje je Međunarodna zračna luka Zagreb dala CA i Ryanairu.

Upravo se čita:  300 radnika u RS-u ostalo bez posla

Tako su iz CA poručili da od koncesionara na aerodromu MZLZ-a traže usklađivanje ugovorenih uvjeta usluga zračne luke s boljim komercijalnim uvjetima od onih koje je dobio novi konkurent u Zagrebu “Ryanair”.

Dodaju da bi, po uvjetima ponuđenim “Ryanairu”, “Croatia Airlines” u 2019. platila usluge MZLZ-a 135,4 miliona kuna manje od stvarno plaćenih iznosa, što bi istodobno značilo da bi kompanija, umjesto iskazanog neto gubitka od oko 80 miliona kuna, u toj godini iskazala neto dobit veću od 55 miliona kuna.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Nedim Sladić o vremenskim (ne)prilikama u aprilu

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati sunčano vrijeme uz postepeno naoblačenje tokom dana, saopštio je Federalni hidrometeorološki zavod...

Još vijesti za vas