Četvrtak, 25 travnja, 2024

Znate li koliko zarađuju hodže i svećenici u Bosni i Hercegovini?

Preporučeno

Nedavna priča oko luksuza u kojem je živio Vasilije Kačavenda, obnovila je interes javnosti za materijalni status vjerskih službenika. Source je napravio malo istraživanje o plaćama službenika vodećih vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini, a podaci koje su dobili neke bi mogli iznenaditi…

Ilustracija
Ilustracija

Naime, daleko od toga da svi vjerski službenici žive u obilju i raskoši. Neki od njih imaju plaće koje su jedva dovoljne za zadovoljavanje osnovnih potreba.

Source je upit o plaćama poslao na tri adrese – Rijaseta Islamske zajednice u BiH, Vrhbosanske nadbiskupije i Mitropolije Dabrobosanske. Odgovore su zasad dobili od Rijaseta i Vrhbosanske nadbiskupije…

Prema odgovoru iz Rijaseta, platni sistem u Islamskoj zajednici nije centraliziran niti se plata isplaćuje s jednog mjesta. Lokalni organi Islamske zajednice, odnosno medžlisi, svojim pravilima određuju sistematizaciju radnih mjesta i opis poslova na području medžlisa, uzimajući u obzir specifičnosti ili neke druge posebne kriterije, i u skladu s tim određuje se visina plate u tom medžlisu. Iz Islamske zajednice tvrde da ne postoji trezor ili jedno mjesto odakle bi se isplaćivala sva primanja na području cijele Islamske zajednice, ali postoje pravilnici o platama koji uzimaju u obzir stručnu spremu, radno iskustvo ili složenost poslova, ali i odredbe državnih zakona koji uređuju ovo područje.

“Članstvo u Islamskoj zajednici je dobrovoljno tako da i prihodi koji se ostvaruju u značajnom dijelu ovise u broju članova. Veći džemati imaju veći broj članova i njihova primanja su veća, dok se pojedini manji džemati bore sa finansijskom rentabilnošću i opstankom, posebno se to odnosi na veliki broj povratničkih džemata u Republici Srpskoj. U značajnom dijelu medžlisa i džemata visina prihoda imama nije jedinstvena ni na nivou samih medžlisa, čak dva susjedna džemata imaju različite finansijske mogućnosti pa su i prihodi različiti”, saopšteno je iz Rijaseta.

“Možemo reći da je prosječna plata imama još uvijek ispod prosječne plate prosvjetnih radnika. Na području povratničkih džemata u Republici Srpskoj ima veći broj džemata u kojima imami imaju platu između 500 i 600 KM”, rečeno je u Rijasetu, a prenosi Source.ba

Svaki od medžlisa Islamske zajednice uplaćuju za svoje uposlenike sve vrste doprinosa, koji ovise o visini primanja i finansijskih mogućnosti pojedinih medžlisa.

S druge strane katolički i pravoslavni sveštenici nemaju platu ni zdravstveno osiguranje, jedino što im je osigurano jeste penzija.

“Župnici i župni vikari u Vrhbosanskoj nadbiskupiji nemaju fiksne plate, nego žive od milodara vjernika. Ista je situacija i sa svećenicima koji su profesori na KBF-u. Više imaju simbolična primanja. Svećenici koji rade kao vojni kapelani ili kao katehete u školi ravnaju se prema državnim primanjima, kako određuje pojedina institucija”, saopšteno je iz Vrhobosanske nadbiskupije.

(Source)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Arijana Memić traži zabranu ispijanja kafa policajcima MUP-a KS za vrijeme radnog vremena

Arijana Memić, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, na današnjoj je sjednici podnijela inicijativu da se policijskim službenicima MUP-a KS...

Još vijesti za vas