Subota, 27 srpnja, 2024

Život na rubu siromaštva: U RS-u čak 35 općina je nerazvijeno ili izrazito nerazvijeno

Preporučeno

Problem nerazvijenih i izuzetno nerazvijenih općina potrebno je riješiti na sistemski način.

Od 64 jedinice lokalne samouprave u Republici Srpskoj, više od polovine pripada kategoriji nerazvijenih i izrazito nerazvijenih. Nevesinje, Jezero, Čajniče, Lopare, samo su neke od ukupno 35 najsiromašnijih općina u ovom entitetu, javlja BHRT.

“Nas ima više od polovine koji smo nerazvijeni ili izrazito nerazvijeni. Nešto se dešava u sistemu što treba promijeniti”, ističe načelnik Opštine Čajniče Goran Karadžić.

Upravo se čita:  U mnogim općinama građani ne mogu dobiti rodni list i uvjerenje o državljanstvu: Ramo Isak predložio rješenje

Pored malih budžeta, na nezavidnu situaciju u ovim općinama utiču i demografska kretanja.

“Oni odlaze u razvijene gradove i zemlje i te nerazvijene opštine ili izrazito nerazvijene postaju još nerazvijenije”, kaže Milenko Avramović, načelnik Opštine Nevesinje.

Načelnik Opštine Lopare Rado Savić naglašava da preko 50 posto teritorije Republike Srpske pripada nerazvijenim ili izrazito nerazvijenim općinama.

Upravo se čita:  Kojović tvrdi da ga je u Sarajevu fizički napao taksista

“250 hiljada ljudi tu živi, a budžeti svih opština kad se saberu, manji su od budžeta Banjaluke. Zato je teško napraviti funkcionalan život u tim opštinama”, navodi Savić.

Problem nerazvijenih i izuzetno nerazvijenih općina potrebno je riješiti na sistemski način.

“Da povećaju prihode ka izrazito nerazvijenim općinama. Tiče se adekvatnije preraspodjele prihoda”, kaže Ljubiša Petrović, potpredsjednik Saveza opština i gradova RS.

Upravo se čita:  Podravka povlači kocke za juhu sa tržišta BiH

“Donošenjem odgovarajućih zakonskih rješenja, naprimjer zakonom o održivom finansiranju, formiranju fonda za podsticaj razvoja nerazvijenih opština i tako dalje”, smatra Aco Pantić, glavni sekretar Saveza opština i gradova RS.

Načelnici su istakli da ima i primjera dobre prakse, poput saradnje s dijasporom i iskorištavanja prirodnih potencijala.

Pročitajte više

Izdvajamo

Izdvajamo

Mogu li bh. građani sebi priuštiti ljetovanje i gdje idu na odmor?

Iako studije pokazuju da je za potpuni odmor za vrijeme ljetnih vrućina potrebno minimalno dvije sedmice, za većinu građana...

Još vijesti za vas