Subota, 27 travnja, 2024

Veličanstvena pobjeda bh. rukometaša: Island pao u Skenderiji!

BiH-Island-rukomet

Rukometna reprezentacija BiH večeras je u Skenderiji pred samo 3.000 gledalaca savladala Island rezultatom 33:32 u prvom meču dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2015. godine.

Iako su tokom većeg dijela utakmice uglavnom ganjali Islanđane (plus četiri u 44. minuti), u posljednjih desetak minuta naši reprezentativci ubacuju u brzinu više i okreću rezultat.

Preokret u finišu

U 17. minuti BiH je nakon pogotka Vražalića povela sa tri razlike (10:7), no Islanđani do 22. minute serijom 4:0 tope prednost i prelaze u vodstvo. Na odmor se otišlo kod rezultata 17:14 za favorizovane goste.

I u nastavku gosti su uspijevali bez problema održavati 3-4 gola razlike, a onda se ušlo u finalnih deset minuta. Zahvaljujući velikoj seriji (8:2), rukometni Zmajevi u 51. minuti prelaze u vodstvo 30:29, a već u sljedećem napadu Burić diže Skenderiju na noge – 31:29!

Upravo se čita:  Napravljen korak naprijed ka obaveznoj neradnoj nedjelji i neradnim praznicima za trgovce u FBiH

U tim trenucima naši momci igrali su sjajnu odbranu, Island ne koristi svoj napad, a u kontri Panić pogađa prečku. Bila je to velika prilika za plus 3.

U 57. minuti ponovo se vraćamo na plus dva – Nikola Prce iskoristio je sedmerac, a zatim u 59. isti igrač donosi nam 33:31.

U posljednjoj minuti Peterson smanjuje na 33:32.

Na 16 sekundi do kraja selektor Marković zatražio je minutu odmora, no rezultat se do kraja nije mijenjao. Revanš utakmica na Islandu igra se 15. juna.

Upravo se čita:  Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Prce: Pobjeda za navijače

“Cilj nam je bio pobijediti Island, makar i jedan razlike. U tome smo uspjeli. Vidjećemo šta će biti u revanšu, oni su veliki favoriti. Voljeli bi da je bilo malo više navijača, ovo je pobjeda samo za njih”, rekao je večeras naš najefiksaniji igrać Nikola Prce koji je postigao 11 golova.

“Sve je otvoreno do kraja, adekvatno ćemo se pripremiti za revanš i idemo na Island da pobijedimo”, rekao je selektor Dragan Marković.

Upravo se čita:  Nova velika policijska akcija u BiH, zaplijenjeno devet kilograma droge

Velika pobjeda pred malim brojem navijača u dvorani koja može primiti 3-4 puta više. U Sarajevu je gostovala rukometna sila, a BiH je igrala jednu od najbitnijih utakmica poslije rata. Svejedno, publika u Sarajevo to nije prepoznala.

Situaciju su izvukli BH Fanaticosi koji su, kada se utakmica lomila, podigli na noge cijelu dvoranu. Na njihovim krilima igrali su Prce, Burić, Vražalić i ostali i došli do veličanstvene pobjede.

Hoće li gol razlike biti dovoljan za Svjetsko prvenstvo? Odgovor ćemo dobiti za osam dana u Reykjaviku.